Slavná fotografka Annie Leibovitz dostala na Hradě cenu Trebbia

Umění a design - obrázek

Světoznámá americká fotografka Annie Leibovitzová převzala letošní Evropskou cenu Trebbia za tvůrčí činnost. Ocenění se udílelo 9. března v rámci galavečera ve Španělském sále Pražského hradu.

Leibovitzová se proslavila především svými portréty. Před objektivem jí stála britská královna Alžběta II. i američtí prezidenti Barack Obama nebo Bill Clinton, Brad Pitt či David Lynch, hudebníci od Boba Marleyho po Johna Lennona.

foto k článkuNafotit Lennona byl její první úkol pro časopis Rolling Stone, se kterým potom spojila významnou část své profesní kariéry. Je rovněž autorkou slavného snímku nahého Lennona, který se vine k oblečené Yoko Ono. Shodou okolností jde o poslední Lennonův oficiální portrét. Vznikl totiž 8. prosince 1980, v den hudebníkovy smrti. V rámci práce pro slavný hudební časopis jela i na světové koncertní turné s kapelou Rolling Stones.

foto k článkuOd roku 1983 pracovala Leibovitzová pro magazín Vanity Fair, pro který nafotila například Whoopi Goldbergovou ve vaně s mlékem nebo další legendární snímek - tentokrát s těhotnou herečkou Demi Moore.

Trebbia je evropské ocenění, které vzniklo v roce 2000 jako výraz uznání a poděkování podnikatelům, mecenášům a umělcům. Kandidáty navrhují osobnosti a instituce ze všech zemí světa. Laureáty potom vybírá Mezinárodní nominační komitét, který tvoří známé osobnosti ze světa kultury, byznysu a politiky. Záštitu nad letošním, čtrnáctým ročníkem Benefičního galavečera Trebbia, který v přímém přenosu odvysílá ČT Art, převzal prezident Miloš Zeman a ministr kultury Daniel Herman.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/leibovitzova-cena-03i-/vytvarne-umeni.aspx?c=A140305_170741_vytvarne-umeni_ts

Slavná fotografka Annie Leibovitz dostala na Hradě cenu Trebbia ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Annie Leibovitz
Autor: Steve Martin, Graydon Carter, Hans Ulrich Obrist, Paul Roth
Rok vydání: 2014

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Umění a design - obrázek

Zemřel malíř Jiří Načeradský. Jeho díla má i pařížské Centre Pompidou

Ve věku 74 let zemřel ve středu 16.4.2014 malíř Jiří Načeradský. Oznámil to jeho galerista Petr Mach. Celý článek

Umění a design - obrázek

Romana Rotterová: Cesty světla

Pražská výtvarnice Romana Rotterová (nar. 1931 v Praze) se narodila v rodině sochaře Leonarda Rottera. Náchodská galerie připravila koncem roku 2013 reprezentativní retro … Celý článek

Umění a design - obrázek

Muzeum města Brna připravilo retrospektivní výstavu Antonína Širůčka

Tvorba malíře a sochaře Antonína Širůčka je úzce spjatá s Brnem, kde žil od roku 1945 a významnou měrou se podílel na formování zdejší výtvarné scény. Řada jeho děl je k  … Celý článek

Umění a design - obrázek

Přemysl Pitřík - maluje krajinu a přitom se jí dívá pod povrch

Ak. malíř Přemysl Pitřík patří ke generaci brněnských výtvarníků, kteří dokázali i upoutat pozornost příznivců výtvarného umění svým osobitým tvůrčím projevem, prosazením … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama