Kniha jako investice

Recenze - obrázek

Kdo má volné finanční prostředky, často investuje. Investovat lze do zlata, akcií, nemovitostí, starožitností, obrazů nebo mincí. Dobrou alternativou jsou ale i knihy, vzácné tisky či bibliofilie. Bibliofilie není na ústupu ani přechodnou módní záležitostí, ale skutečnou láskou ke knihám.



Staré knihy

V průběhu hospodářských krizí, které ve 20. století poznamenaly ekonomiku, trh s historickými knihami nepřestával prosperovat a nakonec z nich vyšel posílen. Staré knihy jsou zárukou dobré investice i do budoucna - jejich počet klesá, poptávka naopak roste, k čemuž přispívá i globalizace trhu s uměleckými předměty. Do budování své knihovny se můžete pustit už s částkou kolem 1000 eur.
Tváří v tvář tlačenici, která se odehrává kolem vzácných starých tisků, je lepší začít v knihkupectví, antikvariátu nebo na nějaké menší aukci na internetu než dražbou v aukční síni, kde ceny šplhají do závratných výšek. Navíc, v knihkupectvích a antikvariátech najdete seriózní profesionály a opravdové nadšence do knih, kteří vám jistě dobře poradí do čeho investovat a čeho se vyvarovat.

V České republice se prodejem historických knih, prvotisků či bibliofilií zabývají specializovaní knihkupci, antikvariáty či renomované aukční síně, které pravidelně pořádají několik aukcí ročně.

Investicí do knih nelze udělat chybu. Každá je naprostý unikát. Skeptik může namítnout, že může být ukradena - ale co ne? Větším rizikem než zloději jsou pro knihy nevhodné podmínky jejich skladování - špatná ochrana proti vlhkosti, nebo nešťastná náhoda v podobě požáru, který vaši investici změní v hromádku popela...
Rozhodnete-li se do knih, ať už starých či nových, investovat, mějte na paměti, že kniha by měla být kompletní, bez chybějících stránek a její hodnota bude stoupat s tím, čím více je zachována její původní podoba. A hlavně - vybírejte knihy, které se vám líbí, u tohoto typu investice více než kde jinde hraje roli i citová stránka. Koupi psaného díla musíte také vnímat jako dlouhodobou záležitost - nečekejte, že k jejich zhodnocení dojde za deset let.

Hity na trhu s knihami jsou cestopisy, ilustrované prvotisky (tzv. inkunábule), erotické knihy, vědecké spisy, bibliofilie, faksimile; ze zahraniční provenience pak anglické, americké, ruské a asijské edice.

Aukční rekordy

Kronika Jeana de Courcyho z roku 1480 s názvem "La Bouquechardiere", vázaná ve velínové kůži, byla ve Francii prodána za 596 000 euro. Jedná se o vzácný rukopis zdobený ilustracemi, kterým se pyšnila knihovna Charlese de Coétivyho a jeho ženy Mary, sestry krále Karla VII. Nám známější La Fontainovy Bajky z roku 1755 dosáhly o poznání skromnějšího ocenění - 150 000 euro. Také prokletý básník Charles Baudelaire si stojí docela dobře. Jeho sbírka Květů zla, dárek malíři Delacroixovi, byla nedávno oceněna na 300 000 až 400 000 euro. Baudelaire, který za svého života třel bídu s nouzí, by jen nevěřícně kroutil hlavou...

Knihu žalmů zvanou Bay Psalm Book koupil americký filantrop Rubenstein v roce 2013 za 14,2 milionu dolarů. Bay Psalm Book je zřejmě vůbec první knihou vytištěnou na území pozdějších USA. Na světě existuje pouhých 11 kopií tohoto díla v různě zachovalém stavu.

Své rekordmany mají i komiksy. V březnu 2010 roku byl vydražen výtisk 1.čísla Action comics z roku 1938 za neuvěřitelných 1,5 milionu dolarů. Aukce proběhla v internetové aukční síni ComicConnect.com, provozovatelé tohoto serveru ale odmítli sdělit vítěze aukce, prozradili pouze, že se jedná o zarytého fanouška komiksů.

Ale kniha nemusí mít zrovna věk Metuzaléma, aby se dobře prodávala. To dosvědčuje i výtisk z první edice Harryho Pottera a Kamene mudrců z roku 1997, prodaný za 20 000 liber (30 000 euro). A když už jsme u Harryho Pottera - aukční síň Sotheby’s roku 2002 prodala pohlednici, na níž J. K. Rowlingová vlastnoručně shrnuje zápletku 5. dílu svého veledíla. A cena - 28 680 liber.

Josef Váchal

Mezi další zajímavé knižní investiční tipy na českém trhu, které lze v současné době ještě stále pořídit za příznivé ceny, nesporně patří knihy českého malíře, grafika, ilustrátora a také spisovatele Josefa Váchala (1884-1969).

Šumava umírající a romantická.

foto k článkuJednou z nich je bezesporu největší a nejdražší česká kniha Šumava umírající a romantická. Sveřepý umělec Josef Váchal (1884-1969) své životní dílo psal, sázel, ryl a tiskl tři roky. Dokončil jej v 11 výtiscích v květnu roku 1931. Vznikl monument o šestnácti kilogramech váhy, 65 centimetrech výšky a 49 centimetrech šířky, který obsahoval prózu, poezii i 74 barevných dřevorytů a prodával se za 15 000 korun. Originály knihy mohou lidé spatřit například v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, v Národním muzeu nebo na zámku Hluboká.
Dnes by originál stál několik milionů. Pravděpodobně je to největší česká tištěná kniha, rozměry srovnatelná se starými rukopisy jako Lobkovický graduál. Možná i proto od té doby nevyšla: nejprve si to nepřál autor, posléze nakladatelům chyběla odvaha a hlavně peníze.

Až nakladatelství Paseka v čele s Ladislavem Horáčkem, se odvážilo k tomuto odvážnému činu a vydalo 200 výtisků tohoto unikátního díla v původním formátu.
Kniha získala druhé místo v anketě o nejvýznamnější dílo českého výtvarného umění 20. století. Nejdražší česká knižní bibliofilie, která byla ve stejném roce vydražena za 3,1 milionu Kč. Kniha velikosti 49 x 65 cm, druhá největší česká kniha po Codexu Gigas, váha 20 kg. 8014 ručně řezaných a odlitých typů, 74 barevných dřevorytů vyhotovených v 544 barvách. Téměř všechny dřevorytové desky skončily po 20–25 tiscích v ohni. Přes tři roky vyčerpávající práce. Opus magnum Josefa Váchala, po 77 letech vydáno v ojedinělém nakladatelském počinu jako reprint Váchalova prvního vydání v původní velikosti.

Koupit tuto knihu




foto k článkufoto k článkufoto k článku

Ďáblova odstředivka

foto k článkuNeméně záslužným počinem je o něco později vydaná Váchalova Ďáblova odstředivka aneb Uvedení v mysteria kněhoznaček. Toto faksimile knihy Josefa Váchala vyšlo v limitovaném nákladu 199 výtisků.
Dokumentace celého díla, která se stala nenahraditelným podkladem pro faksimile Ďáblovy odstředivky, vznikala velice pomalu a ztěžka. Několik pokusů o naskenování skončilo neúspěchem. Řešení, které vedlo konečně k úspěchu, přinesly až vysoce kvalitní fotografie Jaroslava Kučery, který celou publikaci dokonale, stránku po stránce, zdokumentoval. Vznikly tak podklady, ze kterých grafické studio připravilo (opět po měsících práce, opravování, ladění barev...), tiskové desky pro faksimile.

Koupit tuto knihu




Největším středověkým rukopisem je Ďáblova bible pocházející z Čech. Její rozměry jsou 92 x 50 cm, cena nevyčíslená a nevyčíslitelná.


Zdroj: www.iUmeni.cz

Kniha jako investice ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Recenze - obrázek

To bych zvládl taky, říká o moderním umění komiks. Ukazuje ale opak.

Větu, kterou občas návštěvníci galerií pohrdavě komentují díla moderního umění, dala do názvu své nové knihy čtveřice výtvarníků z Pedagogické fakulty MU. Pojmenovali ji … Celý článek

Recenze - obrázek

2 x 100 mil. m² - Martin Hejl & Coll.

Atomizace modernity. O architektuře velkých obytných celků 1914 – 2014. Jak uchopit 100 let architektury v Československu? Proč? Není tato snaha nevyhnutelně odsouzena … Celý článek

Recenze - obrázek

Architekt štěstí a učitel života v jednom

Po přečtení Bottonovy knihy budete trávit hodiny ve vaně snahou o rozluštění vzkazu ukrytém ve vodovodním kohoutku, štukové tváře na fasádě protějšího činžáku k vám budou … Celý článek

Recenze - obrázek

Kniha skic odhaluje první ideje staveb 50 českých architektů

První ideje staveb padesátky předních českých architektů odhaluje kniha skic, která vychází v nakladatelství KANT. Výběr náčrtů a kreseb několika generací architektů země … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama