Jiří Slíva: Stop Time

Události - obrázek

Ve středu 24. května 2017 bude zahájena předsedou SČUG Hollar Pavlem Piekarem výstava k významnému 70. jubileu Jířího Slívy. V rámci výtavy pak autor pokřtí další ze svých vtipných knih Nonsens: Nesmysl.

Touha bavit se, být mezi lidmi, rozdávat nápady z čiré radosti ze života a jeho kotrmelců patří ke znakům Slívova humoru. Tato klauniáda je živlem přirozenosti, přirozenou tvorbou humoru z bytostné potřeby šaškování.

foto k článkuNos na gumičku nasazený v pravou chvíli mění lidské konflikty v cirkusový gag. Slívův humor je sice iracionální, ale ne mystický. Dobře mu rozumíme. Je to humor humánní a humanistický zároveň, nejnovější Chvála bláznovství.

foto k článkuPřítomnost poezie, ironie, patafyziky spojuje Slívovy kresby v mnohých ohledech s moderním uměním. Nezapomeňme, že na počátku umění 20. století stojí dada s absurdním, provokujícím humorem. Slíva by se jistě nepozastavil nad tvrzením Tristana Tsary, že dada je pásovec, neboť pro něj je moderní humor šokující, radostné, osvobozující překvapení. Stejně tak není Slívovi docela cizí humor surrealistických setkání šicího stroje a deštníku na operačním stole. Zejména humor magrittovského ražení se svou přehnanou věcností je velmi blízký jeho lásce k rekvizitám a fetišismu. Bez humoru, ironie, absurdity je zkrátka nemyslitelné moderní umění a moderní myšlení vůbec.

foto k článkuSlíva vyhledává banální momenty a dovádí je ke konečné absurditě. Dalo by se také říci, že Slíva bere věci doslova, aby dokázal jejich relativitu či nesmyslnost. Vnitřní labilita je asi nezbytným předpokladem celého Slívova repertoáru nápadů, hříček, malých nesrovnalostí a podivných úkazů. Josef Kroutvor, kurátor výstavy.

Doprovodný program:
7. 6. 2017 od 17 h
– Komentovaná prohlídka s autorem, představení autorovy nové knihy
10. 6. 2017 od 19:00 do 01:00 – Pražská muzejní noc: noční návštěva výstavy za přítomnosti autora,
křest autorovy nové knihy

Výstava Jiří Slíva: Stop Time
Galerie Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1
Výstava potvrá do 18.6.2017

Jiří Slíva

foto k článkuJiří Slíva (* 4. července 1947 Plzeň) je český výtvarník a básník, věnující se kreslenému humoru, litografii a knižní ilustraci. Kromě toho píše i verše pro děti.

V roce 1966 odešel z rodné Plzně do Prahy studovat VŠE. Po dokončení studia v roce 1971 už v Praze zůstal a nastoupil jako odborný pracovník ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. V roce 1979 se začal živit pouze kreslením. První písňové texty začal psát už během středoškolských studií, první kresby mu publikovala Mladá fronta v roce 1972. Od té doby mu byla věnována řada samostatných výstav v Česku i ve světě, vyšla mu řada samostatných knih a přes dvě desítky dalších ilustroval. Psal také verše pro dětský časopis Mateřídouška a jedna kniha veršů mu vyšla v roce 1987.
Slívův kreslený humor je obvykle postaven na paradoxu – postavení jinak seriózních a běžných námětů do nečekaných kontrastů.

Jiří Slíva: Stop Time ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Nonsens! Nesmysl!
Autor: Jiří Slíva
Rok vydání: 2017

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Události - obrázek

Pastviny Petra Poše

Výstava knižních ilustrací, grafik, filmových plakátů a loutek autora Petra Poše, potrvá v Galerii Špejchar Želeč až do 25. června 2017. Celý článek

Události - obrázek

Open Studios 2017

Dny otevřených ateliérů v Brně, pátek 2. 6. – sobota 3. 6. 2017 . Open Studios přinášejí ucelený obraz o podobě, struktuře a kvalitách brněnské umělecké a kreativní scény … Celý článek

Události - obrázek

Bourdellův Herakles a česká malba v jarní aukci Sýpky

Herakles lučištník známý ze sbírek v Paříži i New Yorku. Jedinečnou bromostříbrnou fotografii Zykmunda i žádané současníky malby a užitého umění nabídne Aukční dům Sýpka … Celý článek

Události - obrázek

Erika Vrdoljaková: My name is Lucy

V Galerii Nativ (Bělohorská 92, Praha 6) bude 16. května 2017 zahájena výstava obrazů Eriky Vrdoljakové My name is Lucy. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Gakerie KODL - aukce 26.5.2024 - imgReklama