Sklo v hlavní roli: Galerie na zámku ve Zlíně představuje práce deseti výrazných osobností české sklářské scény

Umění a design - obrázek Šest žen a čtyři muži, talentovaní a originální sklářští výtvarníci, zaujali svým dílem kurátorku Miroslavu Ptáčkovou. Ta právě z jejich prací sestavila výstavu „Sklo v hlavní roli“, se kterou se mohou seznámit návštěvníci Galerie Václava Chada ve Zlíně. Výstava potrvá až do 27. února 2022.

foto k článkuJakým způsobem se proměňuje tvorba českých sklářských výtvarníků do třiceti pěti let v autorské tvorbě? Co ovlivňuje jejich tvorbu a přístup v autorském skle? Právě tyto otázky si položila kurátorka a sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková. Staly se pak impulsem k setkávání se s mladými českými výtvarníky a vyústily ve společnou výstavu deseti nejvýraznějších osobností současné české sklářské scény.

foto k článkuExpozice „Sklo v hlavní roli“, kterou právě hostí zlínská Galerie Václava Chada, představuje díla výtvarníků s velkým potenciálem a možností ovlivnit další směřování českého autorského skla – Ireny Czepcové (*1986), Zdeňky Fuskové (*1994), Adama Hejduka (*1992), Tomáše Krejčího (*1994), Zuzany Kubelkové (*1987), Jakuba Petra (*1987), Dagmar Petrovické (*1987), Vendulky Prchalové (*1989), Tomáše Prokopa (*1992) a Barbory Štefánkové (*1991).

foto k článku„Cílem je upozornit na autory s originálním přístupem ke sklu, na umělce, kteří se snaží nalézt vlastní cestu a osobitý umělecký výraz. Jsou to právě čeští sklářští výtvarníci, kteří dokázali ohromit svět svými tvůrčími schopnostmi, respektem k tradici a rozvojem technologií,“ uvedla kurátorka výstavy Miroslava Ptáčková. Mezi kritéria výběru autorů zahrnula například účast v mezinárodní soutěžní výstavě skla Stanislav Libenský Award mezi lety 2009-2019, věkové omezení do 35 let, tvorbu se sklem jako s hlavním výrazovým prostředkem, hledání nových cest a způsobů vyjádření v oblasti individuálního uměleckého skla či experimentátorství kombinující různé materiály nebo technologie.

foto k článkuSe všemi deseti autory se pak kurátorka osobně setkala. „Všichni mě přátelsky přijali a podělili se mnou o své dosavadní zkušenosti, názory a myšlenky.“ Kromě výstavy „Sklo v hlavní roli“ tak vznikla i stejnojmenná publikace.

Výstava je v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku otevřena od 16. prosince 2021 do 27. února 2022, vždy od úterý do pátku mezi 13. a 17. hodinou. Vstupné je jednotné ve výši 50 Kč. Otevřeno je také během Zlín Design Marketu – 26. 2. od 10 do 20 hodin a 27. 2. od 10 do 16 hodin. Mimo uvedené termíny je možné si domluvit individuální prohlídky s 2–3denním předstihem na e-mailu galerie@zlinskyzamek.cz.

Výstava je uspořádána za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, Zlínského kraje a Statutárního města Zlína.

Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Sklo v hlavní roli
Zlínský zámek / Galerie Václava Chada ve Zlíně
16.12.2021 - 27.2.2022

Sklo v hlavní roli: Galerie na zámku ve Zlíně… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- Prodejní výstava: 9.9. - 16.10.2022

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder