Zlínský zámek připomíná tvorbu Adrieny Šimotové

Události - obrázek Komorní výstavu obrazů přední české výtvarné umělkyně Adrieny Šimotové pod názvem Grafitový anděl uvede Galerie Václava Chada ve zlínském zámku. Spolupořadatelem výstavy je Nadační fond Adrieny Šimotové a Jiřího Johna.Výstavu je možné navštívit až do 22. července 2016.

foto k článkuAdriena Šimotová je jednou z nejrespektovanějších osobností současného českého výtvarného umění. Společně se svým manželem, grafikem a malířem Jiřím Johnem, patřila k umělecké skupině UB 12, kde se v šedesátých letech minulého století profilovala k lidské i umělecké svébytnosti, zralosti a jedinečnosti. Na přelomu 60. a 70. let se rozchází s tradiční malbou, určujícími momenty její tvorby se stávají perforace, transparence, vrstvení či frotáže. „Její tvorba je zdrojem zásadních zkušeností s tvořivou podstatou lidské existence. Nejpodstatnější jsou pro ni etické a duchovní dimenze,“ charakterizoval dílo Adrieny Šimotové kurátor zlínské výstavy Pavel Brunclík. „Adriena na své okolí vyzařovala světlo, byla zosobněním hluboké lidskosti, duchovní jemnosti, tiché statečnosti a vidoucí laskavosti,“ přibližuje kurátor také jedinečnost osobnosti Šimotové.

foto k článkuPro výstavu ve Zlíně byla díla zapůjčena jednak od Nadačního fondu Adrieny Šimotové a Jiřího Johna, jež je spolupořadatelem výstavy, ale i od soukromých sběratelů ze Zlínského regionu. K vidění budou od vernisáže konané 26. května až do 22. července.

Výstava je přístupná zdarma vždy od úterý do pátku od 14 do 17 hodin. V době konání Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež platí rozšířená otevírací doba – denně od 10 do 17 hodin. Komentované prohlídky je možné si objednat na tel. č. 602 560 020. Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

foto k článkuAdriena Šimotová (1926 – 2012) byla přední českou malířkou a výtvarnicí. Vystudovala Státní grafickou školu a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Společně se svým manželem, grafikem a malířem Jiřím Johnem, patřila k umělecké skupině UB 12.

Od roku 1965 byla její díla prezentována na desítkách samostatných i společných výstav, v tuzemsku i zahraničí (Paříž, Londýn, Vídeň, Berlín, Maribor, Dijon,…). Jsou zastoupena v mnoha veřejných uměleckých sbírkách, např. v Národní galerii v Praze, Českém muzeu výtvarných umění v Praze, Galerii moderního umění v Hradci Králové, Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, ale také ve Vídni, Chicagu, Houstonu, Paříži, Dijonu, Kjótu, Soulu,…

Adriena Šimotová je nositelkou celé řady ocenění, k nejvýznamnějším patří Řád rytíře umění a literatury udělený vládou Francouzské republiky v roce 1991 či Medaile Za zásluhy I. Stupně udělená prezidentem České republiky v roce 199.

Zdroj: www.zlinskyzamek.cz

Publisher: iUmeni.cz

Zlínský zámek připomíná tvorbu Adrieny Šimoto… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Sběratel. Lannova sbírka skla

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder