Kresby Františka Kupky v Galerii KODL

Aukční zpravodajství - obrázek Cyklus sto šesti kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země vydanou ve Francii v letech 1904–1907 se mimořádně představí na výstavě od 12. do 24. října v Galerii KODL.

Celý soubor bude poté dražen jako jedna položka v aukci 28. listopadu.

foto k článkuEncyklopedie Člověk a Země prostřednictvím textu, map, různých nákresů, fotografií a v neposlední řadě i Kupkových ilustrací kritickým pohledem shrnuje dějiny lidstva od prehistorie po současnost. Charakteristický je zde odklon od dosavadního pozitivismu k zohlednění historicko-politického kontextu, a to s podstatným důrazem na sociální tematiku.

foto k článkuVystavený soubor Kupkových kreseb, jehož provenience sahá do slavných sbírek Jindřicha Waldese, byl vytvořen jako ilustrace k rozsáhlé šestidílné encyklopedii geografa Élisého Recluse, je předkládán v takřka limitní úplnosti a představuje bezpochyby nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy dokonce anticipující jeho budoucí abstraktní tvorbu. (Élisée Reclus: L Homme et la Terre, Bibliotheque universelle, Paris, 1905–1908)

foto k článkuČlověk a Země, tento filosoficko-sociálně-kritický dějepis lidstva, lze s ohledem na Kupkův vklad označit za heroický výkon. Kvůli této zakázce dokonce navštěvoval univerzitní přednášky z antropologie a historie na pařížské Sorbonně. Ilustrace proto nejsou jen doplňkem, ale spíše kongeniální součástí ilustrovaného textu. Jedná se o práci doslova mamutích rozměrů v měřítku i rozsahu, tedy celkem o pět frontispisů, jednapadesát záhlaví jednotlivých kapitol, stejný počet vinět jednotlivých kapitol a dvě kompozice v úvodu. Úvodní záhlaví vždy vyjadřují základní myšlenkový rámec, viněty potom cizelují interpretaci s mnohdy karikaturním přídechem poukazujícím k malířovu světonázoru. Kupkovi totiž nestačila jen konzultace se spisovatelem, ale stal se zde samostatným tvůrcem, vědcem, etnografem a sociologem „kvetoucích i zašlých národů“. Z ilustrátorského hlediska tak vytvořil zcela atypické dílo světového významu, mnohdy osobitě prošpikované ironickými a satirickými jinotaji.

Expozice je řazena chronologicky od "pračlověka" po "současnost" v left odpovídajícím posloupnosti ilustrací v encyklopedii - 6 svazků encyklopedie bude také vystaveno.
14. 10. a 21. 10. vždy v 16:00 proběhnou komentované prohlídky.

František Kupka (1871–1957)
Člověk a Země
(soubor 106 ilustrací) kombinace technik (tužka, pero, tuš, kvaš) na papíře, 1904–1905/1907
Vyvolávací cena celého souboru: 25 000 000 Kč; odhadní cena: 30 - 50 000 000 Kč

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Kresby Františka Kupky v Galerii KODL - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Sport in Art: CYKLISTIKA

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder