Plzeň v létě otevře nové divadlo s magickou fasádou

Architektura - obrázek Výstavba nového plzeňského divadla se pomalu blíží do finále. Divadlo v západočeské metropoli si odnese pomyslný prim.

stavaři. Multifunkční budova je navržena tak, aby nabídl kromě činohry a baletu i operetu a operu. Otevření se plánuje od konce léta 2014.

foto k článku„Při přípravě architektonického návrhu jsme intenzívně spolupracovali se samotnými divadelníky, aby finální podoba divadla nezaujala jenom při pohledu zvenku, ale aby v ní co nejefektivněji probíhal samotný provoz a přípravy na jednotlivé inscenace,“ říká autor architektonického konceptu Vladimír Kružík ze společnosti Helika. Firma nebyla první, kdo na kulturním stánku v Plzni pracoval. Původní ideu přinesla portugalská společnost Contemporanea. Její návrh byl však příliš finančně nákladný, proto jej přepracovala česká společnost.

foto k článkuFasáda plzeňského divadla je navržena tak, že mění svůj charakter a sama se stává scénografickým objektem, jakousi plastickou reinterpretací dekorativní divadelní opony. Odděluje tak reálný život od toho magického světa uvnitř v budově. Bílá dekorativní stěna této pomyslné opony se v mírném úhlu naklání nad příchozího a tímto gestem ho vyzývá ke vstupu do vnitřních prostor divadla. Nepřehlédnutelnou součástí fasády je organický dekor nepravidelně rozmístěných otvorů,“ dodává Vladimír Kružík.

foto k článkuNicméně je dlužno dodat, že divadlo stojí nepříliš šťastně zvolené lokalitě. Budova se staví totiž v rušné křižovatce nedaleko autobusového nádraží. Navíc hned naproti nastaví kulturnímu objektu obludný objekt nákupního centra Plaza s rozsáhlým nadzemním parkovištěm. Radní přitom slibují, že proměny se dočká i bezprostřední okolí.

foto k článkuSoučástí objektu bude i restaurace a kavárna. Venku u budovy bude stát socha, o jejíž podobě zatím není nic známo. Divadlo nahradí nevyhovující prostory Komorního divadla. Budova zatím nemá oficiální název. Po dlouhých diskuzích je však zatím jasné, že neponese jméno Václava Havla.

foto k článkuSpolečnost Helika stála v tuzemsku například za rekonstrukcemi budov České národní banky v Praze v ulici Na Příkopě. V hlavním městě rovněž měla na starosti výstavbu Národní technické knihovny či projekt obchodního centra Chodov. Mezi zahraničními projekty lze mimo jiné vyzdvihnout nemocnici pro africké město Libreville v Gabonu či moderní katedrálu v téže zemi.

www.designmag.cz

Publisher: iUmeni.cz

Plzeň v létě otevře nové divadlo s magickou f… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Miroslava Ptáčková – Reflection