Veletrh starožitností Antique představí všechny podoby skla: od královského poháru po erotiku

Události - obrázek Za týden začne po téměř dvouleté pauze největší přehlídka starožitností v Česku – veletrh Antique.

Proběhne na pražské Novoměstské radnici od čtvrtka 23. září do neděle 26. září a hlavním tématem bude tentokrát sklo, zejména s důrazem na vrcholy českého sklářství. Chybět ale nebudou ani historické rarity nebo skleněné „kuriozity“.

foto k článkuMottem a červenou nití veletrhu je „České sklářství – umění a řemeslo, kterému se klaněl svět“. Vystavovatelé proto budou ve svých expozicích ve větší míře představovat právě skleněné artefakty. „Sklo patří obecně k oblíbeným starožitnostem,“ říká Simona Šustková, viceprezidentka Asociace starožitníků. „Starožitné sklo je krásné, a přitom často cenově dostupné. I to je důvod, proč nějaký historický skleněný artefakt najdeme v řadě českých domácností, kde se často předávají z generace na generaci.“

Barokní číše polského krále i erotická skleněná plastika

foto k článkuVelmi žádané je sklo ve stylu secese a art-deco, které bude na veletrhu bohatě zastoupené. „Upozornit chci například na secesní skleněnou mísu v mosazné montáži ze sklárny Loetz, kterou najdete v expozici Starožitnosti Michal Jankovský spolu s dalšími více než 20 skleněnými objekty této světově proslulé sklárny. Doplní je exponáty ze slavné a dodnes fungující sklárny Moser,“ říká S. Šustková. Další pozoruhodný exponát v expozici tohoto vystavovatele je pak mnohem starší – jedná se o bohatě řezanou skleněnou barokní číši saského kurfiřta a polského krále Augusta II. Silného z let 1715 - 1720.

foto k článkuNa své si ale přijdou i příznivci modernějšího skla. Pozornost bezpochyby upoutá třicetikilogramová plastika „Miláček“, kterou na veletrh přivezou Starožitnosti Antikelen – KOLEM SVĚTA. Jedná se o stylizované, přece jen však poměrně explicitní ztvárnění jistých mužských partií. A pozor, přestože láska není na prodej, Miláček může být váš – za necelého čtvrt milionu.

Tři historické vrcholy českého sklářství

foto k článku„České sklo zažilo v dějinách minimálně tři období, kdy stálo na vrcholu a bylo předmětem obdivu celého světa,“ vysvětluje Simona Šustková, proč se Asociace rozhodla tentokrát zaměřit právě na sklo.em<> „V době baroka české ryté a broušené sklo napodobovali řemeslníci po celém světě, další proslulost přinesly našemu sklářství artefakty ve stylu empíru a biedermeieru, kdy se české sklárny orientovaly na výrobu barevného skla nového složení a odstínů, a potřetí české sklo zazářilo v období secese,“ doplňuje S. Šustková. V těchto historických etapách bylo sklo nejen vizitkou kulturní a umělecké vyspělosti českých zemí, ale také významnou ekonomickou komoditou.

Asociace starožitníků, z. s., sdružuje obchodníky se starožitnostmi, jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Provozuje Rudolfinskou akademii, dvouletý rekvalifikační kurz, který poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění. Každý půlrok asociace pořádá veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A. Více informací na www.asociace.com.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Veletrh starožitností Antique představí všech… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Prostořekost