Hanuš Zápal (1885 - 1964). Architekt plzeňska

Autor: Česky2015Zapadočeská galerie v Plzni

K výstavě vydává nakladatelství Starý most ve spolupráci se Západočeskou galerií stejnojmennou publikaci, která je prvním významnějším uceleným připomenutím Zápalovy činnosti.

550 
včetně dph
skladem
Název: Hanuš Zápal (1885 - 1964). Architekt plzeňska  Jazyk: Česky  Rok:   ID: b00164  Hmotnost: 0.63 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 250  Rozměr: 205 x 300 mm  Nakladatel: Zapadočeská galerie v Plzni
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Hanuš Zápal (1885 - 1964). Architekt plzeňska, Petr Domanický

V knize, jejímž autorem je Petr Domanický a jejíž grafickou úpravu vytvořili Jan Dienstbier a Martin Bušek, je více než 400 ilustrací včetně historických a současných fotografií, reprodukcí stavebních plánů a architektonických návrhů (z celé řady veřejných i soukromých archivů z celé ČR), většina ilustrací je publikována poprvé. Vydání publikace podpořilo Ministerstvo kultury a Město Plzeň.

Třebaže je Hanuš Zápal (1885-1964) nejvýznamnějším architektem Plzně ve 20. století, byla mu zatím věnována jen velmi malá pozornost. Po několika desetiletích, kdy byl zcela zapomenut, je v současné době jeho jméno známé a mnohé realizace jsou chráněnými kulturními památkami, přesto však stále schází ucelená monografie jeho díla. Zápal přitom prakticky celý život věnoval architektonické tvorbě a záchraně památek v regionu a jeho vzhled tak významně ovlivnil.

Od roku 1910, kdy se stal zaměstnancem města Plzně, projektoval celou řadu významných veřejných budov v Plzni, především škol, sociálních ústavů, ale i staveb technického zaměření. Současně se soukromě zabýval návrhy rodinných domů a záchranou památek. Především areál barokního poutního místa v Mariánské Týnici u Kralovic byl zachráněn jeho zásluhou. V předválečné době soukromě projektoval i řadu dalších veřejných budov v západočeských městech. Zápalovo dílo, které lze vymezit obdobím 1910–1960, zahrnuje na desítkách návrhů a realizací celý vývoj české moderní architektury od neoklasicismu a pozdní secese, přes kubismus a kotěrovskou modernu, rondokubismus a purismus k funkcionalismu.

Výstava, která by měla podat první ucelený pohled na architektovu práci, se koná u příležitosti 130 let od jeho narození, 105 let od počátku práce v Plzni, sto let od získání titulu městského inženýra a u příležitosti roku, kdy je Plzeň Evropským hlavním městem kultury. Součástí výstavy jsou historické plány, fotografie a dokumenty, ale také architektonické modely.

Hanuš Zápal (1885 - 1964). Architekt plzeňska