Thonetův nábytek na vrcholu popularity již dvě století

Umění a design - obrázek Thonet Michael (1796 – 1871) byl synem koželuha Franze Antona Thoneta z Boppard nedaleko Koblence v západní části Německa (tehdy součástí revoluční Francie).

foto k článkuVyučil se tesařem a v rodišti zakládá stolařskou dílnu. Od roku 1819 byl nezávislý truhlář. O rok později se oženil s Annou Grahs, se kterou měl sedm synů a šest dcer (ovšem pouze čtyři ze synů přežily dětství). Michael byl vizionář a se svou představou o moderním bydlení se snažil uspět v oblasti ohýbaného nábytku (především bukové dřevo).

foto k článkuPrvní úspěch přišel s tzv. boppardskou židlí (ohýbaná překližka). Thonetův zásadní průlom byl v jeho úspěchu v ohýbání bukového dřeva v horké vodě. To mu umožnilo navrhovat zcela nový, elegantní, lehký, odolný a pohodlný nábytek půvabných a zakřivených tvarů, který se silně odvolával na módu. Tím se odkláněl od těžkých vyřezávaných vzorů minulosti. Na veletrhu v Koblens v roce 1841 se Thonet setkává s princem Klemensem Wenzelem von Metternichem, který je nábytkem nadšený a Michael s ním vybavuje vídeňský dvůr. Do Vídně následně přesouvá svou výrobu, která byla tehdy centrem nábytkářské produkce.

foto k článkuZa nedlouho přichází další úspěchy a jeho ohýbaný nábytek se dostává do celého světa. Továrny dále otevírá v Polsku, Maďarsku a v moravských Koryčanech, dále pak v Bystřici pod Hostýnem. Módnost, ojedinělost a sláva Thonetova ohýbaného nábytku zůstává až do dnes. Židle č.14 „kavárna“ se vyrobila ve více jak 50 milionech kusech a stále se vyrábí pod značkou TON. Dle mého názoru je Thonet nejslavnější a nejproduktivnější tvůrce nábytku všech dob. V naší nabídce máme několik zajímavých kousků k prodeji včetně nejslavnějšího houpacího křesla, které v roce 1867 získalo zlatou medaili na veletrhu v Paříži a stalo se tak ikonou historie designu.

TON dnes

foto k článkuDnes je TON českou akciovou společností vycházející z tradice řemeslného umění za současné aplikace nových trendů v nábytkářském průmyslu, přičemž řadu z nich sama iniciuje. Její produkty jsou v současnosti exportovány do více než 60 zemí světa. Novinky každoročně prezentuje na prestižních mezinárodních výstavách jako Salone del Mobile Milano, IMM Cologne nebo 100% Design London. Při vývoji nových modelů spolupracujeme s významnými českými i zahraničními designéry jako je René Šulc, studio Olgoj Chorchoj, Alexander Gufler, Eugenia Minerva a mnozí další.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Thonetův nábytek na vrcholu popularity již dv… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Zahrady mnicha Rabinoviče