Román o fotografovi Františku Drtikolovi

Recenze - obrázek Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Za prvé, nebyl by to obyčejný příběh, ale neobyčejný osud; za druhé, jeho hrdinou by byl fotograf, opatrovník světla; a za třetí, byl by to osud plný stínů, samozřejmě.

Kdo to vlastně byl František Drtikol? Dandy z hornického maloměsta, světově známý fotograf, jehož živnost krachovala, mistr aktů, co nikdy neměl štěstí na ženy, mystik a buddhista, který uvěřil v komunismus; muž mnoha vnějších rozporů a jejich vnitřní syntézy.

Jan Němec (1981) přichází s rozsáhlou a pro současnou českou prózu zcela nezvykle pojatou románovou freskou, uměleckým a duchovním Bildungsromanem, který pokrývá více než půl století: ožívají zde příbramské stříbrné doly, Mnichov v době secese i prvorepubliková bohéma, po řádcích se procházejí nahé modelky a světlo zatím nepozorovaně splývá s vědomím…

Jmenuji se Drtikol. Drtil jsem kola, která mě svírala. Jsem fotograf. Fotografoval jsem světlem. Píši lidem do duší světlem poznání.
František Drtikol

foto k článkuJan Němec (narozen 1981 v Brně) je prozaik a redaktor literárního časopisu a nakladatelství Host. Recenzemi a rozhovory přispívá do týdeníku Respekt. Za sbírku povídek Hra pro čtyři ruce byl v roce 2010 nominován na Cenu Jiřího Ortena. Román Dějiny světla vydává nakladatelství Host v říjnu 2013

Rozhovor s autorem Janem Němcem zde

Zdroj: http://www.nakladatelstvi.hostbrno.cz

Ukázka knihy

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Dějiny světla
Autor: Jan Němec
Rok vydání: 2013

Koupit tuto knihu u nás

Román o fotografovi Františku Drtikolovi - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Art Plus

Knižní akce

Ze staré Prahy
Ze staré Prahy
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
Karel Vysušil – Barvy světa
Karel Vysušil – Barvy světa

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Momentum. Umění a kosmopolitní modernita

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder