Pastviny Petra Poše

Události - obrázek Výstava knižních ilustrací, grafik, filmových plakátů a loutek autora Petra Poše, potrvá v Galerii Špejchar Želeč až do 25. června 2017.

Poš vyzdobil svébytně, s přídechem osobitého humoru, více než 30 knih a vytvořil grafické návrhy k 50ti realizovaným, filmovým plakátům. Nejvíc se proslavil filmovým zpracováním pohádek Jana Wericha- Fimfárům. Svým uměním pronikl daleko za hranice vlasti. U příležitosti této výstavy byla vydaná publikace, která odráží celoživotní Pošovu tvorbu.

foto k článkuPetr Poš se narodil 2. ledna 1944. Po absolvování Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP) v Praze, kde studoval filmovou a televizní grafiku u Adolfa Hoffmeistera, získal stáž na Královské akademii v Bruselu. Počátkem 90. let na VŠUP po tři roky vyučoval.
Tvorbou Jana Wericha se nadchl už na studiích. Jako absolventský snímek na VŠUP na motivy jedné z Werichových pohádek v knize Fimfárum natočil krátký film Jednoslabičný příběh. Za film Lakomá Barka dostal Poš v roce 1987 Cenu Jiřího Trnky.

foto k článkuČeského lva dostal v roce 2002 za nejlepší výtvarné řešení filmu Fimfárum a o čtyři roky později za Fimfárum 2 za nejlepší výtvarný počin. Získal také dvě další nominace na toto ocenění. Vedle výtvarných návrhů pro animované filmy tvořil Petr Poš také plakáty, kresby a litografie. Jeho ilustrace vycházely třeba v Mateřídoušce nebo v Mladém světě.
Foto z výstavy

foto k článkufoto k článkufoto k článku

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Pastviny Petra Poše
Výstava potrvá: 7.5.2017 - 25.6.2017
Špejchar ŽELEČ – muzeum a obrazárna, Želeč - Malšice
Otevřeno denně, kromě pondělí
Více na: www.spejcharzelec.cz

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Pastviny Petra Poše
Autor: Pavel Šmidrkal
Rok vydání: 2017

Koupit tuto knihu u nás

Pastviny Petra Poše - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Ze staré Prahy
Ze staré Prahy
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
Karel Vysušil – Barvy světa
Karel Vysušil – Barvy světa

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder