Národní muzeum představuje unikátní Váchaliá

Události - obrázek

Na sklonku září uplynulo 130 let od narození svérázného výtvarníka, spisovatele, tiskaře a knihaře Josefa Váchala. Při této příležitosti zapůjčuje Národní muzeum na výstavy věnované Josefu Váchalovi řadu předmětů, z nichž mnohé budou veřejnosti prezentovány poprvé.

foto k článkuDílo Josefa Váchala se v Národním muzeu nachází už přes sto let. V roce 1909 získala Knihovna Národního muzea od Josefa Váchala soubor jedenácti grafik a následující rok dvě knihy – Vidění sedmera dnů a planet a Přepěkné čtenj o gasnowidném Wawřincowi. V listopadu 1930 v historické budově Národního muzea zásluhou Spolku českých bibliofilů byla na výstavě představena Váchalova knižní tvorba. Po roce 1966, kdy se v Praze konala větší Váchalova výstava, vstoupili pracovníci Knihovny Národního muzea do intenzivního kontaktu s Josefem Váchalem. Byl zakoupen soubor pěti autorských knih J. Váchala. Jednání ve Váchalově ateliéru ve Studeňanech u Jičína vyústilo v hlubší zájem v rozšiřování Váchaliána v Národním muzeu. Originální Váchalův nábytek ze studeňanského ateliéru byl získán do sbírek v roce 1970, tedy již po smrti J. Váchala, stejně tak i sady tiskových písem, fotografií, ilustrací, grafik, knih, štočků a archivních dokumentů v roce 1972 a 1974. Zakoupené předměty byly pak následně trvale představeny ve stálé expozici Muzea knihy ve Žďáru nad Sázavou. V roce 1989 ještě byl zakoupen soubor padesáti knih původně z knihovny Josefa Váchala. V unikátním souboru autorských knih Josefa Váchala v Knihovně Národního muzea nechybí ani Šumava umírající a romantická z roku 1931, která je považována za jednu z největších českých tištěných knih. I na počátku 21. století se Váchaliána v Knihovně Národního muzea stále doplňují především o drobné tisky.

Díky trvalému zájmu veřejnosti o dílo Josefa Váchala se oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea online rozhodlo prezentovat Váchaliána na portálu eSbírky.cz.

foto k článkuNejdříve byla zveřejněna kompletně naskenovaná Šumava umírající a romantická z roku 1931, kterou původně J. Váchal věnoval Karlu Dyrynkovi. V září 2014 zde byly zveřejněny fotografie tiskových písem, které J. Váchal pravidelně používal, a početný soubor archivních dokumentů, fotografií, štočků, hmotných památek a kramářských tisků J. Váchala. Je zde k vidění i řezbářský nožík, se kterým autor pracoval.Tyto materiály je možno najít na portálu eSbírky (podkategorie Bibliofilie, Fotografie, Hmotné památky, Kramářské písně, Nakladatelské archivy a osobní fondy, Štočky). I do budoucna se počítá s postupným doplňováním o další Váchaliána s cílem maximálně je takto online veřejnosti zpřístupnit.

Národní muzeum zapůjčuje Váchaliána na výstavy

foto k článkuNa vlastní oči se mohou milovníci Josefa Váchala s jeho dílem setkat na dvou výstavách, na které Národní muzeum zapůjčuje předměty ze svých sbírek, a to na výstavě Josef Váchal: Magie hledání, která se od 17. září 2014 do 4. ledna 2015 otevírá veřejnosti v Galerii hlavního města Prahy – Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí, a na výstavě Josef Váchal. Napsal, vyryl, vytiskl a svázal, která proběhne od 15. října 2014 do 1. ledna 2015 v Západočeské galerii v Plzni (Masné krámy).

Pražská výstava se věnuje především vztahu Josefa Váchala k magii a okultismu, které tohoto všeuměla v raném období výrazně ovlivnily a inspirovaly v jeho další tvorbě. V dílech uplatňoval efektní okultní estetiku, která korespondovala se symbolismem a dekadencí. Na výstavě je Váchalův zájem o esoterismus dokládán i souborem dosud neznámých rukopisů, které se nacházejí v archivním souboru Josefa Váchala v Knihovně Národního muzea. Návštěvníka jistě na výstavě zaujme Váchalova knihovna z roku 1909, kterou v roce 1970 zakoupilo Národní muzeum vedle Váchalova nábytku pro Annu Mackovou. Ve vitrínách jsou vystaveny restaurované sady tiskových písem, které J. Váchal používal. Zajímavý je i dřevorytový štoček k listu s kabalistickou symbolikou z roku 1934 nebo Váchalův tisk Autodafé liter, to jest Josefa Váchala, dřevorytce předposlední knížka z roku 1936. Knihovna Národního muzea bude také na výstavě postupně prezentovat i mimořádné unikáty ze sbírky rukopisů a starých tisků – například zlomek hvězdářsko-alchymistického sborníku ze 16. století, Paracelsovu knihu Astronomica et Astrologica z roku 1566 nebo Picatrix. Liber artis magice a Trinum perfektum magiae albae et nigrae ze 16. století.

Autorské knihy, další soubor archivních dokumentů, tiskových písem a také nábytek a štoček z Knihovny Národního muzea se objeví na výstavě v Plzni. Tato výstava se zaměřuje na Váchalovu knižní a volnou tvorbu související s úpravou knih. Z autorských knih, které zde návštěvník nalezne, jmenujme například – Koruna bludařstva to jest Postyla kacířská z roku 1926, Mystika čichu z roku 1920, Josefa Váchala dokonalá Magie budoucnosti z roku 1922, Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel z roku 1921. Z archivních dokumentů jistě zaujmou dosud nevystavené Historické popsání Vesuvu aneb Památník Volného sdružení neodvislých výtvarníků z roku 1919 a Příklad Ninony Nyklový, sentimentální milovnice z roku 1911. Na výstavě návštěvníka oslní bohatě řezaná a malovaná Váchalova originální knihovna z roku 1922, kterou vyrobil pro Annu Mackovou.

Připomínka 130. výročí narození Josefa Váchala se objeví i na knižních pultech v katalozích k uvedeným výstavám, kde jsou prezentována i další Váchaliána z depozitářů Knihovny Národního muzea.

.Zdroj: muzeum3000.nm.cz
Autorem článku je Pavel Muchka z Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea.

Národní muzeum představuje unikátní Váchaliá ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Josef Váchal Magie Hledání
Autor: Josef Váchal
Rok vydání: 2014

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Události - obrázek

Vídeň: Muzejní noc 4. října 2014

Muzea a galerie ve Vídni budou mít v sobotu 4. října otevřeno i po půlnoci. V Rakousku se totiž koná Dlouhá muzejní noc. Celý článek

Události - obrázek

Finalisté Chalupeckého ceny vystavují ve Veletržním paláci

Práce finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou ode dneška vystaveny ve Veletržním paláci. Klasická média zastupuje letos jen fotografie, většina finalistů připravila in … Celý článek

Události - obrázek

Cyklus k poctě Dalibora Chatrného pokračuje další výstavou

V květnu letošního roku zahájilo Muzeum města Brna na Špilberku cyklus výstav k poctě Dalibora Chatrného. Na první část, věnovanou přímo dílu Chatrného, navazuje nyní výs … Celý článek

Události - obrázek

Markéta Luskačová: Fotografie 1964–2014

Výstava Markéty Luskačové (*1944) je retrospektiv­ním poohlédnutím za 50letou tvorbou ikony české fotografie, jejíž význam již dávno přesáhl hranice její rodné země. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama