Moravská galerie spustila projekt pro turisty Po stopách moderny

Architektura - obrázek

K poznání osobností, jež se podílely v první polovině 20. století na formování moderního umění na jižní Moravě a v severovýchodním Rakousku, má přispět nový projekt turistické trasy Po stopách moderny.

Vede z Jihlavy přes Brno do Vídně a propojuje místa spojená s příběhem jednotlivých uměleckých osobností, jimiž jsou například Josef Hoffmann, Dušan Jurkovič a Leoš Janáček. Na tiskové konferenci to dnes řekla kurátorka projektu Martina Lehmannová.

foto k článkuTrasu vytvořily společně Moravská galerie, Centrála cestovního ruchu jižní Moravy a Rakouské muzeum současného umění ve Vídni. Turisty zavede k místům, kde se významné osobnosti narodily a tvořily. Shodou okolností působily právě v prostoru jižní Moravy a Dolních Rakous. Jsou mezi nimi také malíř Alfons Mucha či skladatel Gustav Mahler.

foto k článkuPrvní zastavení na trase je v Jihlavě, kde se nachází Dům Gustava Mahlera. Trasa pokračuje přes Brtnici s rodným domem a expozicí architekta Josefa Hoffmanna. V Ivančicích turisté najdou Památník Alfonse Muchy.

foto k článkuV Brně jsou čtyři zastavení, a to vila Tugendhat, Památník Leoše Janáčka a Kabinet Josefa Hoffmanna v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Spojovacím článkem s Rakouskem je jediné zdejší zastavení, a to vídeňské muzeum s expozicí Wien 1900, která nabízí pohled na převratný vývoj středoevropské kulturní scény na počátku 20. století. "Chceme, abychom ukázali kulturní dědictví jako mezinárodní, jako spojovací článek středoevropského prostoru," doplnila Lehmannová.

Centrála cestovního ruchu se snaží nabízet stezku cestovním kancelářím, v pilotní fázi připravila letáky a ještě do konce roku má vyjít brožura, která jednotlivá zastavení přiblíží. Hotová už je pro zájemce mobilní aplikace. Stezku přibližuje také webová stránka www.postopachmoderny.cz.

http://www.postopachmoderny.cz/

Moravská galerie spustila projekt pro turisty Po stopách moderny ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Dušan Jurkovič - architekt a jeho dům
Autor: Martina Lehmannová
Rok vydání: 2010

Koupit tuto knihu u násInformace o knize

Název: Vila Tugendhat. Fotografien fon Dirk Brömmel
Autor: Dirk Brömmel
Rok vydání: 2010

Koupit tuto knihu u násInformace o knize

Název: Josef Hoffmann - autobiografie
Autor: Marek Pokorný, Peter Noever
Rok vydání: 2009

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Architektura - obrázek

Výstava v GJF ukazuje spojení architektury a vína

Pražská Galerie Jaroslava Fragnera otevřela zajímavou výstavu ukazující fenomén vinařství posledních let propojující současnou architekturu a moderní technologie výroby v … Celý článek

Architektura - obrázek

Česko bude mít na Expo 2015 pavilon jako plovárnu

Brněnské architektonické studio Chybík + Krištof Associated Architects vyhrálo se svým netradičním návrhem pavilonu pro Expo 2015. Celý článek

Architektura - obrázek

Když skvělí architekti navrhují školy. Podívejte se na NEJ světové kampusy

Jak se studuje ve světě a jak studenty ovlivňuje prostředí? Ty nejzajímavější vysoké školy, fakulty a kampusy pro vás vybral architekt a člen představenstva České komory … Celý článek

Architektura - obrázek

Pavel Janák, funkcionalista a památkář

Pavel Janák, architekt, designér a významný teoretik, jehož stavby i myšlenky měly zásadní vliv na vývoj české architektury, se narodil 12. března 1882 v Praze. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama