Česko bude mít na Expo 2015 pavilon jako plovárnu

Architektura - obrázek Brněnské architektonické studio Chybík + Krištof Associated Architects vyhrálo se svým netradičním návrhem pavilonu pro Expo 2015.

Vítězný návrh pro italské Miláno počítá kromě modulární konstrukce z kontejnerů především s bazénem a propagačními materiály natištěnými na plavkách.

Expo 2015, které se bude konat v Miláně, má téma Uživit planetu, energie pro život. Brněnští architekti uchopili toto téma poněkud abstraktně, ale i tak se svým návrhem za zhruba 60 miliónů slaví úspěchy. Jako hlavní motiv si autoři zvolili vodu. A to hned z několika důvodů. Odkazují tak na silnou tradici lázeňství a plováren a zároveň se jim do návrhu podařilo zakomponovat současné úspěchy vědců z České republiky na poli nanotechnologie. Technologie nanovláken, ve které Česko patří k absolutním světovým špičkám, bude totiž pomáhat čistit vodu v bazénu, který je součástí expozice.

foto k článkuNávštěvníci by podle návrhu neměli dostávat žádné materiály v tištěné podobě. Místo prospektů a tiskovin u vchodu obdrží žabky, plavky a ručník. Na nich budou natištěny základní informace o expozici a České republice. Návrh by měl pocházet z dílny mladých českých návrhářů a bude předmětem soutěže. Díky tomuto vtipnému detailu se snad v budoucnu dostanou informace o naší republice i na jiné pláže po celém světě.

foto k článkuSamotný pavilon by měl být díky své modulární koncepci snadno přemístitelný a opětovně využitelný prakticky kdekoliv – třeba jako mateřská školka. Navíc i tvar kontejneru je odkaz na pro českou kotlinu tak výrazný modernismus a funkcionalismus. Jednoduché a uživatelsky vstřícné řešení nejen interiéru by mělo předejít podle slov architektů: „… tvarovým a tendenčním trapnostem upadajících v zapomnění.“ Uvidíme, zda jejich poměrně jednoduchý pavilon bude tak snadno vybavitelný, jako ten z Expa 2010 s fasádou složenou z puků a unikátní zlatou kapkou. Nutno dodat, že renomovaný tým švýcarských architektů Herzog & de Meuron, který má celý areál Expa na starosti, drží architekty ze všech zemí poměrně zkrátka a snaží se o čistotu všech linií.

foto k článkuAutoři se díky modularitě návrhu se chtěli vyhnout osudu mnohých pavilonů, které jsou určeny pouze pro výstavu a po jejím skončení pouze chátrají a finančně zatěžují vystavující zemi. To stejné platí i pro bazén, s jehož využitím se počítá na pražských náplavkách. Pomůže tak rozvíjet koncepci jejich oživování.

Zdroj: www.designmagazin.cz,
Autor: Pavel Cahlík

Publisher: iUmeni.cz

Česko bude mít na Expo 2015 pavilon jako plov… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Art Plus

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

To jsou věci!

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder