Galerie na zlínském zámku je nově otevřena i o víkendech

Umění a design - obrázek

S několika novinkami vstupuje do roku 2018 Galerie Václava Chada ve Zlíně. Tou zásadní je rozšíření otevírací doby pro veřejnost i na oba víkendové dny. Nová je také prodejní část, ve které je možné zakoupit výtvarná díla umělců spojených se Zlínem.

Galerie za dobu svého působení uvedla již 29 výstav. Aktuálně jsou k vidění hned dvě:

„Zpřítomnění“ sochaře Petra Stanického a „Portréty a autoportréty“ pozapomenuté malířky Milady Schmidtové Čermákové.

Větší příležitost k setkávání se s výtvarným uměním nabízí od začátku roku Galerie Václava Chada na zlínském zámku. Svou otevírací dobu rozšiřuje i na víkendy. „Vycházíme tak vstříc té části veřejnosti, pro kterou stávající otevírací doba nebyla vyhovující,“ vysvětlil Martin Pášma, ředitel obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek.

Aktuální výstavy

foto k článkuNová otevírací doba se vztahuje i k právě probíhajícím výstavám. První z výstav představuje instalace Petra Stanického, jednoho z nejvýraznějších umělců pracujícího se sklem a prostorem. Expozice s názvem „Zpřítomnění“ je přístupná do 11. února. Ve čtvrtek 8. února je na programu komentovaná prohlídka vedená samotným autorem, která je ideální příležitostí dozvědět se více o něm i jeho práci.

foto k článkuDruhá aktuální výstava je pozoruhodná tím, že veřejnosti poprvé souborně odhaluje tvorbu doposud neznámé malířky. Milada Schmidtová Čermáková započala svou tvorbu při studiích ve Zlíně v době druhé světové války. Později se však věnovala jiným povoláním, žila v ústraní a tvořila jen pro sebe. Zlínská výstava „Portréty a autoportréty“, která je otevřená až do 11. února, je tak vůbec největší dosavadní přehlídkou její práce.

Nová prodejní výstava

foto k článku„Další díla autorů, jejichž tvorba je spjata s naším regionem, si mohou návštěvníci galerie nejen prohlédnout, ale i zakoupit. Otevřeli jsme totiž v závěru roku i prodejní část galerie s nabídkou maleb, plastik či litografií. Zastoupeni jsou například Patrik Hábl, Petr Nikl, Luboš Jarcovják či Petr Stanický,“ doplňuje vedoucí galerie Miroslava Kupčíková.

foto k článkuGalerie Václava Chada zahájila svou činnost 23. února 2014 vernisáží výstavy Václav Chad: Pocta Václavu Chadovi, na které byla vystavena díla Adrieny Šimotové, Jana Rajlicha, Miroslava Šimordy a mnoha dalších. Celkem má galerie na kontě již 29 výstav, z nichž nejúspěšnějšími byly výstavy děl věnované tvorbě Theodora Pištěka a Adolfa Borna, navštívené milovníky umění z celé republiky.

Chystané výstavy v roce 2018

foto k článkuZajímavé plány má galerie i do budoucna. V přípravě je výstava věnovaná mezinárodně uznávanému skláři a zakladateli tavené plastiky Stanislavu Libenskému. Pokračování se dočká také dlouhodobý projekt galerie představující práce absolventů věhlasné Baťovy Školy umění z let 1939 – 1943.

foto k článku Těšit se můžete také na harmonické, klidné a smířlivé obrazy či makrofotografie manželů Anežky a Miroslava Kovalových, kteří žijí a tvoří společně uprostřed přírody na kraji vesničky Sobotín.
Plán výstav v roce 2018:
22. 2. - 20. 5. 2018/ STANISLAV LIBENSKÝ
1. 3. - 13. 5. 2018 / MIROSLAV A ANEŽKA KOVALOVI
24. 5. - 26. 8. 2018 / RADIM HANKE
24. 5. - 11. 6. 2018/ DRUHÝ ŽIVOT - FOTO IREN STEHLI
21. 6. - 26. 8. 2018/ PAVEL DIAS
6. 9. - 11. 11. 2018 / ZDENĚK TOMÁNEK
22. 11. 2018 - 13. 1. 2019 / TÉMATICKÝ VÝBĚR DĚL AUTORŮ ŠKOLY UMĚNÍ VE ZLÍNĚ

Prostory Galerie Václava Chada se nacházejí v prvním poschodí zlínského zámku. Otevírací doba je od úterý do pátku od 14:00 do 17:00 hodin, a nově i v sobotu od 10:00 do 17:00 a v neděli od 14:00 do 17:00 hodin. Vstupné je v jednotné výši 50 Kč.
Více info na www.gvch.cz nebo www.zlinskyzamek.cz

Galerie na zlínském zámku je nově otevřena i o víkendech ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

Anežka a Miroslav Kovalovi - Spolu

Umění je ve ztišení, učí nás ctnosti stromu. Zemi je věrný, slunce, voda a vítr přichází za ním. Člověk si může místo vybrat, v něm ale zakořeněný stává se pomalu jeho so … Celý článek

Umění a design - obrázek

PsyArt by Petr Jáchym

Osobní obraz je něčím, co se dotýká přímo osoby člověka, kterému je obraz určen. Autor Petr Jáchym se věnuje poměrně netradiční formě umění. Sám svou tvorbu nazývá jako P … Celý článek

Umění a design - obrázek

František Turcsányi / Dezoriental – Chlazená vášeň

Koncem ledna se v olomoucké galerii Caesar můžete setkat s dílem inspirativního a objevného malíře, původním povoláním zvěrolékaře ze Slovenska. František Turcsányi. Svo … Celý článek

Umění a design - obrázek

Po stopách soch Milana Doubravy

Prvního září 2017 zemřel významný český sochař Milan Doubrava, inspirovaný a bytostně spjatý s krásou jihočeského regionu. Na jeho pohřbu se sešlo takové množství lidí, ž … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama