Česko bude mít na Expo 2015 pavilon jako plovárnu

Architektura - obrázek Brněnské architektonické studio Chybík + Krištof Associated Architects vyhrálo se svým netradičním návrhem pavilonu pro Expo 2015.

Vítězný návrh pro italské Miláno počítá kromě modulární konstrukce z kontejnerů především s bazénem a propagačními materiály natištěnými na plavkách.

Expo 2015, které se bude konat v Miláně, má téma Uživit planetu, energie pro život. Brněnští architekti uchopili toto téma poněkud abstraktně, ale i tak se svým návrhem za zhruba 60 miliónů slaví úspěchy. Jako hlavní motiv si autoři zvolili vodu. A to hned z několika důvodů. Odkazují tak na silnou tradici lázeňství a plováren a zároveň se jim do návrhu podařilo zakomponovat současné úspěchy vědců z České republiky na poli nanotechnologie. Technologie nanovláken, ve které Česko patří k absolutním světovým špičkám, bude totiž pomáhat čistit vodu v bazénu, který je součástí expozice.

foto k článkuNávštěvníci by podle návrhu neměli dostávat žádné materiály v tištěné podobě. Místo prospektů a tiskovin u vchodu obdrží žabky, plavky a ručník. Na nich budou natištěny základní informace o expozici a České republice. Návrh by měl pocházet z dílny mladých českých návrhářů a bude předmětem soutěže. Díky tomuto vtipnému detailu se snad v budoucnu dostanou informace o naší republice i na jiné pláže po celém světě.

foto k článkuSamotný pavilon by měl být díky své modulární koncepci snadno přemístitelný a opětovně využitelný prakticky kdekoliv – třeba jako mateřská školka. Navíc i tvar kontejneru je odkaz na pro českou kotlinu tak výrazný modernismus a funkcionalismus. Jednoduché a uživatelsky vstřícné řešení nejen interiéru by mělo předejít podle slov architektů: „… tvarovým a tendenčním trapnostem upadajících v zapomnění.“ Uvidíme, zda jejich poměrně jednoduchý pavilon bude tak snadno vybavitelný, jako ten z Expa 2010 s fasádou složenou z puků a unikátní zlatou kapkou. Nutno dodat, že renomovaný tým švýcarských architektů Herzog & de Meuron, který má celý areál Expa na starosti, drží architekty ze všech zemí poměrně zkrátka a snaží se o čistotu všech linií.

foto k článkuAutoři se díky modularitě návrhu se chtěli vyhnout osudu mnohých pavilonů, které jsou určeny pouze pro výstavu a po jejím skončení pouze chátrají a finančně zatěžují vystavující zemi. To stejné platí i pro bazén, s jehož využitím se počítá na pražských náplavkách. Pomůže tak rozvíjet koncepci jejich oživování.

Zdroj: www.designmagazin.cz,
Autor: Pavel Cahlík

Publisher: iUmeni.cz

Česko bude mít na Expo 2015 pavilon jako plov… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Kázání proti hříchu spěšnosti
Kázání proti hříchu spěšnosti
Zahradní umění Říše středu
Zahradní umění Říše středu
On the Chinese Garden
On the Chinese Garden

Články z iHned.cz

Knižní novinka

Brand New - Nová podoba značek