Svět Vlastimila Beneše

Události - obrázek Výstava Svět Vlastimila Beneše, která bude k vidění v Galerii KODL od 21. září do 8. října, uvádí po dlouhé době ve větším měřítku tvorbu tohoto pozoruhodného umělce.

Představí se více než sedmdesát děl ze soukromých sbírek, od akvarelů přes malby až po autorské talíře a plastiku, z nichž mnohá nebyla dosud prezentována. K výstavě, která se koná u příležitosti 40. výročí autorova úmrtí a je částečně prodejní, vychází katalog.

foto k článkuDílo Vlastimila Beneše zůstávalo po výstavní i publikační stránce v posledních letech spíše stranou uměleckohistorické pozornosti. Nikoli však sběratelů, kteří zejména jeho malby se zvyšujícím se zájmem vyhledávají. Jeho práce v sobě totiž nesou zvláštní přitažlivou poetiku, která je ovšem při hlubším vhledu intenzivně cítěným a důkladně promyšleným záznamem něžné krásy každodennosti. Nyní je jeho díla možné vidět v prostorách Galerie KODL na výstavě Svět Vlastimila Beneše.

foto k článkuKurátorka Anna Strnadlová na více než sedmi desítkách prací ukazuje, jak soustředěně zkoumal Beneš témata, jimž se ve své tvorbě věnoval, aniž by ztratila cokoli ze své křehkosti a poetiky. „Je zajímavé sledovat, že Benešův výtvarný rukopis se navzdory vnějším vlivům a podmínkám v průběhu času téměř neproměňoval, ale zároveň byl vzdálen jakékoliv jednotvárnosti. Byl to neuvěřitelně suverénní autor a myslím, že vizuální přitažlivost jeho prací je postavená především na spojení jakési geometrické poctivosti a zároveň organické lehkosti.“

foto k článkuJedním z nejvýraznějších obrazů výstavy je velkoformátové plátno „Velký Žižkov“ (1955, 160 × 260 cm), jež je vrcholem Benešových městských panoramat. K vidění jsou ovšem i další nádherné malby, jež ukazují autorovu lásku k civilistním tématům pražské periferii, zahrádkářských kolonií či opuštěných hřišť. Zajímavou kapitolou výstavy jsou jeho krajiny, nesoucí v mnoha případech hluboké stopy zásahů člověka a strojů, a měnící se ve zdevastované, průmyslové. Unikátní je sbírka autorských sádrových talířů, které Beneš výtvarně pojednával a vytvořil tak vlastní moderní cestu návaznosti na tradiční lidové řemeslo a folklor.

Výstava je přístupná v otevíracích hodinách galerie od pondělí do pátku, ale lze si ji prohlédnout i z pohodlí domova prostřednictvím virtuální prohlídku dostupnou na webových stránkách. Komentované prohlídky budou každé úterý v 16 hodin. K výstavě vychází barevný katalog, který vydala Galerie KODL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Svět Vlastimila Beneše - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Hynek Martinec. Cesta na Island
Hynek Martinec. Cesta na Island

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Sport in Art: CYKLISTIKA