Zemřel výtvarník a ilustrátor Adolf Born

Události - obrázek V neděli ráno, 22.5. 2016 zemřel známý výtvarník Adolf Born. Bylo mu 85 let. Kreslíř oblíbený díky svým typickým postavičkám plných humoru a groteskního pohledu na svět zesnul podle vyjádření umělcovy dcery Eriky Bornové ve svém domě mezi nejbližšími členy rodiny.

foto k článkuBorn byl například spolutvůrcem legendárního Macha a Šebestové, ilustrátorem více než 250 knih a autorem nezaměnitelných grafických listů. Česká televize odvysílá dnes na ČT2 v 15:35 pořad Na plovárně s Adolfem Bornem, rozhovor Marka Ebena s významným českým malířem a ilustrátorem.

Adolf Born se narodil 12. června 1930 v Českých Velenicích, byl známým českým malířem, kreslířem, ilustrátorem, animátorem, karikaturistou, scénografem, kostýmním výtvarníkem a také věřícím katolíkem a přesvědčeným monarchistou.

foto k článkuVe své tvorbě navazoval na rakousko-uherskou tradici a secesní módu, která se soustředila na zdůraznění kyprých ženských tvarů. Svůj monarchistický postoj zdůrazňoval Born i svou zálibou v historických kloboucích. Podstatnou roli v jeho tvorbě sehrávají turecké motivy, které v habsburské říši zanechaly své stopy při dvojím obléhání Vídně a válkou na Balkáně. Přesto nezapře ryze českou povahu, která má smysl pro sarkastický humor a schopnost udělat si legraci sám ze sebe.

foto k článkuNa začátku 50. let absolvoval Akademii výtvarných umění u profesora Antonína Pelce. Od 60. let, kdy se představil především jako karikaturista, jsou jeho díla vystavována a ceněna po celém světě. Od roku 1960 byla jeho díla vystavena po celém světě a získal za ně mnoho cen, například roku 1974 byl na světové výstavě v Montrealu jmenován karikaturistou roku. Později dostal francouzský Řád mění a literatury. V roce 2013 získal na festivalu Anifilm cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.

foto k článkuBorn se věnoval především grafice, technice suché jehly, leptu a litografii. Jeho dílo je značně rozsáhlé, od 70. let se intenzivně věnoval knižní ilustraci, přičemž ilustroval díla Miloše Macourka, Jiřího Žáčka, Julese Vernea, Alexandra Dumase staršího, Astrid Lindgrenové, Arthura Conana Doylea a řady dalších. Dále se věnoval volné grafice, ve které se projevovala jeho cestovatelská vášeň, láska ke zvířatům i jemný humor a nadsázka.

Část své tvorby věnoval také animovanému filmu, od roku 1976 spolupracoval na televizních večerníčcích Mach a Šebestová, Žofka a její dobrodružství či animovaném filmu Robinson Crusoe, námořník z Yorku. K ilustracím, které Borna proslavily, ho před desítkami let přivedl právě zmíněný námořník Robinson Crusoe.

„Když jsem dostal tuhle knížku ve svých 12 letech, tak jsem věděl, že bych k nim chtěl dělat obrázky. A to se mi splnilo, ilustroval jsem je a ještě jsem pak dělal se Stanislavem Látalem celovečerní loutkový film. Byl to splněný klukovský sen, je to bezvadný, že se to někdy podaří.“

foto k článkuNěkolik knih i snímků vytvořil s básníkem a scénáristou Milošem Macourkem, například právě Macha a Šebestovou. Ilustroval také výbor z Macourkových prozaických a básnických textů pro děti i dospělé, který před třemi lety vydalo nakladatelství Albatros pod názvem Všichni sloni v orchestru. Vytvořil rovněž scénografii k Dvořákově opeře Čert a Káča pro Národní divadlo v Praze.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/

Publisher: iUmeni.cz

Zemřel výtvarník a ilustrátor Adolf Born - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Toyen - Ilustrovaná biografie

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder