Brno Design Days startují už za měsíc. Návštěvníky zavedou do KUMSTu, připravovaného kreativního hubu na ulici Údolní 19

Umění a design - obrázek Brno Design Days letos míří do bývalé budovy FaVU na Údolní 19. Návštěvníci se mohou těšit na desítky workshopů, přednášek nebo výstavu a módní přehlídky. Pátý ročník festivalu začíná už 17. září.

V minulosti festival Brno Design Days veřejnosti zpřístupnil pasáž Jalta, hotel Avion nebo Bochnerův palác. Letos zve návštěvníky do funkcionalistické budovy na ulici Údolní, kde inovační agentura JIC finišuje práce na kreativním hubu KUMST. „Je to pro nás skvělá příležitost ukázat, jak by měly podobné budovy fungovat – architektonický návrh respektuje původní uspořádání, zároveň odpovídá potřebám kreativních průmyslů. Naše práce je založena na přeměně nemovitostí na pulzující místa, která hrají aktivní roli v ekonomické přeměně okolí a přináší do města život. Brno Design Days jsou ukázkou toho, jak by celá budova mohla v budoucnu fungovat,” komentuje zakladatelka festivalu Alexandra Georgescu z architektonického studia Kogaa, které stojí i za návrhem nové podoby celého objektu.

foto k článkuBrno Design Days je úplně první akcí, která se bude v prostorách KUMSTu konat. Po jeho oficiálním otevření se do budovy nastěhují tvůrci a kreativci z Brna a Moravy. „Od roku 2016, kdy prostory budovy opustila FaVU, BY byl objekt prázdný. I proto jsme VUT, které budovu vlastní, navrhli, že bychom prostory využili k pilotnímu provozu kreativního hubu,“ vysvětluje záměr KUMSTu Zdeňka Kujová z inovační agentury JIC. 


Program pro profesionály i širokou veřejnost

foto k článkuBrno Design Days do Brna každoročně přiváží designéry, architekty nebo módní návrháře z celé České republiky i zahraničí. Ani letos tomu nebude jinak – na akci vystoupí mimo jiné Lucie Koldová, dvojnásobná držitelka titulu Designér roku v rámci cen Czech Grand Design, a hosté z Polska, Slovenska nebo Nizozemí. Na pódiu je ale budou střídat i zajímavé tváře přímo z Brna – například z designérského studia NAHAKU, které se zabývá upcyklací. 

Chybět nebudou módní přehlídky nebo výstava studentských prací. „Festival vytváří prostor pro setkání lokálních i mezinárodních jmen, letos kromě přednášek, workshopů a přehlídek i na networkingovém setkání Design to Business,” láká zakladatelka Alexandra Georgescu. Program zaměřený na přímé propojení firem a kreativců je letošní novinkou. Vzniká za spolupráce inovační agentury JIC, CzechInvest, CzechTrade, města Brna a Jihomoravského kraje a má za cíl podpořit spolupráci mezi jednotlivými odvětvími a účastníkům otevřít nové příležitosti.

Studentská výstava i praktické workshopy

foto k článkuDesign chce akce přiblížit široké veřejnosti – proto bude pro návštěvníky připravena řada workshopů. Vyzkouší si na nich výrobu autorského šperku ze stříbra, sítotisk, ale i tvorbu chatbotů či produktových fotografií. Kromě toho se mohou účastníci těšit i na komentované prohlídky celého objektu na Údolní 19.

Již tradiční součástí Brno Design Days je výstava, kde studenti z českých a slovenských škol odprezentují své práce z oblasti grafického nebo produktového designu. V každé ze čtyř kategorií vybere odborná porota ty nejlepší práce, které ocení v rámci slavnostního vyhlášení hned první den akce.

O Brno Design Days

Brno, design a čtyři dny nabitého programu od 17. do 20. září 2020. Na Brno Design Days se už popáté setkají designéři z celé ČR i zahraničí, aby sdíleli své nápady i know-how a mohli přiblížit široké veřejnosti design jakožto hnací motor inovací a řady pozitivních změn. 

foto k článkuCelý festival se pravidelně koná v nevyužívaných brněnských budovách, které otevírá veřejnosti. V minulosti návštěvníky zavedl do pasáže Jalta, hotelu Avion nebo Bochnerova paláce. Pátý ročník festivalu proběhne v nově vznikajícím kreativním hubu KUMST.

Téma letošního ročníku: Rethink – Reuse – Redesign

Letošním tématem celého festivalu je je „Re…”. Zvlášť v současné situaci se ukazuje důležitost neustále přehodnocovat zaběhnuté postupy, pružně a rychle reagovat na nové příležitosti i hrozby. A právě v tomto směru je design užitečným nástrojem – nejen pro designéry, ale pro celou společnost.

Údolní 19

foto k článkuBrno Design Days se každoročně konají v dlouhodobě nevyužívaných prostorách. Letos se uskuteční v samotném centru města, design totiž zaplní budovu s funkcionalistickými prvky na Údolní 19 z roku 1929. 

Tato budova je známá především jako bývalé sídlo FaVU (Fakulty výtvarných umění). V devadesátých letech získala její fasáda specifickou patinu v podobě vzkazů, maleb i nasprejovaných komiksových bublin. Starší ročníky si zase mohou objekt pamatovat jako bývalou menzu. Původně se jednalo o administrativní budovu s kinem, do které kromě atypických výkladních skříní architekt Vinzenz Baier zakomponoval také sérii luxferových světlíků. Nyní zde vzniká kreativní hub KUMST patřící pod JIC. 

KUMST

KUMST je připravovaný hub pro kulturní a kreativní průmysly v Brně na ulici Údolní 19. Jeho cílem je podpora systematického rozvoje kreativních a kulturních průmyslů v Brně a Jihomoravském kraji. Kreativním profesionálům nabídne pracovní prostory a zázemí (kanceláře, ateliéry, jednací prostory, výstavní prostor / prostor pro akce), konzultační podporu pro podnikání v kreativních odvětvích i platformu pro setkávání, vzdělávání i sdílení zkušeností. KUMST bude sídlit v budově bývalé akademické menzy Německé vysoké školy technické v Brně na ulici Údolní 19 a je pilotním projektem zamýšleného kreativního centra v brněnské káznici na Cejlu. Za vznikem KUMSTu stojí inovační agentura JIC, která od roku 2003 podporuje lidi v rozvoji jejich podnikání. 

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Brno Design Days startují už za měsíc. Návště… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Prostořekost

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder