Ivan Ruller vystavuje známé i nerealizované stavby

Architektura - obrázek V architektuře musí existovat něco jako pokora k místu, říkal architekt Ivan Ruller, jehož práce jsou vystaveny v Galerii Architektury Brno.

Expozice, která je zaměřená na prezentaci realizovaných staveb v přímém kontextu, je doplněna méně známými nerealizovanými projekty, s nimiž architekt Ruller slavil úspěchy po celém světě. Výstava potrvá do 31. ledna 2014.

foto k článkuNa tvorbě architekta Rullera, který se narodil 17. listopadu 1926 v Brně, je dobře patrný vliv funkcionalismu třicátých let a moderny. Vychází z brněnské školy, kde po druhé světové válce vystudoval u významných architektů tehdejší doby – mimo jiné u Bohuslava Fuchse a zejména u Bedřicha Rozehnala, u kterého byl již během studií asistentem. Ruller sám podle mínění odborníků „spojuje zdařile racionálně chápanou stránku architektury s výtvarně pojatým exteriérem a interiérem v jednotnou a emocionálně často velmi účinnou kompozici”.

foto k článkuPro Rullera je typické, že výtvarná složka je vždy rovnocenným partnerem představám architekta. Jeho nebývalá spolupráce s výtvarníky tak přispívala i v době socialistického stavebnictví k architektonické kultivovanosti staveb. Svoji lásku k umění vyjádřil i členstvím v několika uměleckých sdruženích. Patří k zakladatelům Sdružení Q či ke Skupině 58.

foto k článkuSoučástí výstavy jsou práce studia FlyingArchitecture, které po oslovení Galerií Architektury vytvořilo vizualizace architektových děl. Účelem projektu, na němž se podíleli Matuš Nedecký, Veronika Nedecká, Štefan Turcovský, Petr Kolacek a Vladimír Šturm, bylo vypracovat dosud nerealizované projekty.

foto k článkuPo dobu pěti let, během nichž studio funguje, stihli vybudovat celosvětovou základnu softwaru Rhinoceros. Na svých stránkách poskytují zdarma 3D modely a tutoriály pro profesionální tvůrce či studenty. V současné době se věnují především architektonickým vizualizacím a organizaci workshopu. Kromě výstavy v brněnské Galerii Architektury (Starobrněnská 18) budou vizualizace vystaveny také v Praze a Ostravě.

Autor: Jakub Sochor
Zdroj: www.designmagazin.cz

Publisher: iUmeni.cz

Ivan Ruller vystavuje známé i nerealizované s… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Vladimir Klein- Sklo/Glass