Šumava očima fotografa Jiřího Plachého

Umění a design - obrázek Jiří Plachý má jedinečný záběr a fantastické oko. Jeho fotografie Šumavy jsou jiné v tom, že jeho oko a cvaknutí spouště je tam, kde jiní již záběr nedělají. Z toho vznikají báječné a krásné fotografie, které si můžete i Vy vychutnat v kalendáři, který Jiří Plachý vydává již od roku 2016.

„Fotografie je uměním okamžiku i statická fotografie vzniká v konkrétní chvíli a v určité situaci. Obrazy vznikají a zanikají ve zlomcích vteřiny. Proto, aby vznikla dobrá fotografie je důležitý okamžik, ve kterém fotograf zmáčkne spoušť. Právě to je ten okamžik, který od sebe odděluje dobrou a špatnou fotografii,“ pronesl Vít Pavlík při příležitosti výstavy "Šumava, můj druhý domov", která se konala v roce 2018 v městském muzeu ve Volarech.

foto k článkuJedinečnost fotografií Jiřího Plachého zdůraznil také Harry Farkas, kurátor galerie ve Slunečné, kde se každoročně konají v létě výstavy, mj. i výstava Jiřího Plachého (v roce 2016).

foto k článkuSlovy Harryho Farkase

Ve škole se učíme o slavných cestovatelích, kteří objevili nové neznámé světadíly či země, různé lidské civilizace a nebo i detaily v přírodě.
Jiří Plachý se nemusí vydat na dalekou cestu, nemusí organizovat expedici aby pro nás objevil přírodu nám neznámou. Z Volar, kde žije, to má jen kousek do Šumavského národního parku, kde může v místech, kam se běžný člověk nedostane, protože pro vstup do různých částí parku potřebujete nejen zvláštní povolení, nýbrž i zkušenost, jak se v terénu pohybovat, objevuje již několik let, krásy šumavské divočiny.
Ano, doopravdy OBJEVUJE !! Dostává se na místa, kde před ním žádný jiný člověk nebyl. Musí si dávat pozor kam šlápne. Žádné vyšlapané cesty, či orientační značky, jako jinde pro turisty, mu nepomáhají. Mnohokrát už ztratil orientaci v mlze, v močálech, v lese …....
foto k článku Ale ta dobrodružsví se vyplatí. Výsledky bylo možno vidět na mnoha výstavách, jak v Čechách, tak i v zahraničí a na kalendářích, které Jiří Plachý každoročně publikuje. Zachytit přírodu tak, aby nás zaujala, nás oslovila a vyvolala v nás pocit nádhery, tvořený tisíci ba miliony let, je nutné mít k ní vztah. Znamená to, ponořit se do ní a na- jít to správné místo, ten úhel, který ten dojem při pohledu na výslednou fotografii, vyvolá.
Jiří Plachý tyto výsledky dosahuje již od sedmdesátých let, kdy se začal fotograficky krajinami zabývat a zveřejňovat své výsledky na výstavách i knižně. Četná ocenění i z mezinárodních fotosoutěží to potvrzují.
Avšak jeho nejnovější objevy jsou od Šumavy vzdáleny na miliony kilometrů. Jiřího uchvátil kosmos a on začal fotografovat hvězdy. Škoda, že se tam nemůže osobně vypravit. TO BY BYLY FOTKY !!!!!!!!

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o kalendáři

Název: Kalendář Šumava 2021 - Jiří Plachý
Autor: Jiří Plachý
Rok vydání: 2020

Koupit kalendář u nás

Šumava očima fotografa Jiřího Plachého - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Hynek Martinec. Cesta na Island
Hynek Martinec. Cesta na Island

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Prostořekost