Rozsáhlá monografie o díle Václava Vavřince Reinera

Recenze - obrázek Václav Vavřinec Reiner byl považován za jednoho z hlavních představitelů vrcholného baroka v Čechách. Životopisec a teoretik umění Jan Quirin Jahn jej dokonce označil za jednoho z největších malířských géniů naší země, což jenom potvrzuje nová monografie.

„Reiner je snad největší malířský génius, který z Čech vyšel. Jeho myšlenky jsou vznešené, jejich uspořádání plné působnosti. Tento velký duch se především projevuje v jeho freskových malbách, v nichž jej sotva některý malíř předčil."

Tyto věty o pražském rodákovi Václavu Vavřinci Reinerovi, jednom z hlavních představitelů vrcholného baroka v Čechách, napsal v 18. století životopisec a teoretik umění Jan Quirin Jahn. Prorockou platnost jeho slov prokazuje v těchto týdnech vydaná monografie, kterou napsal historik umění profesor Pavel Preiss. Dvoudílná publikace velkého formátu má 1200 stran textu a stovky barevných reprodukcí.

foto k článkuDosud nikdy se o žádném českém malíři neobjevila tak reprezentativní a současně obsáhle odborně zpracovaná monografie. O úspěšné dokončení náročného projektu se velkou měrou zasloužila redaktorka Stanislava Fedrová, skvělou práci odvedl i grafik Tomáš Coufal.

Autor textu Pavel Preiss není historik umění, který by pracoval od stolu, kombinoval poznatky svých kolegů a předchůdců a fresky na stopech chrámů znal v detailech jen z fotodokumentace. Spolupracoval s vynikajícími restaurátory, kteří nástěnným malbám zasvětili život, jako byli manželé Vlastimil a Alena Bergerovi nebo Alois a Martin Martanovi. Stál s nimi nejednou na lešení, pomáhal při identifikaci ikonografie i rozlišení rukou mistra a pomocníků. Současně v pražské Národní galerii pracoval na ověření Reinerových obrazů i kreseb, připravoval výstavy malířovy tvorby i děl jeho současníků.

foto k článkuRok po roce Preiss v knize sleduje Reinerův život, a to vždy v souvislostech historických a náboženských událostí, které se odehrávaly v Českém království. Zájemci o baroko díky tomu najdou v knize poznatky nejen k malířství a grafice, ale i architektuře, kartografii, kulturní historii a také k ikonografii, která byla zrcadlem duchovní filozofie i mystiky.

Reiner měl mnoho zakázek, byl žádaný a oceňovaný, vydělával spoustu peněz. Navíc se dobře oženil s dědičkou rozsáhlého majetku. Preiss podrobně představuje jeho činnost v Praze, na českém venkově, ve Slezsku i Rakousku. Kniha nabízí také pohled do dobové technologie freskové malby v Čechách, od informací o zdrojích vhodného vápna až po konečnou úpravu povrchů, na které Reiner maloval.

foto k článkuText je nabitý fakty, takže je prakticky nemožné ho souvisle číst. Každou kapitolu musí čtenář doslova studovat. Odměnou mu bude hluboká sonda nejen do Reinerova osobitého stylu a myšlení, ale i do charakteru a osobitosti českého baroka a jeho specifického postavení v rámci barokní kultury střední Evropy.
Vše doplňují působivé fotografie nástěnných maleb, které pro knihu s citem pro charakter a osobitost Reinerova díla vytvořil především historik umění Martin Mádl.Díky němu můžeme objevit do nejmenších detailů umělcovo mistrovství, ale i jeho emoci a vášeň, které by při prohlídce kostelů a kaplí zcela jistě ušly naší pozornosti. Kniha je tak velkolepým odhalením velké osobnosti barokní fresky v Čechách.

Ze soupisu literatury je zřejmě, že Pavel Preiss pročetl na dva tisíce titulů odborné literatury. Jde o obrovský kus práce. Ostatně Preiss první odbornou studii o malířových freskách ve slezské Vratislavi publikoval už v roce 1949 v časopise Volně směry. Bylo mu tehdy třiadvacet let.

Zdroj: www.novinky.cz,
autor: Peter Kováč

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Václav Vavřinec Reiner
Autor: Pavel Preiss
Rok vydání: 2013

Koupit tuto knihu u nás

Rozsáhlá monografie o díle Václava Vavřince R… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Prostořekost