Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, Chrudim (galerie a muzea)

Břetislavova 74, Chrudim 53760, Česká republika Nezisková
www.puppets.cz puppets@puppets.cz +420469620310

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi je nejstarším a největším loutkářským muzeem v České republice. Od svého založení v roce 1972 sídlí v historickém Mydlářovském domě, jednom z nejkrásnějších renesančních městských domů ve střední Evropě. Sbírka muzea obsahujevzácné loutky a další sbírkové předměty z celého světa.

V současné době ji tvoří více než 48.000 předmětů, mezi které patří loutky, scénické návrhy, kulisy, dekorace, výtvarná díla s loutkářskou tematikou, fotografie, zvukové záznamy a videozáznamy, rukopisy a další významné archiválie. Ve stálé expozici Magický svět loutek muzeum svým návštěvníkům představuje vývoj českého loutkářství od jeho počátků až k období moderny, v zahraniční části expozice jsou pak k vidění loutky z oblasti Orientu.

Muzeum zároveň organizuje krátkodobé výstavy, které jsou často zaměřené na současnou českou loutkovou tvorbu. Pro veřejnost pravidelně připravuje doprovodné akce, jako jsou odborné přednášky, divadelní představení, koncerty, workshopy apod. Mezi hlavní cíle MLK patří vedle dokumentace české loutkářské tradice i prezentace loutkářství jako mezinárodního fenoménu s mnoha podobami ale jedním cílem: dávat radost malým i velkým prostřednictvím příběhů, které loutky dokážou svým neopakovatelným způsobem vyprávět.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Program

Katalogy a publikace Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, Chrudim

Další galerie a muzea

8gallery

Praha, Česká republika

8SMIČKA

Humpolec, Česká republika

Adam Gallery

Brno, Česká republika

Albertina

Viena, Rakousko