Vendula Chalánková 6x jinak a jinde

Umění a design - obrázek

Co má společného Mendel, Janáček, Těsnohlídek, Liška Bystrouška, Červená karkulka, Václav Havel a nebo třeba záchranář? No přeci současnou kreslířku, malířku a ilustrátorku a Vendulu Chalánkovou.

Nejenom tyto, ale i mnohé další postavy, známé i neznámé, ztvárnila svým charakteristickým a nepřehlédnutelným výtvarným stylem. Jednou z posledních jejích počinů je komiks a animovaný krátký film ze života Gregora Mendela, na kterém pracovala spolu s Jánem Obyšovským.

V září se s jejími pracemi můžete nezávisle setkat dokonce na šesti výstavách současně. K naší lítosti tentokrát s žádnou z nich v Brně, kde má ateliér a tvoří svá díla, ale my si rádi počkáme, určitě přijdou i další.

Imagine me (for what I could be): Umělecká instalace ve veřejném prostoru

1.7. - 31.7. 2022, Brusel

foto k článkuAle nyní ke zmiňovaným výstavám. Jako první bych zmínila výstavu již proběhlou Imagine me (for what I could be): Umělecká instalace ve veřejném prostoru, která probíhala v červenci a doprovázela první měsíc Českého předsednictví v Radě Evropské unie. Umělci z jedenácti zemí – včetně Ukrajiny – nově pracovali s estetikou i motivy české a evropské vlajky a přicházejí s vlastními interpretacemi těchto tradičních symbolů. Výsledných třiadvacet velkoformátových praporů vlálo celý červenec v těsném sousedství sídla Evropské komise Berlaymont, nad bruselskými ulicemi Archimède, Franklin a Stevin. A Vendula Chalánková vedle dalších vytvořila právě jednu z těchto vlajek.

Výstavní projekt Zachraň jídlo!

10.6. - 13-11.2022, Muzeum Kroměřížska
foto k článkuPutovní interaktivní výstava ukazuje, jak využít potraviny, které mají zdánlivě to nejlepší za sebou. Dozvíte se, co potraviny zažívají, než se dostanou na stůl, jak často neekologicky cestují. Zjistíte více o potravinovém odpadu a možnostech darování jídla nebo o tématu recyklace potravin. Autory projektu jsou kurátor Fuczik a umělci Vendula Chalánková a Viliam Slaminka. Pracují s fakty dodanými organizací Zachraň jídlo a srozumitelně je představují veřejnosti v interaktivním prostoru, který vzdělává a baví celou rodinu. Návštěvníci mohou do výstavy zasahovat, doplňovat ji a obohacovat její poselství o vlastní zkušenosti.
Výstavní projekt Zachraň jídlo! připravila galerie Atrium na Žižkově atrium.cz ve spolupráci s organizací Zachraň jídlo.

Mendel – Komiks ze života Gregora Johanna Mendela

21.7.2022 - 1.1.2023, Národní zemědělské muzeum
foto k článkuAutorka komiksy vytvořila pro Hvězdárnu a planetárium v Brně, a to pro potřeby dvou speciálních čísel časopisu Mendel. Komiks uveřejněný zde měl takový úspěch, že se z něj v letošním roce stala výstava. Součástí výstavy je film MENDEL A TAJEMSTVÍ HRÁŠKU (3,5 minuty). K výstavě jsou připraveny omalovánky a hra Staň se kurátorem výstavy.

Vendula Chalánková: Vzlety a pády

1.9. - 1.11. 2022, Galerie Vzlet, Praha (www.vzlet.cz)
foto k článkuVýtvarná umělkyně Vendula Chalánková připravila pro Galerii Vzlet výstavu svých posledních komiksů. Věnuje se jim od roku 2004 a jsou zcela inspirované reálnými situacemi v životě. Rozhovory, jakési mikro-příběhy zachycené v komiksu, ilustruje svébytným pojetím a glosuje tak svět kolem sebe i prožitky svých nejbližších. Nenapodobitelným humorem se pouští do témat, u kterých by se mnozí z červenali, ale dobře je znají. Lze tak s úlevou zažívat katarzní pocity společně s autorkou, která diváky vpouští do svých trapných situací, ironických skečí, ve kterých se lze až terapeuticky identifikovat. K tomu, aby byl život někdy smířlivější, se je totiž potřeba zasmát i sami sobě, a o tom právě Vzlety a pády Venduly Chalánkové jsou.

Nejraději šalinou, jedu za svou vidinou

1.9. - 11.10.2022, Galerie umění Univerzity Pardubice (www.upce.cz/galerie-umeni)
foto k článkuČeská výtvarnice, konceptuální umělkyně a kreslířka komiksových stripů Vendula Chalánková představí od září svá zcela originální díla v galerii GU: Univerzity Pardubice. Výstava s názvem Nejraději šalinou, jedu za svou vidinou potrvá do poloviny října.
Vendula Chalánková ve svém umění reflektuje každodennost. Vytváří komiksy z běžných hovorů, vyšívá sms zprávy, maluje obrazy svého oblíbeného oblečení, běžné kuchyňské spotřebiče či talíře s oblíbenými jídly.

Výstava z knihy Bulbem záchranáře ve Veganské kavárně v Přerově

foto k článkuMenší výstava Venduly Chalánkové proběhne v září a říjnu také v přerovské veganské kavárně Nebe nepočká. K Přerovu má Vendula osobní vztah, protože tam narodila a vystudovala střední pedagogickou školu. Proto nabídku výstavy zde nelze odmítnout. Přesnější info k výstavě naleznete na stránkách kavárny https://www.facebook.com/nebepocka


Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle, skupinová výstava

18.9. - 17.12.2022, Pragovka Gallery

Čím je médium textilu tak fascinující? Třetí a poslední dějství celoročního výstavního cyklu mapuje aktuální tendence týkající se textilních principů a technik a zasazuje je do kontextu současného umění.
Kurátorky: Martina Fridrichová, Petra Janda, Lucie Nováčková, Tereza Nováková
Vystavující umělkyně a umělci: Veronika Šrek Bromová, Petra Čížková, Viktor Fuček, Julia Gryboś a Barbora Zentková, Eliška Hanuš a Haštal Hapka, Vendula Chalánková, Petra Janda, Pille-Riin Jaik a Nazira Karimi, ka3ka3, Maud Kotasová, Tomas Kotík a Daniel Vlček, Judita Levitnerová, Petr Lysáček, Kristýna Manchart, Martina Nosková, Lucie Nováčková, Martin Pondělíček, Pavel Příkaský, Eva Rotreklová, Tomáš Samek, Beáta Spáčilová, Dominik Styk, Jakub Tajovský, Ondřej TrnkaAle nebuďte smutní, pokud se na žádnou z výstav nedostanete, určitě nebudou poslední, které tato výrazná a osobitá umělkyně pořádá. A do té doby si můžete pořídit některou z knih, které Vendula doprovodila svými obrazy. A není jich málo, namátkou třeba Bulbem Záchranáře, Lišku Bystroušku, Proč nejsi jako chlapi v práci, vole?, Vyšívné pohádky, Frčíme Brnem nebo poslední vydaná u příležitostí výročí 200 let od narození Kuchařka pro Mendela. Mnohé z nich si můžete zakoupit i na iumeni.cz

Vendula Chalánková (4.2.1981) studovala na brněnské FaVU v environmentálním ateliéru Vladimíra Merty a Mariana Pally. Je kreslířkou, malířkou a ilustrátorkou – její tvorba se objevuje pravidelně v galeriích, publikacích i v televizní tvorbě. Vytvořila několik autorských knih a komiksových sérií – Cukr a počasí, O české minulosti a přítomnosti, Mářina kuchařka, Liška Bystrouška, Komiks ze života J.G. Mendela, Kuchařka pro Mendela ad. Za výtvarné pojetí pohádky O Červené Karkulce získala v roce 2009 Zlatou stuhu. Její práce je zastoupena v několika prestižních uměleckých sbírkách (Národní galerie Praha, Moravská galerie Brno aj.).
Žije v Troubkách nad Bečvou a v Brně.

Vendula Chalánková 6x jinak a jinde ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

Staň se tvůrcem limitované art tuby pro rum Don Papa

Po Filipínách a Francii přichází značka Don Papa, známá svým výrazným výtvarným pojetím, s uměleckou soutěží poprvé do České republiky. Hlavní cenou pro vítězného autora … Celý článek

Umění a design - obrázek

Z ateliéru Kristyny Tůmové, alias CHUCKY

Nenápadný rohový dům v nenápadné čtvrti na okraji Brna ukrývá ve svých útrobách hotové poklady. Zde totiž tvoří svá díla, už od prvního pohledu sympatická, výtvarnice a k … Celý článek

Umění a design - obrázek

Nechte se uchvátit Karlem Čapkem a papírovými zázraky ze studia Porigami

Dosud nejsložitější kniha nakladatelství Teapot. Vyjde na podzim v limitovaném nákladu 100 kusů. Výtvarně dokonalá kniha zapadá do profilové edice Bonaventura a i tentokr … Celý článek

Umění a design - obrázek

Letní výtvarný salon

Letní výtvarný salon KODL Contemporary již popáté představuje přední umělce současné scény. Sjednocujícím prvkem je nejen důraz na kvalitu, ale obzvláště originalita proj … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama