Soutěž Nejkrásnější české knihy roku 2014

Recenze - obrázek

V soutěži Nejkrásnější české knihy, jejíž kořeny spadají do roku 1928, je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok.

K Nejkrásnějším českým knihám za rok 2014 nepatří krásná literatura. Porota soutěže v této kategorii mezi tituly vydanými loňský rok nenašla žádné, jimž by "mohla s čistým svědomím udělit první tři místa". Prázdné zůstaly i druhá a třetí příčka v kategorii učebnic, na jejichž nízkou úroveň kvality upozorňuje porota dlouhodobě. Naopak dobrou úroveň mají publikace o architektuře, patří k nim všechny oceněné knihy v odborné literatuře. Z titulů pro děti a mládež vybrali porotci vítěze, který je podle jejich slov "neomyvatelný". Z autorských knih je zaujal originální průvodce českou kuchyní.

foto k článkuV kategorii odborná literatura se vítěz zabydlel v 2×100 mil. m². Publikace architekta Martina Hejla a kolektivu z ateliéru Kolmo.eu je součástí projektu mapujícího vývoj architektury bydlení v Československu za posledních sto let. Stejnojmenná výstava prezentovala Česko na loňském bienále architektury v Benátkách a do poloviny května je zpřístupněná také ve Veletržním paláci v Praze. "Autoři připravili obsah i formu tak, že knížku máte chuť číst hned, jak ji vezmete do ruky. Kniha dobře funguje jako studijní materiál, ne jako pomník historii, na který se práší v knihovně a otevírá se jen o nedělích," uvedla v hodnocení porota. I druhé a třetí místo obsadila architektura – v publikaci 1989 Diskuse 2004, osahující pohled dvaceti architektů a designérů na umění s rozdílem pětadvaceti let, a v publikaci mapující vznik a vývoj prvního poválečného pražského sídliště Solidarita.

foto k článkuNejkrásnější knihu pro děti a mládež -  Nech ten mech - vytvořil básník, muzikant a překladatel Michal Bystrov. "Případný argument, že je knížka "neomyvatelná", tedy co do zpracování křehká, jemná, poničitelná, a tudíž ne ideální pro děti, u poroty neuspěl. Je to knížka, kterou si můžou číst společně dospělí a děti – a ty se mohou seznámit se skutečností, že knížky jsou různé a potřebují třeba i jemné zacházení," napsala porota o sbírce veršů Nech ten mech. Ilustracemi ji doprovodil Petr Nikl.

foto k článkuMezi knihami o výtvarném umění vynikala Mezera od Lenky Lindaurové a kolektivu. Výtvarná teoretička v ní zaplňuje mezeru o posametovém umění a společnosti. Vznikla k 25. výročí Ceny Jindřicha Chalupeckého, kterou Lindaurová pět let vedla. Porota publikaci označila za "trochu časopis a trochu encyklopedii, divokou i přehledně uspořádanou".
Druhou příčku v kategorii knih o výtvarném umění obsadila kniha Vladimír Kopecký: Bouře a Klid, kterou vydala Retro Gallery. Reprezentativní monografie významného českého skláře, malíře a pedagoga Vladimíra Kopeckého vyšla u příležitosti stejnojmenné výstavy v Museu Kampa (duben–září 2014).
Hodnocení poroty:
Kniha je vytvořena s rozmyslem a citem. Od prvních stránek se postupně proměňuje, nenudí, navozuje atmosféru, zároveň srozumitelně a čitelně předkládá informace. Oceňujeme, že práce s obsahem dává smysl, forma je informacím ušita na míru.

foto k článkuNejkrásnější katalog vytvořila Kateřina Šedá ke svému projektu Everything is perfect, do něhož zapojila kalifornské městečko Los Altos. Druhé místo si odnesl katalog 26. mezinárodního bienále grafického designu Brno, oceněného už na cenách Czech Grand Design.

Hodnocení poroty:

Sešit je přehledem, učebnicí i odbornou publikací. Přibližuje, jaké bylo Bienále v roce 2014 a také jací byli jeho kurátoři. Ti se podíleli na designu katalogu, a tak kniha jako celek zprostředkovává jejich přístup a osobnosti. Oceňujeme dynamiku obsahu, členění, práci s různorodým materiálem a zachycení atmosféry, volbu formátu a vazby. U první kapitoly by se dalo polemizovat, jestli je dostatečně přehledný způsob, jakým jsou uspořádány textové a obrazové části, které se k sobě vážou, ale v kontextu celé knihy a úrovně jejího designu to považujeme za věc názoru a rozhodnutí designérů. Katalog je výborným záznamem události i odbornou publikací.

foto k článku"Česká kuchyně ve své nejlepší formě. Díky této knize se UHO stává nesmrtelným. Neuvěřitelně vtipné, podvratné, trefné a zároveň systematické představení české kuchyně současných vývařoven i normalizačních kuchařek. Už po pouhém prolistování této knihy nikdy nebudete vnímat českou kuchyni stejně jako dřív," tvrdí porota o nejlepší autorské knize. Pajzlem no. 1. prošli Marek Ehrenberg a Zula Jura.

foto k článkuCeny udílel také Cena Svazu polygrafických podnikatelů, kde byly ohodnoceny tituly Sto let Bohumila Hrabala, 1914–2014 z nakladatelství Mladá fronta nebo titul Proč obrazy nepotřebují názvy z nakladatelství Labyrint. Kniha Co by sis přál od Jiřího Koláře a David Böhm   získala cenu Svazu polygrafických podnikatelů

Nejkrásnější české knihy roku 2014 je možné si prohlédnout v pražském letohrádku Hvězda na výstavě, která se zároveň ohlíží za půlstoletou historií soutěže, vyhlašované ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví.

Zdroj: www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku 2014 ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: 26. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2014
Autor: kolektiv autroů
Rok vydání: 2014

Koupit tuto knihu u nás


Informace o knize

Název: Co by sis přál
Autor: Petr Šrámek, David Böhm, Jiří Kolář
Rok vydání: 2014

Koupit tuto knihu u nás


Informace o knize

Název: Proč obrazy nepotřebují názvy
Autor: Ondřej Horák & Jiří Franta
Rok vydání: 2014

Koupit tuto knihu u nás


Informace o knize

Název: Vladimír Kopecký - Bouře a Klid
Autor: kolektiv autorů
Rok vydání: 2014

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Recenze - obrázek

Ostnaté vzpomínky - Karel Valter

Zpod pole vyletěli bílí holubi a mezi nimi jeden černý jak myšlenka na válku. Karel Valter. Touto básní začíná kniha Ostnaté vzpomínky – autor se vrací k nejtěžším rokům … Celý článek

Recenze - obrázek

TAK TEĎ TU. Komplementární svět Dalibora Chatrného

Publikace, vycházející v roce nedožitých devadesátin mimořádně významného a originálního výtvarného umělce Dalibora Chatrného, přináší hned několik nových pohledů na jeho … Celý článek

Recenze - obrázek

Leopold Bauer - heretik moderní architektury

Leopold Bauer (1872–1938) patřil kolem roku 1900 k předním představitelům moderní architektury ve střední Evropě. Byl označován za tvůrce prvního moderního domu v habsbur … Celý článek

Recenze - obrázek

Při komiksu Rudo buď zrudnete, nebo se zrůdně nasmějete

Daniel Majling se představuje se svým debutem. Velká komiksová sbírka Rudo láká na tragického asociála, který není schopen najít si holku, vycházet s přáteli, není schope … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama