Nad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie)

Autor
InformaceČesky, 2021
PopisOdborná kolektivní monografie, která reflektuje výsledky dlouhodobého interdisciplinárního studia širokého badatelského týmu, a to formou, která upout…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
1 999
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelZapadočeská galerie v Plzni
ISBN978-80-88027-40-9
EAN9788088027409
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.90 Kg
Rozměr220x290 mm
Vazbavázaná
Počet stran336

Bližší informace o knize "Nad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie)"

Odborná kolektivní monografie, která reflektuje výsledky dlouhodobého interdisciplinárního studia širokého badatelského týmu, a to formou, která upoutá pozornost nejen odborné, ale též široké kulturní veřejnosti. Nad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie), autor kolektiv.


Anotace knihy " Nad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie), autor kolektiv"

Plzeňská madona je umělecky nejcennějším a po staletí nejuctívanějším uměleckým dílem v Plzni. Unikátní opuková socha z první poloviny osmdesátých let 14. století byla objednána německými rytíři, správci farního kostela sv. Bartoloměje v Plzni, z pražské katedrální huti pro právě dokončený chór tehdy budovaného městského kostela a od té doby je stále na svém místě. Výstava představuje tuto mezinárodně významnou památku v širokých náboženských a kulturně historických souvislostech jako jeden z prototypů tzv. krásných madon a nejranějších příkladů krásného slohu, varianty internacionální gotiky závěru 14. století.

Krásný sloh vznikl v prostředí pražské katedrální hutě Petra Parléře, v úzkém provázání s náboženskou, politickou a kulturní situací závěru vlády Karla IV. a počátku vlády Václava IV. Madona plzeňská byla v Praze objednána před rokem 1384 přímo pro kostel sv. Bartoloměje v Plzni, kde je uctívána na hlavním oltáři dodnes. Kromě výjimečné výtvarné kvality je pro ni charakteristické, že se záhy po svém vzniku stala inspirací pro varianty, repliky či devoční kopie, vytvářené od počátku 15. století. Již po husitských válkách byla považována za paladium města Plzně a její kult se dále intenzivně rozvíjel: v období baroka se stává thaumaturgou – divotvůrkyní a její zlacená replika završila v roce 1681 mariánský sloup na plzeňském náměstí vybudovaný jako poděkování za odvrácení morové epidemie. Úcta k Plzeňské madoně nezanikla ani v době totalitního potlačování náboženské víry a kultu a v současnosti dochází k její živé aktivaci. Madona plzeňská je hlavní patronkou Plzeňské diecéze a ochránkyní města Plzně.

Výstava připravená za spolupráce několika odborných institucí sleduje široké souvislosti vzniku Madony v pražském duchovním prostředí královského a arcibiskupského dvora a intelektuálního okruhu pražské univerzity, a představuje její kult a reflexi v hranicích Českého království i mimo něj. Zároveň zaměřuje pozornost na tzv. druhý život Plzeňské madony, na specifika úcty k této soše a její výtvarné projevy. Samostatný oddíl představuje vznik krásného slohu jako komplexní obrazové formy v prostředí pražského kulturního a duchovního okruhu třetí čtvrtiny 14. století. Dále jsou prezentovány její kultické a kompoziční varianty z mladších období, s hlavním zaměřením na díla vzniklá v 15. století. Barokní a novodobý kult Plzeňské madony je představen prostřednictvím lokálních reflexí ve výtvarném umění. Představena je i procesní korouhev s vyobrazením sv. Václava a Plzeňské madony, pod níž putovali plzeňští měšťané na pozvání pražského arcibiskupa Matouše Ferdinanda Sobka z Bilenberka v oktávu svátku sv. Vaclava, totiž 5. října roku 1672, k hrobu sv. Václave ve svatovítské katedrále. Výstavní síň Masné krámy 27/11/2020 - 06/06/2021.
Zapadočeská galerie v Plzni

Obsah knihy: Nad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie)

Nad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie) - examplesNad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie) - examplesNad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie) - examplesNad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie) - examplesNad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie) - examplesNad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie) - examplesNad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie) - examplesNad slunce krášnější. Plzeňská madona a krásný sloh (velká monografie) - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz