Veletrh Antique – vítězná expozice společnosti AAA – Antikvity Art Aukce

Události - obrázek Po roce a půl se opět podařilo uspořádat veletrh starožitností a umění ANTIQUE. Letošní podzimní 45. veletrh se koná v termínu 23. - 26.9. 2021 opět na Novoměstské radnici v Praze a je veřejnosti přístupný od 10 od 19 hod a je prodejní.

Veletrh starožitností Antique pořádá Asociace Starožitníků dvakrát ročně a od roku 2010 se veletrh koná na Karlově náměstí v prostorách Novoměstské radnice, kde se prezentuje na šest desítek vystavovatelů z celé České republiky.

Vítězná expozice Veletrhu Antique

foto k článkuKrátce před oficiálním zahájením veletrhu vždy prochází všechny expozice odborná komise a prohlíží si a posuzuje vystavené exponáty. Po skončení prohlídky tito odborníci vždy vyhlásí nejlepší expozici veletrhu a nejlepší exponát. Tento rok, při znovuobnovení dlouholeté tradice, kterou nečekaně přerušil covid, udělila odborná komise cenu za nejlepší expozici naší společnosti AAA s.r.o. – Antikvity Art Aukce a to nejenom díky zajímavé kolekci skla z druhé poloviny 20.století, ale především díky unikátní sbírce a odborně vyvedené prezentaci grafik z Lyry Pragensis. Velmi citlivě a se zachováním veškeré umělecké adjustace a jednotlivých drobnějších sérií si tak mohou návštěvníci vychutnat přes 200 grafik, převážně prvních či autorských tisků známých i méně známých autorů.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Antikvity Art Aukce

foto k článkuNa tomto veletrhu nabízíme, kromě kolekce skla z druhé poloviny 20.století a šperků ve zlatě, stříbře a obecného kovu z období posledních cca 150 let, přibližně 240 grafických prací od 88 českých a slovenských výtvarných umělců z druhé poloviny 20 století, tedy od konce šedesátých let až do cca poloviny let devadesátých. Tento unikátní soubor je součástí sbírky, která původně tvořila kmenový fond Lyry Pragensis. V naprosté většině se jedná o autorské tisky nebo 1. výtisky v původních uměleckých adjustacích. Mezi zastoupenými autory jsou například J. Anderle, T. Bím, A. Born, L. Jiřincová, J. Kavan, O. Kulhánek, K. Demel, L. Čepelák, K. Lhoták, V. Komárek, J. Pešicová, J. Istler a mnoho dalších známých či dnes pozapomenutých skvělých autorů.

Lyra Pragensis

foto k článkuKomorní sdružení pro hudbu, poezii a výtvarné umění Lyra Pragensis, ustavené v květnu 1967, si vytklo za cíl vytvořit středisko, které by pěstovalo pořady, kombinující umělecký přednes s hudbou a výtvarným uměním. Na zrodu LP se podíleli hudební skladatel P. Eben, recitátoři D. Fialková a M. Friedl, herec V. Fišar, literární historik J. Kutina, muzikolog J. Šeda ad. Souběžně s aktivitou uměleckou vyvíjela LP ediční činnost (bibliofilie, zvukové nahrávky), vydávala grafické listy, medaile, bibeloty apod. Podnítila vznik výtvarných děl, jejichž souhrn představoval malou galerii české grafiky (Anderle, Bauch, Bouda, Born, Istler, Liesler, Lhoták, Laštovka, Sklenář, Šerých, Wagner ad.).

45. veletrh starožitností Antique – září 2021

foto k článkuAntique, který se tradičně koná dvakrát ročně vždy na jaře a na podzim, proběhl naposledy v listopadu 2019. „Oba loňské veletrhy i letošní jarní jsme museli zrušit kvůli restrikcím souvisejícím s epidemií covid-19. Asociace starožitníků, která akci již od roku 1993 pořádá, přitom bohužel nedosáhla na žádnou ze státních podpor, které by nám mohly pomoci kompenzovat ztrátu z neuskutečněných akcí. Pro celý trh s uměním a starožitnostmi byl navíc uplynulý rok a půl extrémně náročnou dobou, někteří obchodníci museli skončit. Věřím ale v oživení zájmu o umění i obchodování s ním a jsem přesvědčený, že také Antique k němu může přispět,“ říká prezident Asociace starožitníků Jan Neumann.

Pocta českému sklářství

foto k článkuMottem a červenou nití veletrhu je „České sklářství – umění a řemeslo, kterému se klaněl svět“. „Tvrzení to není nijak přehnané, naše sklo zažilo v dějinách minimálně tři období, kdy stálo na vrcholu a bylo předmětem obdivu celého světa,“ vysvětluje viceprezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková. „V době baroka české ryté a broušené sklo napodobovali řemeslníci po celém světě, další proslulost přinesly našemu sklářství artefakty ve stylu empíru a biedermeieru, kdy se české sklárny orientovaly na výrobu barevného skla nového složení a odstínů, a potřetí české sklo zazářilo v období secese,“ doplňuje S. Šustková. V těchto historických etapách bylo sklo nejen vizitkou kulturní a umělecké vyspělosti českých zemí, ale také významnou ekonomickou komoditou. To všechno jsou důvody, proč bude tentokrát velká pozornost v nabídce vystavovatelů věnována právě starožitnému sklu, samotná Asociace se chystá vystavit ve své expozici mimořádné kusy, které reprezentují historické vrcholy sklářství v českých zemích.

Poradna pro veřejnost a zápis do Rudolfinské akademie
foto k článkuSoučástí veletrhu bude již tradičně také nedělní poradna pro veřejnost, na níž budou moci návštěvníci získat od přítomných expertů základní informace o stáří, původu a přibližné hodnotě vlastních starožitných předmětů. Na veletrhu se bude prezentovat také Rudolfinská akademie, rekvalifikační kurz Asociace starožitníků, který je určen nejen obchodníkům s uměním a profesionálům z oblasti muzejnictví a galerií, ale i laické veřejnosti s hlubším zájmem o umění a dějiny umění. Zájemci o studium se budou moci přímo na veletrhu ke studiu zapsat.

Více informací na: www.asociace.com

Publisher: iUmeni.cz

Veletrh Antique – vítězná expozice společnost… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Toyen - Ilustrovaná biografie

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder