Obrazy Benjamina Waltera na zámku v Holešově

Události - obrázek Muzejní galerie se sídlem na zámku otevřela 26. července výstavu významného holešovského rodáka, výtvarníka, sinologa, historika, novináře, překladatele a v neposlední řadě aktivního účastníka druhého odboje Waltera Stambergera (1921 – 1997).

Výstava se jmenuje „Obrazy Benjamina Waltera“, je prodejní, a návštěvníci si ji mohou prohlédnout do 30. září 2022.

foto k článku„Touto výstavou chceme připomenout loňské sté výročí narození Waltera Stambergera, který tvořil pod uměleckým jménem Benjamin Walter. Vystavíme přes padesát obrazů,“ řekl kurátor Jan Machala z Městské muzeum a galerie v Holešově s tím, že návštěvník se seznámí také s pohnutým životním osudem umělce, který pocházel z holešovské židovské komunity.

Výstava „Obrazy Benjamina Waltera“ je součástí letošního programu Festivalu židovské kultury Ha-makom a vernisáž se bude konat v den jeho zahájení.

Walter Stamberger se narodil v roce 1921 v Holešově a pocházel z německy mluvící židovské rodiny. Absolvoval holešovské gymnázium a v roce 1939 odjel s rodinou do Palestiny. Na výzvu československé vlády v Londýně poté narukoval. Zúčastnil se bojů na Západní frontě a byl vyznamenán vysokými britskými i francouzskými vojenskými řády.

foto k článkuPo válce se vrátil do vlasti a v letech 1952 – 1957 vystudoval čínštinu a dějiny Dálného východu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Přednášel dějiny kolonialismu a politologii, pracoval v České tiskové kanceláři, v Československé televizi se jako dramaturg a scénárista podílel na scénářích k řadě televizních filmů a pořadů. Poté, co podepsal výzvu „2000 slov“, následoval zákaz pracovat.

Přestože kreslil od mládí, profesionálně začal Walter Stamberger malovat až po odchodu do důchodu a své obrazy prodával i vystavoval doma i v zahraničí. Jeho naivní obrazy obdivovali například v Japonsku, Francii a Kanadě.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Obrazy Benjamina Waltera na zámku v Holešově - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Skoro modlitby