František Turcsányi / Dezoriental – Chlazená vášeň

Umění a design - obrázek

Koncem ledna se v olomoucké galerii Caesar můžete setkat s dílem inspirativního a objevného malíře, původním povoláním zvěrolékaře ze Slovenska. František Turcsányi. Svojí uměleckou činností už dávno překročil rámec amatérské tvorby a jistě zaujme mnoho návštěvníků i u nás.

foto k článku Slovenský malíř a fotograf František Turcsányi se narodil 8. června 1953 v Košicích. V letech 1971 až 1976 vystudoval Univerzitu veterinárního lékařství v Košicích. V současnosti žije a tvoří v  Hniezdnom poblíž Starej Lubovně.

foto k článku Výtvarné tvorbě se začal systematicky věnovat v polovině 90. roků. Podnětem k tvořivé činnosti mu byl dvouletý pobyt v severní Africe, kde jej oslovila jak svérázná krajina, tak intenzivní živá barevnost, typická pro africkou kulturu. V poměrně krátké době se stal známým na domácí i zahraniční umělecké scéně. Ponejvíce se zaměřuje na olejomalbu, ale tvoří rovněž technikou akrylu.

foto k článkuKlasické médium malby spojuje s expresivní kresebností a kolážovitostí, kterou zaznamenává banální i pozoruhodné okamžiky každodenního života, často se smyslem pro ironii a humorný podtext.
Fotografie je ovšem pro něj rovnocenným uměleckým médiem a suveréně ji používá jak pro hledání inspirace k malířské tvorbě, tak pro svébytné umělecké vyjádření a dokumentaci okolní vizuální poezie. Od roku 1986 realizoval na dvacet pět samostatných výstav na Slovensku, ale také v Polsku a Maďarsku, kde se často zúčastňuje i kolektivních výtvarných přehlídek.

Hlavním inspiračním zdrojem se mu v případě přítomného souboru obrazů DEZORIENTAL, vystaveného poprvé v Galerii Caesar v Olomouci, staly víceméně náhodně objevené staré fotografie z orientálního harému perského šacha Nasera al-Din Shah Qajara.

Více a podrobněji na webových stránkách autora: www.turcsanyi.sk

Výstava:
FRANTIŠEK TURCSÁNYI / DEZORIENTAL
31.1. - 28.2. 2018
Galerie Caesar, Olomouc

František Turcsányi / Dezoriental – Chlazená vášeň ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

PsyArt by Petr Jáchym

Osobní obraz je něčím, co se dotýká přímo osoby člověka, kterému je obraz určen. Autor Petr Jáchym se věnuje poměrně netradiční formě umění. Sám svou tvorbu nazývá jako P … Celý článek

Umění a design - obrázek

Galerie na zlínském zámku je nově otevřena i o víkendech

S několika novinkami vstupuje do roku 2018 Galerie Václava Chada ve Zlíně. Tou zásadní je rozšíření otevírací doby pro veřejnost i na oba víkendové dny. Nová je také prod … Celý článek

Umění a design - obrázek

Po stopách soch Milana Doubravy

Prvního září 2017 zemřel významný český sochař Milan Doubrava, inspirovaný a bytostně spjatý s krásou jihočeského regionu. Na jeho pohřbu se sešlo takové množství lidí, ž … Celý článek

Umění a design - obrázek

Thonetův nábytek na vrcholu popularity již dvě století

Thonet Michael (1796 – 1871) byl synem koželuha Franze Antona Thoneta z Boppard nedaleko Koblence v západní části Německa (tehdy součástí revoluční Francie). Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama