Barevná hmota Milana Housera

Umění a design - obrázek Výtvarník Milan Houser používá speciální techniku nanášení desítek i stovek litrů změkčeného laku na plátno, přičemž výsledné obrazy schnou měsíce i léta a váží desítky kilogramů. Jeho obrazy draží mimo jiné i Aukční dům Sýpka.

Obrazy umělce Milana Housera, které jsou díky používané technice spíše objekty. Houser ve svém brněnském ateliéru vytváří obrazy vrstvením speciálně namíchaných a pigmentovaných laků, jejichž mnohonásobným překrýváním vznikají na malířském plátně rafinované obrazce. Jeden obraz zasychá i dva roky a i léta po svém vzniku díky působení světla mění barvu.

foto k článkuI když se jednotlivé vrstvy laků, které si autor sám barví, lijí až po měsíčním schnutí a tuhnutí té předchozí, nová vrstva vždycky částečně rozpustí tu pod sebou. "Tak se prolnou a promíchají. To je právě pro mě velmi důležité. Sice to práci prodlužuje, ale tím to pro mě má malířskou kvalitu. Kdybych ten proces urychlil, nemělo by to tuhle šťávu," uvedl.

foto k článkuKrom lakových obrazů se Houser zabývá objekty připomínajícími podivné tvory ze sci-fi filmu, které tvoří bronzové odlitky z naklíčených brambor. Inspirovaly ho naklíčené brambory v maminčině sklepě. Stejně jako v případě obrazů, při jejichž vzniku je důležitým momentem gravitace, u klíčků se mu prý líbilo, jako jdou právě proti gravitaci.


Díla Milana Housera jste mohli v poslední době spatřit na výstavách například vDomě Umění v Brně (2016 - Barvometrie), v Galerii Aspekt (2015 - Kdo obraze ještě unese), v galerii TIC (2014 - Eugeinika) nebo v Praze, v galerii Ufo (2014 - Vzorec nitrocelulozy).

A objevují se i na aukcích současného umění. Aktuálně například v nabídce Aukčního domu Sýpka. K mání budou plátna z dřívějších let (2009, 2010), ale třeba i jedno dílo z letošního roku. Více na www.sypka.cz

45. aukce výtvarného umění, starožitoností, designu a skla,Aukční dům Sýpka
21.5.2017 13:30 hod, Palác Žofín, Praha

Milan Houser

foto k článkuVystudoval v letech 1993–2000 Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru monumentální tvorby Aleše Veselého. V r. 2000 získal cenu rektora AVU. Pedagogicky působí na Fakultě výtvarných umění v Brně, kde se stal v r. 2011 děkanem fakulty. Milana Housera fascinují vlastnosti a zákonitosti malířské barevné hmoty. Ve své tvorbě v posledních letech pracuje s vrstvami barveného laku, kde využívá účinky gravitace nebo optických vlastností samotné barvy a uplatňuje sochařský přístup k obrazu jako prostorovému objektu. Povrch plátna s jeho barevnou hmotou je tím hlavním estetickým a obsahovým nositelem děje, v němž je zachycena kvalita i kvantita barvy.

foto k článkuZájemci o dílo Milana Housera mají možnost si na iUmeni.cz zakoupit Katalog s průřezem jeho tvorby. „Koncepce tohoto katalogu koresponduje s uměleckými přístupy Milana Housera: staví totiž na jedné ze zásadních výrazových složek jeho tvorby, kterou je barva a její optické vlastnosti.
Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Houser - katalog
Autor: Milan Houser
Rok vydání: 2016

Koupit tuto knihu u nás

Barevná hmota Milana Housera - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Toyen - Ilustrovaná biografie