Má u nás tradice ještě místo?

Umění a design - obrázek V dnešní době, kdy obchody na internetu jen vzkvétají, elektronické vymoženosti se předhání, která má více funkcí, děti si přejí od Ježíška robota nebo Lego, rodiče chytré hodiny, dědečkové tablet a babičky robotický vysavač, je obchod s tradičními, originálními českými výrobky téměř zjevení.

foto k článkuA i v tomto převládajícím šedém konzumu se najdou ti, kteří stále ještě dají přednost ručně malované keramice, originálnímu dílu, soše, plastice nebo zajímavému šperku či knize. A nemusí jít jen o ozdobné předměty. Taková forma na bábovku z kameniny, ručně drhaná elegantní čepice nebo originální štamprle na slivovičku jsou dárky praktické, a hlavně trvalé hodnoty.

foto k článkuJedním z takovýchto obchůdků je jeden, příznačně nazvaný Tradice, který již 20 let vede paní Ettlová se synem v centru Brna. A tradice na Vás skutečně dýchne hned při vstupu. Vše, co zde objevíte vybírá paní Ettlová pečlivě a osobně od jednotlivých výtvarníků, keramiků, sklářů, sochařů, řezbářů, šperkařů, košíkářů a dalších tradičních řemeslnických mistrů. Všechny zná osobně a mnohdy je její obchůdek jediný, kde můžete na jejich výrobky narazit.
Najdete zde originální obrazy předních českých autorů, např. sochy od Petra Veselého, sklo od sklářské firmy Žampach, lidové podmalby na skle, tradiční keramiku v habánském stylu, ručně vyřezávané betlémy, originální šperky nebo brože. Vybírat je těžké, odejít bez nákupu ještě těžší.


foto k článkufoto k článkufoto k článku


foto k článkuA proto my si budeme přát, aby takovýchto obchůdků a trhů bylo čím dál více a aby se i zájem o ně rozšiřoval a lidé si uvědomili, že to co má smysl a hodnotu, je samozřejmě vedle zdraví, zejména tradiční řemeslo a ruční práce.
Před několika lety i papírovým knihám předpovídali, že budou již jen na podpal. Ale nestalo se tak a vzrůstající tržby nakladatelů i množství nových titulů je tomu důkazem, za což jsme jen a jen rádi a budeme se snažit tyto hodnoty opečovávat co nejlépe a nejdéle.

Tradice, Dana Ettlová
Slovákova 4, 602 00 Brno
otevřeno po 12-18, ut-pa 10-18 hod
www.ceska-tradice.cz, tel. 420541214588

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Má u nás tradice ještě místo? - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Prostořekost

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder