František Turcsányi / Dezoriental – Chlazená vášeň

Umění a design - obrázek Koncem ledna se v olomoucké galerii Caesar můžete setkat s dílem inspirativního a objevného malíře, původním povoláním zvěrolékaře ze Slovenska. František Turcsányi. Svojí uměleckou činností už dávno překročil rámec amatérské tvorby a jistě zaujme mnoho návštěvníků i u nás.

foto k článku Slovenský malíř a fotograf František Turcsányi se narodil 8. června 1953 v Košicích. V letech 1971 až 1976 vystudoval Univerzitu veterinárního lékařství v Košicích. V současnosti žije a tvoří v  Hniezdnom poblíž Starej Lubovně.

foto k článku Výtvarné tvorbě se začal systematicky věnovat v polovině 90. roků. Podnětem k tvořivé činnosti mu byl dvouletý pobyt v severní Africe, kde jej oslovila jak svérázná krajina, tak intenzivní živá barevnost, typická pro africkou kulturu. V poměrně krátké době se stal známým na domácí i zahraniční umělecké scéně. Ponejvíce se zaměřuje na olejomalbu, ale tvoří rovněž technikou akrylu.

foto k článkuKlasické médium malby spojuje s expresivní kresebností a kolážovitostí, kterou zaznamenává banální i pozoruhodné okamžiky každodenního života, často se smyslem pro ironii a humorný podtext.
Fotografie je ovšem pro něj rovnocenným uměleckým médiem a suveréně ji používá jak pro hledání inspirace k malířské tvorbě, tak pro svébytné umělecké vyjádření a dokumentaci okolní vizuální poezie. Od roku 1986 realizoval na dvacet pět samostatných výstav na Slovensku, ale také v Polsku a Maďarsku, kde se často zúčastňuje i kolektivních výtvarných přehlídek.

Hlavním inspiračním zdrojem se mu v případě přítomného souboru obrazů DEZORIENTAL, vystaveného poprvé v Galerii Caesar v Olomouci, staly víceméně náhodně objevené staré fotografie z orientálního harému perského šacha Nasera al-Din Shah Qajara.

Více a podrobněji na webových stránkách autora: www.turcsanyi.sk

Výstava:
FRANTIŠEK TURCSÁNYI / DEZORIENTAL
31.1. - 28.2. 2018
Galerie Caesar, Olomouc

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

František Turcsányi / Dezoriental – Chlazená … - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Miroslava Ptáčková – Reflection