Robota do čtvrti Šibuja umístilo České centrum Tokio. To si klade za cíl upozornit pomocí kreativního projektu v japonském veřejném prostoru na české předsednictví Evropské unie. Poezie v tomto případě slouží jako prostředník, který japonské veřejnosti přibližuje humanistické hodnoty obyvatel České republiky, potažmo celé Evropy. Básně mladé generace českých básníků vybral publicista a básník Ondřej Lipár s přihlédnutím k tématům ekologie, udržitelnosti, humanismu a pronikání technologií do lidského života. Skrze Robota Poeta budou k Japoncům promlouvat básně Alžběty Stančákové, Jonáše Zbořila, Kláry Krásenské, Lubomíra Tichého a mnoha dalších. Úkolem těchto básní je přimět uspěchaného moderního člověka, aby se na chvíli zastavil a zamyslel se nad tím, kam lidská společnost směřuje.
Nápad, aby kapsle s básněmi vydával právě robot, byl inspirován loňským 100. výročím od uvedení Čapkovy divadelní hry R.U.R. Vzhledem k popularitě robotů v japonské kultuře je použití robota skvělým pojícím prvkem mezi českou a japonskou kulturou.
V symbolické rovině představuje Robot Poet kontrast mezi chladnokrevností stroje a citlivostí člověka. Myšlenku tohoto netradičního propojení dobře vystihuje podtitul celého projektu „V době, kdy se člověk stává robotem, se může robot stát básníkem.“
Design Robota Poeta připravili studenti z Yokohama Art University a na jeho tvorbu využili výhradně kovový a plastový odpad. Studenti také navrhli ilustrace k básním a o celém projektu natočili krátký studentský film.
Svůj význam mají i semínka lípy, která jsou v kapslích k básním přibalená. Upozorňují na důležitou roli sázení stromů v boji s postupující klimatickou změnou a zároveň pracují se symbolikou básně – semínka nových myšlenek.
Eva Takamine, ředitelka ČC Tokio: „Vypěstování lípy ze semínka vyžaduje trpělivost a odhodlání. Semínko lípy srdčité vyklíčí jen, pokud bude před výsevem dlouhodobě uchováno ve vhodných podmínkách. Básně slouží jako semínka humanistických hodnot, o které musí lidé pečlivě pečovat, jinak v přetechnizovaném světě nezapustí kořeny, zakrsnou a nakonec se vytratí.“
Se zajištěním semen lípy srdčité a přípravou návodu na její vypěstování Českému centru pomohl Martin Baláš z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.
Martin Baláš: „Připravit osivo lípy srdčité tak, aby začalo klíčit, představuje náročný úkol i pro odborníky. Věřím, že japonští pěstitelé si s touto výzvou poradí. Po zhruba půlroční péči a s trochou štěstí by příští rok na jaře za okny japonských bytů a kanceláří mohly začít vzcházet první semenáčky českého národního stromu.“
Projekt Robot Poet bude v Japonsku probíhat od 29. července do konce roku 2022. Po uvedení na Šibuji a krátké zastávce na Českém festivalu ve čtvrti Šimokitazawa se Robot Poet přesune do Jokohamy, kde bude šířit českou poezii od 12. října až do 13. listopadu. Následně se opět vrátí do Tokia.
Internetové stránky akce: https://tokyo.czechcentres.cz/program/robot-poet-shibuya
Pro více informací neváhejte kontaktovat České centrum Tokio na e-mailové adrese cctokyo@czech.czČESKÁ CENTRA
Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky České republiky a posilují dobré jméno ČR ve světě. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů – EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 25 poboček na 3 kontinentech – kromě Českých center spravují také Český dům v Moskvě, Jeruzalémě a Bratislavě.
Pro více informací neváhejte kontaktovat České centrum Tokio na e-mailové adrese cctokyo@czech.cz