Open Studios 2017

Události - obrázek Dny otevřených ateliérů v Brně, pátek 2. 6. – sobota 3. 6. 2017 . Open Studios přinášejí ucelený obraz o podobě, struktuře a kvalitách brněnské umělecké a kreativní scény.

V pátek 2. června 2017 se jako každý rok touto dobou opět otevřou dveře brněnských ateliérů. A nejen uměleckých. V rámci akce, která představuje veřejnosti tvorbu vizuálních umělců „přímo u zdroje“, s jejich výkladem a v autentickém prostředí, se návštěvníci budou moci podívat také do designérských a architektonických studií a do nezávislých galerií či coworkingových prostorů, které se mimo jiné zaměřují také na výstavní činnost. K orientaci poslouží mapka destinací, které lze během přehlídky navštívit a která bude od poloviny května distribuována v galerijních a muzejních institucích, v kavárnách, klubech a školách uměleckého směru.

Co znamenají Open Studios?

foto k článkuOpen Studios je festival současného umění a dalších tvůrčích oborů, v jehož průběhu umělci, architekti, designéři a zástupci ostatních kreativních profesí představují návštěvníkům na půdě svých ateliérů a kanceláří vlastní tvorbu autentickým způsobem a v koncentrované podobě, tedy tak, jak ji nelze zprostředkovat v rámci běžného galerijního provozu. Dvoudenní prezentace tvůrců a jejich práce je doplněna o další odborné a kulturní programy – komentované prohlídky, diskuse a koncerty. Důležitou součástí akce je komentovaná procházka po ateliérech, uměleckých klastrech a nezávislých galeriích vedená některou z výrazných osobností současné umělecké teorie a kritiky. Projekt Open Studios 2017 je realizován za laskavé finanční podpory statutárního města Brna.

Komentovaná procházka s Janem Zálešákem

Programová koncepce přehlídky je v letošním roce obohacena o komentovanou prohlídku uměleckých klastrů, které se v Brně v posledních letech formují v marginalizovaných lokalitách a v brownfieldech a které významnou měrou přispívají k jejich oživení. Procházku po těchto místech „soustředěného tvoření“, která začíná v sobotu 3. 6. 2017 v 11.00, povede Jan Zálešák, kurátor, kritik a teoretik současného umění působící na Katedře teorií a dějin umění Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně, jenž se dlouhodobě zabývá otázkami uměleckého provozu, nezávislými galeriemi a „uměním spolupráce“, které neodmyslitelně patří k praxi spontánního zakládání kreativních hubů. Součástí festivalu je party v Areálu VUT v Brně na Kraví hoře v prostoru před objektem Barrack 24 na Rybkově ulici 23, kde se návštěvníci mohou v neformální atmosféře zúčastnit diskusí s umělci a dalšími osobnostmi reprezentujícími tvůrčí obory.

Z historie projektu: 2000–2017

foto k článkuOpen Studios mají v Brně – podobně jako v dalších světových metropolích i menších městech – dlouholetou tradici, ať už v podobě velkoryse pojatých festivalů současného umění nebo drobnějších příležitostných akcí. V roce 2000 zde projekt poprvé uvedla umělkyně Bohuslava Olešová, která se k jeho uspořádání inspirovala v Paříži a v Kodani. Pod jejím vedením jej až do roku 2012 organizovalo občanské sdružení Magma. Akce se následně ujali dva absolventi Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, Václav Kočí a Ondřej Homola, aby ji rozšířili o další úroveň spočívající v mapování nově vznikajících uměleckých klastrů a v zapojení nezávislých galerií. Letošní ročník Open Studios organizuje vizuální umělec Václav Kočí (přednášející na Ústavu architektury Fakulty stavební VUT v Brně) a historička umění Markéta Žáčková přednášející na Ústavu architektury Fakulty stavební a na Katedře teorií a dějin umění Fakulty výtvarných umění VUT v Brně).

Zapojení umělci

foto k článkuMilan Houser, Petr Kvíčala, Natalie Perkof, Václav Kočí, Veronika Hudcová, Prochazka Carbon, Luggage, TJ Architekti, Architekti.in, Ječmen – Caha architekti, Kayu, René Vlasák, Mysulka Sygnage, Hynek Obořil, Pavel Všijanský,Břetislav Malý, Ondřej Bílek, Michael Hon, Michal Gabriel, Ondřej Kotrč, Petr Kunčík, Jiří Pec, Jan Šebánek, Jiří Topínka, Host: Andrej Ševčík, Ondřej Homola, Katarína Hládeková, Jakub Hvězda, Tereza Damcová, host: Šárka Telecká, Samuel Paučo, Jan Spěváček, Zdeněk Spour, Ondřej Horák, Marika Volfová a další.

Open Studios 2017 – Program

pátek 2. 6. 2017

Open Studios, Areál VUT v Brně na Kraví hoře, Rybkova 23, Barrack 24
odpolední pohoda + afterparty (14.00–22.00)
drinks & grill / Red Piranha Catering (14.00–00.00)
stříhá Kabinet holičů – Tom Holič (15.00–00.00)
music: Noisy Pots (20.00)
Tom Holič & Juan Disco (15.00–00.00)
projekce: Cinebonbon (15.00–00.00)
produkce: Vidensky.com

sobota 3. 6. 2017

Open Studios, Areál VUT v Brně na Kraví hoře, Rybkova 23, Barrack 24 + 6 uměleckých klastrů na území Brna, které lze navštívit v průběhu celého dne individuálně nebo od 11.00 s kurátorem, teoretikem a kritikem současného umění Janem Zálešákem (10.00–18.00)
komentovaná procházka s Janem Zálešákem: (11.00–17.30)
sraz před vstupem do Distillery Social Reactor, Pekařská 76 (11.00)
Ateliéry Hybešova 71 (12.00)
Modeta Studios, Cejl 72 (13.00)
Solo Offspace, Körnerova 9 (14.00)
Galerie Klubovna, Francouzká 31 (15.00)
Industra Art, areál Mrazíren Rovner, Masná 9 (16.00)
Areál VUT v Brně na Kraví hoře, Rybkova 23, Barrack 24 (17.30)

Zahájení akce: 2.6.2017, 14.00, Areál VUT v Brně na Kraví hoře, Rybkova 23, před objektem Barrack 24
Termín konání: pátek 2. 6. 2017, 14.00–22.00, od 20.00 – party;
sobota 3. 6. 2017, 10.00–17.30
Místo konání: Areál VUT v Brně na Kraví hoře, Rybkova 23, Barrack 24 + 6 uměleckých klastrů na území Brna: Distillery Social Reactor, Pekařská 76; Ateliéry Hybešova 71; Modeta Studios, Cejl 72; Solo Offspace, Körnerova 9; Galerie Klubovna, Francouzká 31; Industra Art, areál Mrazíren Rovner, Masná 9
Bonus: komentovaná procházka po 6 brněnských uměleckých klastrech s kurátorem, teoretikem a kritikem současného umění Janem Zálešákem
Organizátoři: Václav Kočí
FB: https://www.facebook.com/openstudiosbrno/?fref=ts

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Open Studios 2017 - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Hynek Martinec. Cesta na Island
Hynek Martinec. Cesta na Island

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Jiří Načeradský & Lubomír Typlt / PŘÍČNÝ ŘEZ - A CROSS-SECTION katalog k výstavě

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder