Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 24. února v 18 hodin. V olomoucké Telegraph Gallery bude k vidění do 1. května.
Koncept výstavy Neuralscape představuje tvorbu Jana Poupěte, která je zaměřena na reprezentaci krajiny. Nejedná se však o klasickou (mimetickou) krajinomalbu, ale o její abstrahovanou formu. Výstava podřizuje a propojuje galerijní prostor s velkoformátovou olejomalbou Density o rozměrech 320 x 450 cm a vytváří tak site-specific instalaci.
Divák může na výstavě také nalézt experimentální skulpturu věnující se jednomu ze základních elementů v obsažených krajině. Objekt Proudění II vychází z autorova dlouhodobého zájmu a fascinace aerodynamikou, pohybem vzduchu v atmosféře a prostoru.
Způsob malířské reprezentace krajiny Jana Poupěte není ani mimetický, ani čistě abstrahující. Jedná se o mentální dekonstrukci vnímání prostoru, která je následně přenesena na plátno. Nástroje chápání prostoru, jako je perspektiva či měřítko, Jan Poupě imaginativně ohýbá, rozkládá na prvočinitele, aby z nich následně vystavěl novou krajinu, vysvětlil kurátor Jan Dotřel.
Hlavní inspirací pro mě bylo okolí. Změna, kterou nyní prochází krajina a města. Základem všech obrazů je nakloněná rovina, stylizovaný pohled z ptačí perspektivy. Tento pohled z výšky je pro mne symbolem naděje, poznání či povznesení - Je spojen s technologickým pokrokem v oblastech letectví a kosmonautiky, ale přináší s sebou i znepokojující pocit ztráty soukromí, sděluje ke své tvorbě Jan Poupě.
Jan Poupě (*1988) je absolventem ateliéru malby na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením prof. Jiřího Sopka. Zároveň absolvoval stáž v ateliéru Intermédií u prof. Jiřího Příhody a u hostující profesorsky Silke Otto-Knapp. Rok 2012 strávil ve Španělsku na Bellas Artes Universidad Complutense de Madrid, kde se věnoval konceptuální reprezentaci krajiny. V posledním ročníku svého studia získal Cenu kritiky za mladou malbu 2014 a v roce 2016 vystavoval na Mezinárodním bienále malby (16th international painting trienal, Vilnius, LI).
Telegraph Gallery pořádá pravidelné výstavy současného umění z České republiky i zahraničí. Na 350 m² prezentuje tvorbu známých i přehlížených autorů všech věkových kategorií. Pořádá také workshopy, umělecké kurzy a nabízí rezidenční pobyty českým i zahraničním umělcům. Více informací na.
Praktické informace
Telegraph Gallery připravuje také komentovanou prohlídku, která se uskuteční 23.3. v 18 hodin. Telegraph Gallery je otevřena úterý až pátek od 9 do 19 hodin, sobota až neděle od 10 do 18 hodin. Vstup na výstavu i komentovanou prohlídku je zdarma.