Kniha skic odhaluje první ideje staveb 50 českých architektů

Recenze - obrázek První ideje staveb padesátky předních českých architektů odhaluje kniha skic, která vychází v nakladatelství KANT. Výběr náčrtů a kreseb několika generací architektů země sestavil tým pedagogů z fakulty architektury ČVUT.

Skici - Sketches ukazuje to nejosobnější z tvorby kupříkladu Evy Jiřičné, Jana Kaplického, Ladislava Lábuse, Josefa Pleskota, Aleny Šrámkové, Davida Vávry a mnoha dalších.
„Když člověk listuje touto knihou, uvědomí si, jak jsou skici jednotlivých autorů odlišné a jedinečné, asi stejně jako otisky prstů nebo DNA,“ uvedl v knize Ivan Vosecký z ČVUT.

foto k článkuKniha kreseb s odkazy na stavby, které z nich vzešly, mapuje nejen českou architekturu, ale i lidskou stránku profese. Architektky a architekti navíc v krátkých textech vysvětlují, co pro ně skicování znamená. „Kresba je pro mě jazyk. Vytvářím schémata - obrázkové písmo, kterým oslovuji své klienty i spolupracovníky. Sděluji jím vlastnosti, jaké si myslím, že by architektura měla mít,“ uvedl například Josef Pleskot u náčrtu nového ústředí ČSOB v pražských Radlicích.

foto k článkuPodle Andráse Szalaie z Technické univerzity v Budapešti kniha doplňuje určitý nedostatek. „Ne, že by dosud nevycházely knihy obsahující architektonické skici, ale většinou se jedná o skici jednotlivých hvězd evropské architektury. Teď však máme před sebou knihu, která obsahuje v rychlosti improvizované kresby několika generací architektů jedné země ...... představují různé způsoby analytického myšlení,“ uvedl Szalai.

foto k článkuS podobnou knihou už má zkušenosti například architekt David Vávra, který na konci loňského roku pokřtil své Tři cesty za architekturou. Barevné ilustrace a drobné černobílé kresby doplněné krátkými texty či verši vznikaly při natáčení seriálu Šumné stopy. Při listování se čtenář přenese do Brazílie, Argentiny, Izraele či Řecka. Kniha Skici - Sketches o přemýšlení architektů s tužkou v ruce je určená všem „kulturním“ lidem v Česku. Díky dvojjazyčnému provedení může zaujmout i zahraniční čtenáře.

Zdroj: www.lidovky.cz Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Skici / Sketches
Autor: Brachtl Daniel, Dolejšová Kateřina Koňata, Stempel Ján, Tesař Jan Jakub
Rok vydání: 2016

Koupit tuto knihu u nás

Kniha skic odhaluje první ideje staveb 50 čes… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Toyen - Ilustrovaná biografie