LITR – knižní veletrh autorských a uměleckých publikací

Události - obrázek Od pátku do neděle 9.–11. října 2015 proběhne v kulturním a komunitním prostoru W7 v Olomouci první ročník knižního veletrhu LITR zaměřeného na autorské a umělecké publikace a jejich prezentaci, ale také na fenomény spojené s nízkonákladovým vydáváním knih nebo časopisů.

Veletrh byl iniciován snahou seznámit širokou veřejnost s tvorbou mladých spisovatelů, umělců, designérů, ilustrátorů či studentů výtvarných oborů, a také s unikátní produkcí malých nezávislých nakladatelství a vydavatelství. Návštěvníci tak budou mít příležitost prohlédnout si kreativní nízkonákladové publikace, které jsou často dostupné pouze ve specializovaných knihkupectvích nebo na internetu.

Prodejní veletrh doplní i řada doprovodných workshopů, přednášek, výstav, dílen a prezentací. Akce obdobného zaměření dosud v Olomouci chyběla.

Od pátku do neděle, knihy, výstavy a koncerty

Ve Freskovém sále budovy W7 svou tvorbu představí na tři desítky tuzemských tvůrců a nakladatelů.

K vidění budou například dětské papírové hry ateliéru NaPOLI, autorské knihy pro děti i dospělé z nakladatelství Bylo nebylo, nebo práce kolektivu alternativního tisku KudlaWerkstatt, finalistů ceny Nejkrásnější kniha roku 2013. Nezávislá sítotisková dílna Uutěrky na přehlídku přiveze své „podomácku a na koleně“ vytvářené grafiky a plakáty.

V rámci doprovodného programu proběhnou prezentace jednotlivých prodejců a v otevřených dílnách se návštěvníci budou moci seznámit mj. s technikou knižní vazby pod vedením Michaely Caskové, Jana Trnková pak ve své přednášce přiblíží historii tohoto odvětví. Součástí programu bude i několik workshopů pro dětské návštěvníky veletrhu.

Večerní program bude patřit hudebním koncertům – v pátek 9. 10. představí ostravská výtvarnice a písničkářka Magdalena Manderlová svůj křehký solový projekt Moin Moin, následující den pak rozezní brněnská violoncelistka Kateřina Koutná alias Makak Divadelní sál W7 elektroakustickými kompozicemi z loňského EP Stromy. O vizuální složku koncertu se postará VJka Anna Balážová.

Součástí programu je i společná výstava vztahující se ke knižní ilustraci a umění knihy, která se kromě Galerie W7 (ve foyer Divadla na cucky), rozprostře také v přilehlých ochozech historické budovy. Zastoupeni budou tvůrci, kteří se na LITRu podílejí jako hudebníci, výtvarníci, prodejci či další účinkující.

Účast přislíbila mj. Eva Jaroňová, Magdalena Manderlová, Anna a Dana Balážová, Michaela Casková, Viktorie Schrötterová, Lukáš Bureš ad.

Jedinečná lokace v barokním paláci

Zajímavé je samotné místo konání veletrhu. Historická čtyřkřídlá barokní budova na Wurmově 7 v Olomouci je postavena na úpatí hradební zdi a patří mezi nejvýznamnější barokní památky ve městě (budova je zapsána v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR).

Tato bývalá Kanovnická rezidence (tzv. „Braidův dům“) je největším ze čtrnácti paláců olomoucké kapituly a v současné době slouží řadě kulturním a sociálním neziskovým organizacím pod značkou W7 – kulturní a komunitní prostor.

Vstupné na veletrh včetně doprovodných akcí je pro veřejnost zdarma.

Bližší informace a podrobný program naleznete na www.litrolomouc.cz a www.facebook.com/litrolomouc

LITR – knižní veletrh autorských a uměleckých publikací Kulturní a komunitní prostor W7, Wurmova 7, Olomouc
9.–11. 10. 2015
vstup zdarma (včetně koncertů a doprovodných akcí)

Partnery projektu jsou Statutární město Olomouc, Přehlídka animovaného filmu, IVF, Ministerstvo kultury, Pastiche Filmz, Slam, Parapet, Galerie W7, Kulturní a komunitní prostor W7, Antikvariát Olomouc, ArtMapt, jlbjlt.cz, Olomoucký kraj, A2, H_aluze, Flop Shop a portál iUmeni.cz.

Knižní veletrh LITR spolupořádá Přehlídka animovaného filmu v Olomouci (www.pifpaf.cz).

Publisher: iUmeni.cz

LITR – knižní veletrh autorských a uměleckých… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Dvouletý rekvalifikační kurz s akreditací od MŠMT - Asociace starožitníků

Knižní akce

Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Hledání hranic malby v post-mediálním prostředí

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder