Anežka a Miroslav Kovalovi - Spolu

Umění a design - obrázek

Umění je ve ztišení, učí nás ctnosti stromu. Zemi je věrný, slunce, voda a vítr přichází za ním. Člověk si může místo vybrat, v něm ale zakořeněný stává se pomalu jeho součástí. Stačí málo: dům, zahrada, potok, topol, kopec... . Usadili jsme se na vesnici a v ní na okraji, na dotyk úplnosti.

foto k článkuVšechno, co jsem kdy hledal svou kresbou, malbou nebo i fotografií, bylo mi nahlížením do řádu přirozeného světa; pokusem přiblížit se kresbou znakovému písmu knihy země, kde každý drn trávy je celistvým vesmírem. Kreslím v rytmu vůle a podvolení se jí. Nacházím v ní jeho vnitřní pnutí, ptám se jí po jeho sebeutváření. Pevná čára je kostrou, měkká hmota tkání těla a i prázdno v ní je světelným tvarem, někdy právě tím podstatným.

foto k článkuCestu mi otevřela voda, bez nádoby beztvará i nekonečně tvárná. Potvrdila mi známý výrok, že stejně jako voda teče i tráva, že pomalou vlnou jsou tvary kopců a ustavičným pohybem je prostoupena veškerá příroda včetně nás samých, těla i mysli, obrazů a vzpomínek ve vrstvách paměti.

foto k článkuTuš zhutněná vysycháním svádí k vrstvení. Nanáším ji seříznutým stvolem česneku a nechávám kresbu i dlouho zrát. Někdy mne hned na začátku zastaví a zůstane vzdušně řídká, jindy si zahušťování vynutí a blíží se malbě. Je bezejmenná. Vstřebává do sebe všechno co mne obklopuje a v nerozlišení velkého s malým rodí se mi z prázdna papíru. Často se k „motivu" znovu vracím, a přece je každý krok jiný. A ani na rozměru kresby nezáleží, i malý formát stačí. Kreslím a neptám se proč. Samotný proces je mi odpovědí: je potvrzením si, že ještě vidím a cítím… že ještě jsem. Je životní nezbytností a zmatky světa do ní nevpouštím.
Miroslav Koval

foto k článkuProbírám se vrstvami tužkových záznamů na útržcích papíru, jak s léty přibývají v krabici na mém stole. Pár letmých čar je mi vždy spolehlivým klíčem k dávno zahlédnutému obrazu, i v této chvíli stejně naléhavému. Mnohé z nich chtějí převést do barev či nebarev na plátno, utkvělá témata se v obměnách vracejí. A za nimi se při té práci pokaždé otevírá nový prostor zase k jiným obrazům. Je to rozhovor bez konce a vlastně stále na začátku.

foto k článkuMou pravdou je pravda staré dřevěné podlahy. Je to bílé světlo v okně. Zbylé stopy sněhu na ploše Země. Omletý kámen. Stěna lesa. Předjarní nahota zahrad. Kánonický tvar hrušky. Samota místa. Ztemnělý keř. Stůl a zeď. Kopec a cesta. Vítr. Padání deště, světla a tmy. Ticho těchto věcí a událostí. Země, která říká: „Jsi ze mě“. To všechno je v nekonečných proměnách její odvěká abeceda a kreslením či malováním z ní vyhledávám vlastní znaky k pojmenování skutečnosti, ve které se čas Země protnul s časem člověka.

foto k článkuPtám se sebe i země i nebe a někdy také andělů. Místa, věcí a událostí. Papíru a uhlu, čar a znaků. – A nejvíc ze všeho ticha.

Nad stolem visí srpek měsíce. Tmou za oknem prolétá velký pták. Silnice mezi kolmými stěnami topolové aleje. Ve dveřích někdo. Dům v prázdné krajině. Nad vysokou zdí plyne oblak. Uvnitř sedí za stolem anděl. Žebřík opřený o stín stromu, o nebe. Pra-čas země ve tváři mohutného býka. Okno a podlaha v šeru místnosti. Černočerné plynutí zimního potoka. Po laně mezi nebem a zemí kráčí člověk. Stohy v polích. Ve sněhu tmavý kruh po spáleném listí. Anděl zvěstující Marii, zastavený čas mezi nimi. Ticho za vším. Traklův „...stříbrný hlas větru na síni".
Anežka Kovalová

Anežka Kovalová

1. 7. 1949 narozena v Šumperku
1967-1973 AVU Praha, ateliér profesora Karla Součka
Do roku 1981 spolupracovala s otcem, sochařem Jiřím Jílkem a výrazně se podílí na dramaturgii výstav jeho galerie.
Vystavuje od roku 1975, samostatně od roku 1978
Je hostem kostelecké Výtvarné společnosti Kruh a Spolku olomouckých výtvarníků
Je zastoupena v soukromých i veřejných sbírkách
V letech 1980-2013 vyučovala na ZUŠ v Šumperku
Výtvarně doprovodila básnické sbírky Ondřeje Fibicha, Martina J. Stöhra, Pavla Kolmačky a Jaroslava Seiferta, knihy "Severomoravské pověsti a zkazky" Bohuslava Indry a "Zánik samoty Berhof" Vladimíra Körnera.

Miroslav Koval

26. 11. 1944 narozen v Havlíčkově Brodě
1965-1971 AVU Praha, ateliér profesora Františka Jiroudka
Od roku 1971 žije v Sobotíně a do roku 1981 spolupracoval se sochařem Jiřím Jílkem
Vystavuje od roku 1974, samostatně od roku 1981
Je hostem kostelecké Výtvarné společnosti Kruh a Spolku olomouckých výtvarníků;
Je zastoupen v soukromých i veřejných sbírkách
Od listopadu 1994 je dramaturgem Galerie Jiřího Jílka v Šumperku, kde připravil už 280 výstav autorů různých generací, většinou včetně doprovodných textů k nim.
Adresa galerie: www.galerie-sumperk.cz

Výstava: Anežka a Miroslav Kovalovi – Spolu
Galerie Václava Chada a Zlínský zámek o.p.s.
Doba trvání výstavy: 2.3. - 13.5. 2018
Komentovaná prohlídka: 19.4. 2018

Anežka a Miroslav Kovalovi - Spolu ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

Cirkus pictus, katalog Magdaleny Jetelové nebo Záhořovo lože jsou nejkrásnější č …

Letošní 53. ročník soutěže ocenil více než dvacet knih, jako ty nekrásnější za rok 2017, seznamte se s oceněnými tituly. Celý článek

Umění a design - obrázek

Je potřeba rozumět umění?

Tato otázka má mnohem větší hloubku, než by se mohlo na první dobrou zdát, a jednoduchá a jednoznačná odpověď na ní neexistuje. Na jedné straně by se dalo říci, že to pot … Celý článek

Umění a design - obrázek

PsyArt by Petr Jáchym

Osobní obraz je něčím, co se dotýká přímo osoby člověka, kterému je obraz určen. Autor Petr Jáchym se věnuje poměrně netradiční formě umění. Sám svou tvorbu nazývá jako P … Celý článek

Umění a design - obrázek

Galerie na zlínském zámku je nově otevřena i o víkendech

S několika novinkami vstupuje do roku 2018 Galerie Václava Chada ve Zlíně. Tou zásadní je rozšíření otevírací doby pro veřejnost i na oba víkendové dny. Nová je také prod … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama