Olomoucká Telegraph Gallery vystavuje geometrickou krajinu Jana Poupěte

Události - obrázek

Na poli českého výtvarného umění si Jan Poupě vybudoval stabilní pozici zejména díky geometrizované formě tradiční olejomalby, kterou Telegraph Gallery představí na výstavě Neuralscape pod kurátorským vedením fotografa Jana Dotřela.

Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 24. února v 18 hodin. V olomoucké Telegraph Gallery bude k vidění do 1. května.

Koncept výstavy Neuralscape představuje tvorbu Jana Poupěte, která je zaměřena na reprezentaci krajiny. Nejedná se však o klasickou (mimetickou) krajinomalbu, ale o její abstrahovanou formu. Výstava podřizuje a propojuje galerijní prostor s velkoformátovou olejomalbou Density o rozměrech 320 x 450 cm a vytváří tak site-specific instalaci.

Divák může na výstavě také nalézt experimentální skulpturu věnující se jednomu ze základních elementů v obsažených krajině. Objekt Proudění II vychází z autorova dlouhodobého zájmu a fascinace aerodynamikou, pohybem vzduchu v atmosféře a prostoru.

Způsob malířské reprezentace krajiny Jana Poupěte není ani mimetický, ani čistě abstrahující. Jedná se o mentální dekonstrukci vnímání prostoru, která je následně přenesena na plátno. Nástroje chápání prostoru, jako je perspektiva či měřítko, Jan Poupě imaginativně ohýbá, rozkládá na prvočinitele, aby z nich následně vystavěl novou krajinu, vysvětlil kurátor Jan Dotřel.

Hlavní inspirací pro mě bylo okolí. Změna, kterou nyní prochází krajina a města. Základem všech obrazů je nakloněná rovina, stylizovaný pohled z ptačí perspektivy. Tento pohled z výšky je pro mne symbolem naděje, poznání či povznesení - Je spojen s technologickým pokrokem v oblastech letectví a kosmonautiky, ale přináší s sebou i znepokojující pocit ztráty soukromí, sděluje ke své tvorbě Jan Poupě.

Jan Poupě (*1988) je absolventem ateliéru malby na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením prof. Jiřího Sopka. Zároveň absolvoval stáž v ateliéru Intermédií u prof. Jiřího Příhody a u hostující profesorsky Silke Otto-Knapp. Rok 2012 strávil ve Španělsku na Bellas Artes Universidad Complutense de Madrid, kde se věnoval konceptuální reprezentaci krajiny. V posledním ročníku svého studia získal Cenu kritiky za mladou malbu 2014 a v roce 2016 vystavoval na Mezinárodním bienále malby (16th international painting trienal, Vilnius, LI).

Telegraph Gallery pořádá pravidelné výstavy současného umění z České republiky i zahraničí. Na 350 m² prezentuje tvorbu známých i přehlížených autorů všech věkových kategorií. Pořádá také workshopy, umělecké kurzy a nabízí rezidenční pobyty českým i zahraničním umělcům. Více informací na.

Praktické informace
Telegraph Gallery připravuje také komentovanou prohlídku, která se uskuteční 23.3. v 18 hodin. Telegraph Gallery je otevřena úterý až pátek od 9 do 19 hodin, sobota až neděle od 10 do 18 hodin. Vstup na výstavu i komentovanou prohlídku je zdarma.

Olomoucká Telegraph Gallery vystavuje geometrickou krajinu Jana Poupěte ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

JAN POUPĚ / Neuralscape
25. 2. – 1. 5. 2022 (vernisáž 24. 2. 2022 v 18 hodin)
Kurátor: Jan Dotřel
Grafický designér: Jakub Kovařík
Pořadatel: Telegraph Gallery, Jungmannova 4, Olomouc

Další články

Události - obrázek

Světy české animace ožily v Holešovické tržnici v Praze

Co to je vlastně filmová animace? A kolik má tváří? Na to odpovídá unikátní výstava nazvaná SVĚTY ČESKÉ ANIMACE umístěná v holešovické tržnici v hale č. 17, která přibliž … Celý článek

Události - obrázek

Zlín Design Market konečně bude. Na zlínském zámku mu patří poslední únorový vík …

Po více než dvou letech se konečně dočkají zájemci o přehlídku Zlín Design Market. Otevře se 26. a 27. února na zámku ve Zlíně a dá prostor k prezentaci originální design … Celý článek

Události - obrázek

Výtvarná výstava Arcade v Poděbradech. Vizuální hostina představující komplex Pa …

Od 5. 2. do konce dubna 2022 bude v Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech probíhat výstava umělce Pausera s názvem Arcade. Celý článek

Události - obrázek

Zlín Design Market doprovodí autoři a ilustrátoři knih pro děti.

Že se v únoru nic neděje a je to nejsmutnější měsíc? Tak to je pěkný nesmysl! Přesvědčte se sami a vyražte netradičně na konci února do Zlína na tradiční Design market. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama