Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity Opavě oslavuje pětadvacetiny výstavou v Domě fotografie

Události - obrázek

Výstava s názvem „Čtvrtstoletí“ uspořádaná k pětadvacátým narozeninám Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě bude po celé léto k vidění v Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy v Revoluční ulici č. 5 v Praze.

Představí zde výběr z nejlepších fotografií současných studentů, čerstvých absolventů i vynikající práce autorů, kteří se po dokončení opavských studií prosadili v zahraničí.

foto k článkuObě podlaží Domu fotografie tak naplní zhruba dvě stovky působivých snímků od tvůrců začínajících i renomovaných, včetně fotografických hvězd jako je Dita Pepe, Lucia Nimcová, Rafał Milach, Andrej Balco, Tereza Vlčková, Roman Vondrouš, Tomáš Pospěch či Bára Prášilová. Výstava pořádaná Galerií hlavního města Prahy je otevřena od 31. května do 18. září a je zároveň příspěvkem k založení celé Slezské univerzity v Opavě. Ta slaví tento rok už dvacet pět let od svého vzniku.

„Výstava Čtvrtstoletí je bilancí toho nejlepšího, co přinesly školní práce studentů Institutu v prvních pětadvaceti letech jeho působení,“ říká Vladimír Birgus, zakladatel a vedoucí ITF, který je spolu s Josefem Mouchou kurátorem expozice. „Vystavené snímky ukazuji i to, jak se dnes stírá kdysi nepřekonatelný rozdíl mezi takzvaným vysokým a nízkým uměním, jak mizí hranice mezi aranžovanou a dokumentární fotografií a jak se do popředí dostávají silná díla zachycující hluboce osobní výpovědi svých autorů. Pestrost výstavy je dána i tím, že žádný typ volných fotografií nedostává při studiu na ITF automaticky přednost – rozhoduje vždy jen kvalita a originalita,“ dodává Birgus.

Portrét současného světa

foto k článkuRozmanitě pojatá díla se dotýkají témat, jako jsou pomíjivost, věčnost, intimita, tolerance i čas a smysl lidského života. Snímky dokumentární, stylizované, poetické, snivé či naopak tragikomické a ironické, pořízené na českém a polském venkově, v Rusku, Mongolsku, Spojených státech, ve zvláštních krajinách, rušných velkoměstech, soukromých bytech a mnoha dalších místech, se tak na výstavě skládají v jeden výsledný obraz. Jako se na jednotlivých vodních kapkách zrcadlí vždy i celé jejich okolí, přinášejí vystavené snímky velmi přesnou zprávu o podobě a stavu současného světa

foto k článkuTo potvrzuje také řada mezinárodních ocenění, která někteří z autorů už za svou tvorbu posbírali. Patří k nim například Leica Oskar Barnack Award, Grand Prix New York Photography Festival, Grand Prix Fotofestiwal Łódź, vítězství v soutěži World Press Photo a další. Sedm studentů ITF vybralo Elysejské muzeum v Lausanne do dvou posledních ročníků putovní přehlídky mladých fotografů z celého světa reGeneration – Tomorrow’s Photographers Today.

Z pohledu kapříků a štik

foto k článkuVýstava Čtvrtstoletí ukazuje i to, jak se v jedné škole vzájemně ovlivňují pohledy mladších a starších studentů, kteří kvůli svému zaměstnání nemohou sedět denně v posluchárnách – i jim je totiž Institut díky možnosti kombinovaného studia otevřen.
„Bývají to často takoví líní kapříci, kteří se ve škole dostanou mezi dravé mladé štiky a chtě nechtě se jim musí přizpůsobit. Mnoho z nich tu chytí druhý dech a najde nové impulzy pro svou tvorbu. A naopak čerství absolventi středních škol čerpají mnoho podnětů od zkušenějších kolegů,“ vysvětluje Vladimír Birgus.

foto k článkuPrávě pod jeho vedením se z Institutu tvůrčí fotografie během pětadvaceti let stala katedra s komplexním programem a inspirativními pedagogy, k jakým patří třeba Jindřich Štreit, Pavel Mára, Václav Podestát, Dita Pepe, Josef Moucha, Jiří Siostrzonek a další. Studenty z různých konců světa sem láká i výtečné renomé školy, čemuž odpovídá vysoký počet uchazečů. Zájmu o studium na ITF napomáhá také podpora a „strategické“ umístění Slezské univerzity v Opavě: ta do jinak spíše okrajového regionu láká talentované mladé lidi a je přitažlivým ostrovem vzdělanosti pro studenty jak z Čech, Moravy a Slezska, tak zejména z nedalekého Polska a Slovenska.

Výstava Čtvrtstoletí nabízí vedle fotografií také makety fotografických publikací, bakalářské, diplomové a disertační práce. Doprovází ji obsáhlý česko-anglický katalog a ozvučené projekce. Otevřena bude denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek až do 20 hodin. Plné vstupné je 120 Kč, snížené 60 Kč.

Zdroj: www.itf.cz, www.slu.cz a www.ghmp.cz

Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity Opavě oslavuje pětadvacetiny výstavou v Domě fotografie ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Vyjímečná výstava ze sbírky Roberta Runtáka: Tohle není poesie! (Zhroucení citů)

Smetanova výtvarná Litomyšl je stále sebevědomějším partnerem Smetanovy Litomyšle. Už několik let to není pouhý konduktus slavné hudební slavnosti. Mezi řadou projektů za … Celý článek

Události - obrázek

FOTOEXPO 2016 – veletrh a festival současné fotografie

V jeden den, na jednom místě potkáte desítky fotografů, kteří se s vámi podělí o svoje zkušenosti na workshopech, besedách a seminářích. Celý článek

Události - obrázek

27. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2016 (16. 6. – 30. 10. 2016)

27. mezinárodní bienále grafického designu Brno se zabývá klíčovými pojmy současného grafického designu a vizuální komunikace. Reaguje tak na proměny a stávající stav; mn … Celý článek

Události - obrázek

Zlínský zámek připomíná tvorbu Adrieny Šimotové

Komorní výstavu obrazů přední české výtvarné umělkyně Adrieny Šimotové pod názvem Grafitový anděl uvede Galerie Václava Chada ve zlínském zámku. Spolupořadatelem výstavy … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Gakerie KODL - aukce 26.5.2024 - imgReklama