Moravská galerie spustila projekt pro turisty Po stopách moderny

Architektura - obrázek K poznání osobností, jež se podílely v první polovině 20. století na formování moderního umění na jižní Moravě a v severovýchodním Rakousku, má přispět nový projekt turistické trasy Po stopách moderny.

Vede z Jihlavy přes Brno do Vídně a propojuje místa spojená s příběhem jednotlivých uměleckých osobností, jimiž jsou například Josef Hoffmann, Dušan Jurkovič a Leoš Janáček. Na tiskové konferenci to dnes řekla kurátorka projektu Martina Lehmannová.

foto k článkuTrasu vytvořily společně Moravská galerie, Centrála cestovního ruchu jižní Moravy a Rakouské muzeum současného umění ve Vídni. Turisty zavede k místům, kde se významné osobnosti narodily a tvořily. Shodou okolností působily právě v prostoru jižní Moravy a Dolních Rakous. Jsou mezi nimi také malíř Alfons Mucha či skladatel Gustav Mahler.

foto k článkuPrvní zastavení na trase je v Jihlavě, kde se nachází Dům Gustava Mahlera. Trasa pokračuje přes Brtnici s rodným domem a expozicí architekta Josefa Hoffmanna. V Ivančicích turisté najdou Památník Alfonse Muchy.

foto k článkuV Brně jsou čtyři zastavení, a to vila Tugendhat, Památník Leoše Janáčka a Kabinet Josefa Hoffmanna v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Spojovacím článkem s Rakouskem je jediné zdejší zastavení, a to vídeňské muzeum s expozicí Wien 1900, která nabízí pohled na převratný vývoj středoevropské kulturní scény na počátku 20. století. "Chceme, abychom ukázali kulturní dědictví jako mezinárodní, jako spojovací článek středoevropského prostoru," doplnila Lehmannová.

Centrála cestovního ruchu se snaží nabízet stezku cestovním kancelářím, v pilotní fázi připravila letáky a ještě do konce roku má vyjít brožura, která jednotlivá zastavení přiblíží. Hotová už je pro zájemce mobilní aplikace. Stezku přibližuje také webová stránka www.postopachmoderny.cz.

http://www.postopachmoderny.cz/

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Dušan Jurkovič - architekt a jeho dům
Autor: Martina Lehmannová
Rok vydání: 2010

Koupit tuto knihu u násInformace o knize

Název: Vila Tugendhat. Fotografien fon Dirk Brömmel
Autor: Dirk Brömmel
Rok vydání: 2010

Koupit tuto knihu u násInformace o knize

Název: Josef Hoffmann - autobiografie
Autor: Marek Pokorný, Peter Noever
Rok vydání: 2009

Koupit tuto knihu u nás

Moravská galerie spustila projekt pro turisty… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Art Plus

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Tracyho tygr

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder