PLATO, městská galerie současného umění v Ostravě, Ostrava (galerie a muzea)

Porážková 26 (bývalá jatka), Ostrava 70200, Česká republika Nezisková
www.plato-ostrava.cz info@plato-ostrava.cz +420702206099

PLATO poskytuje zázemí všem, kteří chtějí v širších souvislostech porozumět současnému světu. Jeho složitost a bohatství reflektuje prostřednictvím umění – v mezinárodním kontextu a na nejvyšší možné úrovni.

Působí v centru města v bývalých památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století. Jejich proměna se umístila v pětici finalistů evropské architektonické ceny Miese van der Rohe 2024. Výstavní prostory v celkem pěti sálech zaujímají plochu 1 370 m². Architektonické řešení umožňuje otočit šest stěn a otevřít tak budovu ze všech stran. Najdete zde i kavárnu a knihovnu.

Součástí galerie je volně přístupná zahrada, která obklopuje budovu z obou stran (založena na podzim roku 2022). Zahrada přítomnosti, jak ji PLATO pojmenovalo, je permakulturní, tedy ekologická, etická a smysluplně uspořádaná jak pro lidi, tak živočichy. PLATO ji bude v průběhu let postupně rozvíjet.

Kromě výstav pořádá PLATO přednášky, programy pro děti a školy nebo tvůrčí rezidenční pobyty. Klade zvláštní důraz na otázky feminismu, ekologie a sociální spravedlnosti a umění v kontextu další disciplín.

Základní ideou Galerie města Ostravy (GMO) je instituce bez vlastního sbírkového fondu, zaměřená na prezentaci špičkového současného domácího i zahraničního výtvarného umění. Hlavním vkladem galerie jsou prostory o rozsahu výstavních prostor přes 1000 m2 celoročně a 4800 m2 po část roku, umístěné ve dvou rekonstruovaných průmyslových objektech. Tyto objekty kombinují klasický galerijní sál typu „bílé krychle“ (multifunkční aula Gong) s monumentálními a netradičními prostory v nitru původní industriální architektury (historická budova Trojhalí Karolina) a umožňují instalaci různých typů a formátů současného umění.

PLATO, městská galerie současného umění v Ostravě

Program

Další galerie a muzea

8gallery

Praha, Česká republika

8SMIČKA

Humpolec, Česká republika

Adam Gallery

Brno, Česká republika

Albertina

Viena, Rakousko

Knihkupectví - naše tipy