Sochy z hlíny. Terakoty italských mistrů 15. až 18. století ze sbírek Národní galerie v Praze.

Autor: Česky2022Národní galerie v Praze

Katalog je nedílnou součástí projektu financovaného z větší části z prostředků Ministerstva kultury udělovaných v rámci soutěže Národní kulturní identita (NAKI II). Cílem výstavy a doprovodné publikace je představit veřejnosti metody průzkumy vzácných uměleckých děl z terakoty, jak z pohledu umělecko-historického, tak z hlediska přírodovědných věd.

390 
včetně dph
skladem
Název: Sochy z hlíny. Terakoty italských mistrů 15. až 18. století ze sbírek Národní galerie v Praze.  ISBN: 978-80-7035-806-1  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788070358061  Hmotnost: 1.00 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 194  Rozměr: 210x270 mm  Nakladatel: Národní galerie v Praze
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Sochy z hlíny. Terakoty italských mistrů 15. až 18. století ze sbírek Národní galerie v Praze., Olga Kotková Radka Šefců (eds.)

Monografie shrnuje problematiku průzkumu a restaurování děl Ležící torzo a Mužské a ženské torzo, určených původně pro fontánu lázeňství v československém pavilonu na světové výstavě v Paříži v roce 1937. Jde o jedny z prvních a výjimečně dochovaných uměleckých děl z plastu - acetátu celulózy. Uměleckohistorická část uvádí Pešánkovu tvorbu a vznik obou plastik v kontextu českého a světového umění. Problematika mezioborového průzkumu děl z těchto materiálů a následné restaurátorské postupy, prezentované v jednotlivých kapitolách, jsou v čském prostředí jedinečné a otevírají tak komplikovanou problematiku přístupu, ochrany a uchování uměleckých děl z moderních materiálů - plastů.
Atraktivní formou ukazuje výhody interdisciplinární spolupráce historika umění, restaurátora, přírodovědce a specialistů z Vysoké školy chemicko-technologické. Jednotlivé příspěvky zpřístupňují způsoby nejnovějších neinvazivních analýz, jež pomáhají odhalit, co se skrývá pod povrchem uměleckých děl.

Publikace dále představuje, jak se vyhodnocuje materiálový rozbor s ohledem na užití specifického materiálu - keramiky a glazur.
Ukázuje čtenáři, jak tyto průzkumy pomáhají při restaurování a každodenní péči o kulturní dědictví.
Téma projektu reaguje na dlouhodobý zájem návštěvníků stálých expozic o problematiku exaktního průzkumu a metody restaurování uměleckých děl.

Sochy z hlíny. Terakoty italských mistrů 15. až 18. století ze sbírek Národní galerie v Praze.