Umění v zámecké zahradě - to je Galerie 12

Umění a design - obrázek

Člověk je tvor kulturní a společenský. Kultura je odvěká součást našeho života a proto je potřeba ji neustále tříbit. Ideální je proto vyrazit si v těchto podzimních dnech za kulturou a uměním do přírody a uspokojit tak všechny své smysly a ještě se udržet fit pohybem na čerstvém vzduchu.

Budete-li projíždět někdy Náměští nad Oslavou v okrese Třebíč na Vysočině, bezesporu Vás upoutá barokní most se sochami Josefa Winterhaldera, mohutný dub, který je považován za největší a pravděpodobně i nejstarší žijící dub Moravy, přezdívaný také Žižkův (dle pověsti pod ním přespal Jan Žižka při husitském tažení na Moravu) nebo zámek, jehož historie sahá až do 13. století a největšího rozkvětu se dočkal v držení nejvyššího kancléře Českého království, hraběte Bedřicha Viléma Haugwitze....

foto k článku...O zámku a jeho historii však tento článek není.... My jsme s Ninou při našich podzimních toulkách za uměním zamířili za zámeckou zeď i park, do míst a prostor, které dříve sloužily zámeckým poddaným, pravděpodobně jako konírny. Místo, kterému druhý život vdechli jeho noví obyvatelé, manželé Pavel a Ludmila Tasovští a kde již od roku 2003 provozují Galerii Dvanáctku. Místo, které si díky nim až do dnešních dní zachovává své genius loci.

foto k článkuVnitřní i venkovní prostory jsou protkané díly uměleckého kováře Pavla Tasovského staršího i mladšího. Sochy i plastiky zde levitují, otáčí se, tančí, kymácí, nebo jen tak nehybně ve své kráse stojí a užívají si obdiv návštěvníka.
V prostorách zahrady jako by byly odjakživa, jsou s ní dokonale srostlé, jsou prostě všude.... Ty, kterým byla jejich autorem předurčena rezavá barva díky oceli, ze které jsou vytvořeny, se nyní těší, že s přírodou, která se začíná nyní na podzim barvit také do zlatých či rudých tonů, splyne v jeden harmonický celek. Už nám chybí jen deka, venkovní lehátko a horký čaj a čas by se mohl klidně zastavit...

foto k článkuKromě stálé výstavy Pavla Tasovského se v dalších prostorách budovy konají sezónně výstavy spřátelených výtvarníků, fotografů, sochařů a společně tak vytváří krásné kulturní místo, kam se rozhodně budete chtít vracet….
Letos se mohli těšit návštěvníci například sochami Igora Kitzbergera nebo obrazy Rudolfa Brančovského, v příštím roce se mohou těšit např. na Františka Skálu nebo Jasana Zoubka.

foto k článkuO Galerii

Galerie 12 vznikla v roce 2003 současně s kovářským ateliérem uměleckého kováře Pavla Tasovského za účelem prodejních autorských výstav výtvarníků různých oborů a žánrů. Nachází se v areálu zámeckého parku a stejně jako zámek je provozována sezónně. Vyjímku tvoří každoroční vánoční výstava, pořádaná v adventní víkendy. Galerie 12 se taktéž podílela na spoluorganizaci a zázemí v průběhu bienále Mezinárodního setkání výtvarníků, které probíhalo s přestávkami v letech 2003-2015. Spolupracuje s hudebním festivalem Folkové prázdniny, během nichž probíhá každoročně dílna kování na dvoře Galerie 12, komorní koncerty a představení.
Více o aktuálním programu se dozvíte na www.galerie12.cz

foto k článkuPavel Tasovský, umělecký kovář

nar. 22. 11. 1960 v Brně
Absolvoval Školu uměleckých řemesel v Praze závěrečnou prací Zvěrokruh v roce 1978. V roce 1981-82 absolvuje v Moravském muzeu v Brně odborný kurz muzejních konzervátorů – specializace kov, dřevo. V roce 1998 – 99 absolvuje Mistrovskou školu uměleckých řemesel v Praze závěrečnou prací Hamounovo křeslo.
Po absolvování školy r. 1978 až do r. 1989 pracuje v kovářské dílně Uměleckých řemesel v Brně. Pracoval na významných zakázkách např. Malovaný dům v Třebíči, hrad Špilberk, Moravské zemské muzeum, poutní kostel ve Křtinách. V roce 1989 zakládá kovářskou dílnu v Náměšti nad Oslavou a začíná se zabývat volnou tvorbou. Od roku 1992 začíná samostatně vystavovat. Za svou práci získal mnohá ocenění a uspořádal mnoho výstav.
Více na www.tasovsky.com/

foto k článkuPavel Tasovský mladší, umělecký kovář

nar. 19. 10. 1984, Třebíč
V roce 2003 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově, obor umělecký kovář. Už během studií začal vytvářet plastiky, které průběžně vystavoval na kovářských sympoziích (Hefaiston na hradě Helfštýně, Setkání v Náměšti nad Oslavou aj.). V letech 2006–2009 žil ve Velké Británii, kde vystřídal několik různých profesí. Od roku 2009 pracuje v dílně Pavla Tasovského a podílí se na tvorbě užitých zakázek. Ve volném čase vytváří plastiky, rybaří a věnuje se hudbě. Právě přírodní motivy hrají v jeho plastikách výraznou roli.
Foto z exteriéru i interiéru Galerie 12

foto k článkufoto k článkufoto k článku

foto k článkufoto k článkufoto k článkufoto k článku

Umění v zámecké zahradě - to je Galerie 12 ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

GALERIE 12
Ludmila Tasovská
Kaštanová 12, Náměšť nad Oslavou
tel.:+420 724 301 621
web:www.galerie12.cz
e-mail: l.tasovska@gmail.com
Otevřeno: květen - září, út-ne 13-17h, prosinec so-ne: 10-12 / 13-16h. Vždy máme v galerii instalaci, po telefonické domluvě můžete galerii navštívit kdykoliv.

Další články

Umění a design - obrázek

Historie se opakuje: nepříznivá doba může vést k obdobím velké kreativity

Trh s uměním jel během podzimního lockdownu na volnoběh. Umělci přicházeli o živobytí. I v obtížných podmínkách se dá nakouknout „Skrze Okna“ na změnu. Celý článek

Umění a design - obrázek

KOMENSKÝ A OBRAZ

350 let letos uplyne od smrti Jana Amose Komenského (1592–1670). V jeho rozsáhlém pedagogickém, teologickém a filozofickém díle nacházíme také momenty dotýkající se umění … Celý článek

Umění a design - obrázek

Adam, ryby, Egypt - Hesham Malik šokuje Světem vody a odplouvá ve své Arše Noemo …

Tato Archa tentokrát nenese zvířata, ale vypráví egyptské mýty a vrací nás zpátky k vodě jako zdroji života a chrání ryby, které chtějí volně proplouvat řekou Jizerou. Celý článek

Umění a design - obrázek

Šumava očima fotografa Jiřího Plachého

Jiří Plachý má jedinečný záběr a fantastické oko. Jeho fotografie Šumavy jsou jiné v tom, že jeho oko a cvaknutí spouště je tam, kde jiní již záběr nedělají. Z toho vznik … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- večerní aukce - 7.12.2023 - imgReklama