Česko bude mít na Expo 2015 pavilon jako plovárnu

Architektura - obrázek

Brněnské architektonické studio Chybík + Krištof Associated Architects vyhrálo se svým netradičním návrhem pavilonu pro Expo 2015.

Vítězný návrh pro italské Miláno počítá kromě modulární konstrukce z kontejnerů především s bazénem a propagačními materiály natištěnými na plavkách.

Expo 2015, které se bude konat v Miláně, má téma Uživit planetu, energie pro život. Brněnští architekti uchopili toto téma poněkud abstraktně, ale i tak se svým návrhem za zhruba 60 miliónů slaví úspěchy. Jako hlavní motiv si autoři zvolili vodu. A to hned z několika důvodů. Odkazují tak na silnou tradici lázeňství a plováren a zároveň se jim do návrhu podařilo zakomponovat současné úspěchy vědců z České republiky na poli nanotechnologie. Technologie nanovláken, ve které Česko patří k absolutním světovým špičkám, bude totiž pomáhat čistit vodu v bazénu, který je součástí expozice.

foto k článkuNávštěvníci by podle návrhu neměli dostávat žádné materiály v tištěné podobě. Místo prospektů a tiskovin u vchodu obdrží žabky, plavky a ručník. Na nich budou natištěny základní informace o expozici a České republice. Návrh by měl pocházet z dílny mladých českých návrhářů a bude předmětem soutěže. Díky tomuto vtipnému detailu se snad v budoucnu dostanou informace o naší republice i na jiné pláže po celém světě.

foto k článkuSamotný pavilon by měl být díky své modulární koncepci snadno přemístitelný a opětovně využitelný prakticky kdekoliv – třeba jako mateřská školka. Navíc i tvar kontejneru je odkaz na pro českou kotlinu tak výrazný modernismus a funkcionalismus. Jednoduché a uživatelsky vstřícné řešení nejen interiéru by mělo předejít podle slov architektů: „… tvarovým a tendenčním trapnostem upadajících v zapomnění.“ Uvidíme, zda jejich poměrně jednoduchý pavilon bude tak snadno vybavitelný, jako ten z Expa 2010 s fasádou složenou z puků a unikátní zlatou kapkou. Nutno dodat, že renomovaný tým švýcarských architektů Herzog & de Meuron, který má celý areál Expa na starosti, drží architekty ze všech zemí poměrně zkrátka a snaží se o čistotu všech linií.

foto k článkuAutoři se díky modularitě návrhu se chtěli vyhnout osudu mnohých pavilonů, které jsou určeny pouze pro výstavu a po jejím skončení pouze chátrají a finančně zatěžují vystavující zemi. To stejné platí i pro bazén, s jehož využitím se počítá na pražských náplavkách. Pomůže tak rozvíjet koncepci jejich oživování.

Zdroj: www.designmagazin.cz,
Autor: Pavel Cahlík

Česko bude mít na Expo 2015 pavilon jako plovárnu ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Architektura - obrázek

Ivan Ruller vystavuje známé i nerealizované stavby

V architektuře musí existovat něco jako pokora k místu, říkal architekt Ivan Ruller, jehož práce jsou vystaveny v Galerii Architektury Brno. Celý článek

Architektura - obrázek

Výstava v GJF ukazuje spojení architektury a vína

Pražská Galerie Jaroslava Fragnera otevřela zajímavou výstavu ukazující fenomén vinařství posledních let propojující současnou architekturu a moderní technologie výroby v … Celý článek

Architektura - obrázek

Moravská galerie spustila projekt pro turisty Po stopách moderny

K poznání osobností, jež se podílely v první polovině 20. století na formování moderního umění na jižní Moravě a v severovýchodním Rakousku, má přispět nový projekt turis … Celý článek

Architektura - obrázek

Když skvělí architekti navrhují školy. Podívejte se na NEJ světové kampusy

Jak se studuje ve světě a jak studenty ovlivňuje prostředí? Ty nejzajímavější vysoké školy, fakulty a kampusy pro vás vybral architekt a člen představenstva České komory … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama