Pavel Pepperštejn: Memory is over

Výtvarné umění 19.5.2016 - 21.8.2016 • Porážková 26 (bývalá jatka), Ostrava, Česká republika

Ostravská expozice ukazuje dva typy výjimečných stavů paměti.

První řada se týká imaginace zaměřené na budoucnost. Odvěká představa světa v době za mnoho desítek, stovek či tisíc let tradičně vyvolává moralizátorství utopií či antiutopií, vědeckofantastické či apokalyptické vize nebo pasivní ignorování budoucího neznáma.

Se suverenitou analytika a manažera lidské představivosti vstupuje Pepperštejn do této nejistoty a projektuje duchovní, urbanistické, civilizační a antropoogické jevy, nad kterými doslova zůstává rozum stát − v konsternovaném údivu nad vlastními možnostmi, poznamenanými nespoutanou silou halucinačního myšlení.

Druhý typ reflexe (kolektivní) paměti se týká řeckých mýtů a jejich nové interpretace. Pepperštejn nemění odvěké obsahy známých námětů, ale dodává jim novou intenzitu propojením s mytologií suprematismu, jenž znamenal klíčový obrat v dějinách moderního umění a myšlení. Vzniká kanonická řada vizuálních vyprávění, která otevírají celá pole představ a nových významových řad, včetně motivů figurativních, zasazených do krajinomalby prozrazující vliv čínské kultury.

Pepperštejn nechápe paměť jako pevně daný rezervoár, nevěří ale ani na zapomnění nebo možnost paměť ignorovat. Jeho postulát − ve slovanských jazycích těžko vyjádřitelný tak stručně, pregnantně a radikálně jako souslovím „memory is over“ − odkazuje k novým formám zacházení s minulostí i budoucností, které intervenují do našeho myšlení a vnímání svou psychedelickou naléhavostí.

Tomáš Glanc

Pavel Pepperštejn: Memory is over


Další události

Užitné umění

FRANTIŠEK JUNGVIRT - SKLO - BAREVNÉ LINI …

31.5.2024 - 24.7.2024
Prachatice · Centrum architektury a designu NEUMANNKA

Výstava výtvarníka, designéra a malíře skla v galerii Nemannka

Detail
Výtvarné umění

BOUDNÍK | 100

26.4.2024 - 26.7.2024
Praha · Artinbox Galerie

17. března by se dožil sta let významný český umělec Vladimír Boudník, grafik, malíř, spisovatel, jedna z nejvýraznějších osobností umělecké scény 50. …

Detail
Výtvarné umění

Jiří Anderle – Už jsem byl vším, i klaun …

13.6.2024 - 27.7.2024
Praha · Galerie MODERNA

Výstava obrazů a grafik Jiřího Anderleho v galerii Moderna

Detail
Výtvarné umění

⁣⁣Michal Škoda / Prolínání⁣

22.5.2024 - 27.7.2024
Brno · Fait Gallery

Výstava Michala Škody ve Fait Gallery v Brně

Detail
Výtvarné umění

Tomáš Bárta / Přízrak v domě⁣

22.5.2024 - 27.7.2024
Brno · Fait Gallery

Události, které jsou přítomny v malířských kompozicích Tomáše Bárty, se odehrávají mezi dvěma prostory a příčkou mezi nimi.

Detail