Galerie na zlínském zámku je nově otevřena i o víkendech

Umění a design - obrázek S několika novinkami vstupuje do roku 2018 Galerie Václava Chada ve Zlíně. Tou zásadní je rozšíření otevírací doby pro veřejnost i na oba víkendové dny. Nová je také prodejní část, ve které je možné zakoupit výtvarná díla umělců spojených se Zlínem.

Galerie za dobu svého působení uvedla již 29 výstav. Aktuálně jsou k vidění hned dvě:

„Zpřítomnění“ sochaře Petra Stanického a „Portréty a autoportréty“ pozapomenuté malířky Milady Schmidtové Čermákové.

Větší příležitost k setkávání se s výtvarným uměním nabízí od začátku roku Galerie Václava Chada na zlínském zámku. Svou otevírací dobu rozšiřuje i na víkendy. „Vycházíme tak vstříc té části veřejnosti, pro kterou stávající otevírací doba nebyla vyhovující,“ vysvětlil Martin Pášma, ředitel obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek.

Aktuální výstavy

foto k článkuNová otevírací doba se vztahuje i k právě probíhajícím výstavám. První z výstav představuje instalace Petra Stanického, jednoho z nejvýraznějších umělců pracujícího se sklem a prostorem. Expozice s názvem „Zpřítomnění“ je přístupná do 11. února. Ve čtvrtek 8. února je na programu komentovaná prohlídka vedená samotným autorem, která je ideální příležitostí dozvědět se více o něm i jeho práci.

foto k článkuDruhá aktuální výstava je pozoruhodná tím, že veřejnosti poprvé souborně odhaluje tvorbu doposud neznámé malířky. Milada Schmidtová Čermáková započala svou tvorbu při studiích ve Zlíně v době druhé světové války. Později se však věnovala jiným povoláním, žila v ústraní a tvořila jen pro sebe. Zlínská výstava „Portréty a autoportréty“, která je otevřená až do 11. února, je tak vůbec největší dosavadní přehlídkou její práce.

Nová prodejní výstava

foto k článku„Další díla autorů, jejichž tvorba je spjata s naším regionem, si mohou návštěvníci galerie nejen prohlédnout, ale i zakoupit. Otevřeli jsme totiž v závěru roku i prodejní část galerie s nabídkou maleb, plastik či litografií. Zastoupeni jsou například Patrik Hábl, Petr Nikl, Luboš Jarcovják či Petr Stanický,“ doplňuje vedoucí galerie Miroslava Kupčíková.

foto k článkuGalerie Václava Chada zahájila svou činnost 23. února 2014 vernisáží výstavy Václav Chad: Pocta Václavu Chadovi, na které byla vystavena díla Adrieny Šimotové, Jana Rajlicha, Miroslava Šimordy a mnoha dalších. Celkem má galerie na kontě již 29 výstav, z nichž nejúspěšnějšími byly výstavy děl věnované tvorbě Theodora Pištěka a Adolfa Borna, navštívené milovníky umění z celé republiky.

Chystané výstavy v roce 2018

foto k článkuZajímavé plány má galerie i do budoucna. V přípravě je výstava věnovaná mezinárodně uznávanému skláři a zakladateli tavené plastiky Stanislavu Libenskému. Pokračování se dočká také dlouhodobý projekt galerie představující práce absolventů věhlasné Baťovy Školy umění z let 1939 – 1943.

foto k článku Těšit se můžete také na harmonické, klidné a smířlivé obrazy či makrofotografie manželů Anežky a Miroslava Kovalových, kteří žijí a tvoří společně uprostřed přírody na kraji vesničky Sobotín.
Plán výstav v roce 2018:
22. 2. - 20. 5. 2018/ STANISLAV LIBENSKÝ
1. 3. - 13. 5. 2018 / MIROSLAV A ANEŽKA KOVALOVI
24. 5. - 26. 8. 2018 / RADIM HANKE
24. 5. - 11. 6. 2018/ DRUHÝ ŽIVOT - FOTO IREN STEHLI
21. 6. - 26. 8. 2018/ PAVEL DIAS
6. 9. - 11. 11. 2018 / ZDENĚK TOMÁNEK
22. 11. 2018 - 13. 1. 2019 / TÉMATICKÝ VÝBĚR DĚL AUTORŮ ŠKOLY UMĚNÍ VE ZLÍNĚ

Prostory Galerie Václava Chada se nacházejí v prvním poschodí zlínského zámku. Otevírací doba je od úterý do pátku od 14:00 do 17:00 hodin, a nově i v sobotu od 10:00 do 17:00 a v neděli od 14:00 do 17:00 hodin. Vstupné je v jednotné výši 50 Kč.
Více info na www.gvch.cz nebo www.zlinskyzamek.cz

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Galerie na zlínském zámku je nově otevřena i … - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Dvouletý rekvalifikační kurz s akreditací od MŠMT - Asociace starožitníků

Knižní akce

Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Príroda vášho detstva

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder