Adam, ryby, Egypt - Hesham Malik šokuje Světem vody a odplouvá ve své Arše Noemově

Umění a design - obrázek

Tato Archa tentokrát nenese zvířata, ale vypráví egyptské mýty a vrací nás zpátky k vodě jako zdroji života a chrání ryby, které chtějí volně proplouvat řekou Jizerou.

Název vesnice Přepeře byl až do nedávna známý možná jako jazykolam. Dnes se jeho jméno skloňuje v uměleckých kruzích mezi odborníky i laiky se zaslouženým obdivem. Ten patří především dvěma mužům.

foto k článkuTvůrce projektu a mecenáš umění Milan Kuršel po oceňované Galerii Kotelna v Železném Brodě (nominace a druhé kolo celorepublikové soutěže Stavba roku 2015 / Cena ministerstva průmyslu a obchodu) přichází s další architektonickou lahůdkou - Rybím přechodem a vodní elektrárnou Přepeře. Přepeře leží v srdci Českého ráje, s krásnou přírodou, protéká jimi řeka Jizera a jsou protkané sítí cyklostezek.

Druhým z nich je čtyřicetiletý malíř a umělec Hesham Malik, který v rámci tohoto projektu vytvořil unikátní dílo. Neobvyklou nástěnnou malbu nazval „Svět vody“ a zdobí interiér Malé vodní elektrárny Přepeře II na řece Jizeře u Turnova.

foto k článkuSymbolicky práci na ní dokončil v 6.20 hodin za ranního rozbřesku při letním slunovratu v sobotu 20. června 2020. O dva měsíce později následovalo slavnostní otevření a prezentace. Opět v jiný slavný den, na pro Čechy nechvalně známé datum příchodu ruských vojsk, v pátek 21. srpna 2020 (možná reakce na umělcovu výstavu „The voice / Hlas“ v Českém Rozhlasu z června loňského roku). Přípravy na malbu začaly již v roce 2018 a byla dokončena po 14 měsících od zahájení realizace díla.

foto k článkuNadčasové dílo Svět vody výtvarníka Heshama Malika zobrazuje téma vody jako obnovitelného zdroje energie v průběhu dějin. Malik zde zakomponoval téma vzestupu a pádu jedné civilizace, politiky, ale také krásy a síly. Jak je pro Malika typické, malba je pro něj vyprávěním příběhu, v tomto případě mýtů ze starého Egypta.

Předseda MATV v Londýně S. Shekhawat o jeho díle říká: „Příběh, ve kterém Hesham vypráví o egyptských mýtech může být konečně vyprávěný. Díky nástěnné malbě může jeho dílo ožívat krásy egyptského umění po více než 100 let.“

foto k článkuMalbě se Hesham Malik věnoval téměř šest měsíců a výsledná práce je zatím jeho největší nástěnnou malbou v Evropě. Malik po světě vystavoval na více než 100 sólových výstavách. Nejznámější je pro své abstraktně figurativní umění a pro metalické, zlaté nebo stříbrné dekorování svých děl, které vždy provází detailními popisky a příběhy spojenými s jejich vznikem a inspirací.

I sám malíř uznává, že už samotná budova, ve které je jeho malba umístěna, je uměleckým dílem. Jeho oblíbenou částí jsou kruhová okna, která designoval ve stylu „vodního kola,“ která byla ve starověkém Egyptě používána kolem roku 400 před naším letopočtem a byla předchůdci a inspirací pro dnešní moderní turbíny.  Uvnitř výstavní síně je kromě jeho malby červená turbína Adam hlavním výrazovým prvkem, který ohromuje svou velikostí a přitom designovou čistotou. 

foto k článkuAby se na tuto mimořádnou malbu připravil, namaloval Malik 112 pláten a načrtl 427 nákresů, takže k dokončení jedné nástěnné malby potřeboval 539 uměleckých děl. Těchto 539 „kousků“ pomohlo umělci dokončit finální podobu „Světu vody“ a jak Malik dodává: „Pokud byste měly všechny obrazy a náčrtky k dispozici a sestavily je k sobě, daly by dohromady stejně velké umělecké dílo, jako pokrývá nástěnná malba (165 m2/ 10m).“ Tu vytvořil na všech zdech budovy, tzn. i na stropě, čímž jeho dílo asociuje a aspiruje na srovnání se slavnou Michelangelovou Sixtínskou kaplí.

 

Příští Malikova výstava nazvaná „Beyond Borders / Za Hranice“ bude realizována a k vidění v Berlíně v nadcházejících měsících.

Adam, ryby, Egypt - Hesham Malik šokuje Světem vody a odplouvá ve své Arše Noemově ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

KOMENSKÝ A OBRAZ

350 let letos uplyne od smrti Jana Amose Komenského (1592–1670). V jeho rozsáhlém pedagogickém, teologickém a filozofickém díle nacházíme také momenty dotýkající se umění … Celý článek

Umění a design - obrázek

Umění v zámecké zahradě - to je Galerie 12

Člověk je tvor kulturní a společenský. Kultura je odvěká součást našeho života a proto je potřeba ji neustále tříbit. Ideální je proto vyrazit si v těchto podzimních dne … Celý článek

Umění a design - obrázek

Šumava očima fotografa Jiřího Plachého

Jiří Plachý má jedinečný záběr a fantastické oko. Jeho fotografie Šumavy jsou jiné v tom, že jeho oko a cvaknutí spouště je tam, kde jiní již záběr nedělají. Z toho vznik … Celý článek

Umění a design - obrázek

LUSTR 2020 -Rozhovor s Janem Šrámkem a Veronikou Vlkovou

LUSTR festival je mezinárodní přehlídka té nejčerstvější volné ilustrace a letos poprvé i komiksu. Více než 40 mladých vystavujících z celého světa, přednášky, workshopy, … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama