Slavná fotografka Annie Leibovitz dostala na Hradě cenu Trebbia

Umění a design - obrázek Světoznámá americká fotografka Annie Leibovitzová převzala letošní Evropskou cenu Trebbia za tvůrčí činnost. Ocenění se udílelo 9. března v rámci galavečera ve Španělském sále Pražského hradu.

Leibovitzová se proslavila především svými portréty. Před objektivem jí stála britská královna Alžběta II. i američtí prezidenti Barack Obama nebo Bill Clinton, Brad Pitt či David Lynch, hudebníci od Boba Marleyho po Johna Lennona.

foto k článkuNafotit Lennona byl její první úkol pro časopis Rolling Stone, se kterým potom spojila významnou část své profesní kariéry. Je rovněž autorkou slavného snímku nahého Lennona, který se vine k oblečené Yoko Ono. Shodou okolností jde o poslední Lennonův oficiální portrét. Vznikl totiž 8. prosince 1980, v den hudebníkovy smrti. V rámci práce pro slavný hudební časopis jela i na světové koncertní turné s kapelou Rolling Stones.

foto k článkuOd roku 1983 pracovala Leibovitzová pro magazín Vanity Fair, pro který nafotila například Whoopi Goldbergovou ve vaně s mlékem nebo další legendární snímek - tentokrát s těhotnou herečkou Demi Moore.

Trebbia je evropské ocenění, které vzniklo v roce 2000 jako výraz uznání a poděkování podnikatelům, mecenášům a umělcům. Kandidáty navrhují osobnosti a instituce ze všech zemí světa. Laureáty potom vybírá Mezinárodní nominační komitét, který tvoří známé osobnosti ze světa kultury, byznysu a politiky. Záštitu nad letošním, čtrnáctým ročníkem Benefičního galavečera Trebbia, který v přímém přenosu odvysílá ČT Art, převzal prezident Miloš Zeman a ministr kultury Daniel Herman.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/leibovitzova-cena-03i-/vytvarne-umeni.aspx?c=A140305_170741_vytvarne-umeni_ts

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Annie Leibovitz
Autor: Steve Martin, Graydon Carter, Hans Ulrich Obrist, Paul Roth
Rok vydání: 2014

Koupit tuto knihu u nás

Slavná fotografka Annie Leibovitz dostala na … - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Art Plus

Knižní akce

Alena Kučerová. Moje krajina
Alena Kučerová. Moje krajina
Kam kráčíš, památková péče?
Kam kráčíš, památková péče?
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)

Články z IDNES.cz

Knižní novinka

Pohádky ze skládky

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder