Obrazy Benjamina Waltera na zámku v Holešově

Události - obrázek

Muzejní galerie se sídlem na zámku otevřela 26. července výstavu významného holešovského rodáka, výtvarníka, sinologa, historika, novináře, překladatele a v neposlední řadě aktivního účastníka druhého odboje Waltera Stambergera (1921 – 1997).

Výstava se jmenuje „Obrazy Benjamina Waltera“, je prodejní, a návštěvníci si ji mohou prohlédnout do 30. září 2022.

foto k článku„Touto výstavou chceme připomenout loňské sté výročí narození Waltera Stambergera, který tvořil pod uměleckým jménem Benjamin Walter. Vystavíme přes padesát obrazů,“ řekl kurátor Jan Machala z Městské muzeum a galerie v Holešově s tím, že návštěvník se seznámí také s pohnutým životním osudem umělce, který pocházel z holešovské židovské komunity.

Výstava „Obrazy Benjamina Waltera“ je součástí letošního programu Festivalu židovské kultury Ha-makom a vernisáž se bude konat v den jeho zahájení.

Walter Stamberger se narodil v roce 1921 v Holešově a pocházel z německy mluvící židovské rodiny. Absolvoval holešovské gymnázium a v roce 1939 odjel s rodinou do Palestiny. Na výzvu československé vlády v Londýně poté narukoval. Zúčastnil se bojů na Západní frontě a byl vyznamenán vysokými britskými i francouzskými vojenskými řády.

foto k článkuPo válce se vrátil do vlasti a v letech 1952 – 1957 vystudoval čínštinu a dějiny Dálného východu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Přednášel dějiny kolonialismu a politologii, pracoval v České tiskové kanceláři, v Československé televizi se jako dramaturg a scénárista podílel na scénářích k řadě televizních filmů a pořadů. Poté, co podepsal výzvu „2000 slov“, následoval zákaz pracovat.

Přestože kreslil od mládí, profesionálně začal Walter Stamberger malovat až po odchodu do důchodu a své obrazy prodával i vystavoval doma i v zahraničí. Jeho naivní obrazy obdivovali například v Japonsku, Francii a Kanadě.

Obrazy Benjamina Waltera na zámku v Holešově ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Nina Vítková, René Hábl / 22:22

Výstava v galerii Výtah SPACE ve Zlíně představuje akvarelové skici Niny Vítkové a Reného Hábla, které vznikly během společného života v období let 2017 až 2021. Celý článek

Události - obrázek

A není to spíš koníček? Mladí umělci v centru Prahy vystavují svá díla.

Výstava A není to spíš koníček? v Mánesu představí pětici mladých výtvarníků Galerie ART Concept, která sídlí ve funkcionalistické budově Mánesu na nábřeží v centru Prahy … Celý článek

Události - obrázek

Robot Poet apeluje v Tokiu českými básněmi na humanismus a udržitelnost

V tokijské čtvrti Šibuja, jen pár minut od nejrušnější křižovatky světa, bude od 29. července stát robot s kódovým označením HELENKA CZYAD2022. Pokud se u něj náhodný kol … Celý článek

Události - obrázek

Obchodní centrum Šestka vystavuje díla mladých výtvarných talentů

I z nakupování můžete mít doslova kulturní zážitek. Součástí Obchodního centra Šestka u Letiště Václava Havla je totiž neotřelý výstavní prostor Sky Gallery Šestka. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Gakerie KODL - aukce 26.5.2024 - imgReklama