Česká moderna i poválečné umění
Česká moderna je opět špičkově zastoupena plátny Emila Filly, tentokrát dvěma zátišími ze sběratelsky zcela ojedinělého období první poloviny dvacátých let, kdy v malířově díle vedle kubistického tvarosloví zesilují i realistické tendence, a z počátku let třicátých, jež charakterizuje příklon k ženské figuře. Dílo Jana Zrzavého bude představeno prací galerijní hodnoty Červená a modrá bárka z roku 1948 a dalšími dvěma malbami, Pumpa a Jedouchov, v autorově osobitém poetickém výrazu z období počátku 40. let, vztahujícími se až sentimentálně k motivům českého venkova. Nechybí ani práce na aukcích Galerie Kodl tradičně zastoupeného Václava Špály, z nichž je nutné upozornit na význačné plátno Na Otavě z autorova modrého období. Vůbec poprvé se na českém trhu s uměním objevují také zcela raritní díla Melancholie a Metafyzický interiér v podání Endre Nemese, rozvíjející principy metafyzické malby přelomu 30. a 40. let.
Poválečnému umění vévodí Mikuláš Medek se sběratelsky velmi vzácným surrealistickým obrazem Bez názvu II. z roku 1949 a progresivním zástupcem českého informelu Hladová věž. Zájem jistě vzbudí i konvolut kvalitních děl Kamila Lhotáka, velkolepá plastika Karla Nepraše, plátno Ze života nejdražšího současného žijícího autora Theodora Pištěka a monumentální dílo Václava Boštíka.
Díky pracím Františka Kupky si opět připomeneme krásnou etapu naší galerie, kdy jsme dražili jeho díla z Waldesovy sbírky. Chybět nebudou ozvěny art nouveau v dekorativním návrhu na obálku časopisu Cocorico, realistické tendence v dívčím aktu, pohybující se až na hranici s orfismem, ani abstraktní kompozice, přímo příznačná pro Kupkův moderní výraz. Krajinářství v té nejčistší podobě představíme na několika plátnech Václava Radimského z jeho vynikajícího francouzského období a ve výborně zastoupené Mařákově škole, počínaje dílem Otakara Lebedy a Antonína Slavíčka až po vysoce reprezentativní velkoformátová plátna Aloise Kalvody, Josefa Ullmanna či Josefa Bárty. Díla dalšího oblíbeného Mařákovce Františka Kavána budou oproti jiným letům nabídnuta v menším počtu, jelikož budou hojně zastoupena na prodejní výstavě u příležitosti 150. výročí umělcova narození, která proběhne v našich prostorách od 22. června do 10. září 2016.
Aukční den Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín nabídne i díla z 19. století
Na své si přijdou i sběratelé 19. století, a to především díky kvalitním zástupcům Haushoferovy školy (Michael Haubtmann, Adolf Chwala, Hugo Ullik), vybraným dílům svébytného krajináře Antonína Chittussiho, ale i krásnému oleji malíře moravského Slovácka Joži Uprky v barvitých a světelných hrách plenérového realismu. O vysoce niterný prožitek se postará velkolepé plátno česko-německého umělce Gabriela Maxe s jímavým náboženským námětem Nolimetangere.
Kodl Contemporary
I vzhledem k aktivní činnosti Kodl Contemporary jsme se rozhodli do aukce zařadit více vybraných současných výtvarníků. Jejich díla budou již potřetí dražena ve prospěch Centra Paraple. Zastoupené budou práce umělců: Pasta Oner, Jan Pištěk, Petr Pavlík, František Hodonský, Jaroslav Róna, Martin Mainer, Ivana Lomová, František Drtikol, Ivan Bukovský a Josef Achrer.
Zdroj: www.galeriekodl.cz