Výtvarná výstava Arcade v Poděbradech. Vizuální hostina představující komplex Pauserovy tvorby za poslední terciární období

Události - obrázek Od 5. 2. do konce dubna 2022 bude v Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech probíhat výstava umělce Pausera s názvem Arcade.

Návštěvníci na ní naleznou spoustu zdánlivě protichůdných symbolů, avšak s promyšleným významem. Ovlivněn symbolismem, servíruje Pauser divákovi vizuální hostinu plnou vzpomínek, fragmentů digitálních technologií a elementů vycházejících z klasických uměleckých děl.

foto k článkuPauser (*1983) je typickým představitelem generace Y. Začínal na ulici jako graffiti writer a věnoval se studiu oděvního designu. Právě tyto pilíře dnes tvoří poznávací značku a umělecký pseudonym Pauser. Prvotní vliv na jeho tvorbu – tedy nástup internetu a počítačových her, MTV – se v posledních letech ještě umocnil rozmachem digitálních technologií a příchodem kryptoměn. Fascinace virtuálním světem je něco, co se v jeho tvorbě neustále opakuje a obměňuje. A přesto se za posledních pár let jeho tvorba výrazně proměnila.

„U Pausera najdeme spoustu zdánlivě protichůdných symbolů, avšak s promyšleným významem. Ovlivněn symbolismem, servíruje divákovi vizuální hostinu plnou vzpomínek, fragmentů digitálních technologií a elementů vycházejících z klasických uměleckých děl. Figurální náměty, které do svých obrazů rafinovaně umísťuje ve smyslné a poutavé póze, často dehonestuje s úmyslem poukázat na paradox současného světa konzumu a luxusu“, uvádí jedna z kurátorek výstavy, Romana Junkerová.

foto k článkuStejně jako počítačové hry, jsou i Pauserovy díla plná barev, symbolů a grafiky vycházející z počátku 90. let. V těchto námětech se odráží okolní svět, který umělec vnímá jako nekonečný proud mnohoznačných symbolů – historie a pokroku, přepychu a chudoby, nových technologií a přírody. Přes tuto nespočetnou a barevnou škálu protikladů klade důraz na kompozici obrazů a jednotlivé části skládá stejně jako hudební skladatel v souzvučném sledu. Toto vizuální samplování, jak jej Pauser sám nazývá, pak odlehčují prvky drapérií, dekorací a architektury, které do obrazů přináší jak invenci, tak vzdušnost a uvolnění.

Galerie v březnu a dubnu nabídne návštěvníkům i komentované prohlídky s autorem. (viz informace níže).

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Galerie Ludvíka Kuby, Poděbrady
Výstava Arcade, Pauser 5.2. – 27. 4. 2022
Kurátoři: Romana Junkerová, Vojtěch Odcházel, 
Komentované prohlídky s umělcem: sobota 5. 3. v 16.00, 16. 4. 16.00

Výtvarná výstava Arcade v Poděbradech. Vizuál… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Svatební košile - Kresby k básni K. J. Erbena