Kniha Generace nula je nadějí českého komiksu

Recenze - obrázek

O tom, že se v posledních deseti letech začalo českému komiksu dařit, svědčí čerstvá kniha s názvem Generace nula. Konec dvacátého století nebyl tomuto uměleckému médiu příliš nakloněn. Avšak zdá se, že začátek nového tisíciletí bude pro český komiks příznivější dobou.

Tuto pozitivní skutečnost předvídají také časopisy jako Crew nebo Aargh!, díky kterým se už dostali do podvědomí mladí čeští a slovenští kreslíři, narozeni v 70. až 80. letech a publikující asi od roku 2000. Říkají si Generace nula a svůj název také propůjčili jejich nové knize. Sborník prezentuje určitou žánrovou a námětovou pestrost a na základě vybraných příběhů předkládá obraz o tom, co se v rámci české scény dělo na poli krátkých komiksů mezi roky 2000 – 2010.

foto k článkuVýběr třiceti čtyř autorů má na svědomí Tomáš Prokůpek. Mezi oslovenými je např. Jiří Grus, Štěpán Kopřiva, Karel Jerie, Tomáš Kučerovský, Vhrsti, Jaromír 99, Jan Bažant, Vladimír 518, Lela Geislerová, Jan Turnovec nebo Petr Včelka.

foto k článkuNa první pohled si v knize čtenář všimne silného autorského individualismu, jak už po stránce tematické, tak i výrazové. Každý autor vnímá komiks svým osobitým způsobem, zpracovává vlastní námět, styl či barevnou paletu. V knize tak najdeme malbu – často až hyperrealistickou, pérovky, koláže, počítačovou tvorbu i experimenty. Zkrátka je znát, že fantazii se meze nekladou. Co však mají tyto komiksy společné, je velmi dobrá výtvarná úroveň.

foto k článkuJedním z nejvýraznějších členů Generace nula je bezesporu mladý výtvarník Petr Včelka. Jeho tvorba se vyznačuje experimentálním rázem, který je však postaven na výborné technické zdatnosti a anatomické přesnosti. Ve sborníku se čtenářům představil krátkou mystifikační hříčkou na superhrdinský žánr, jež odhaluje intimní pohled do života člověka z alternativního světa. Myšlenka tohoto příběhu, který dostal název Poslední, se zrodila v hlavě autora už před pěti lety v Bruselu. Inspirací byl fascinující pohled z okna jeho podkrovního bytu. Kráse členitého města, táhnoucího se do mlhy, Petr jednoduše odolat nedokázal.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Sborník Generace nula ukazuje výběr těch nejlepších komikových autorů, čímž přirozeně pobízí k srovnávání a vzbuzuje zvědavost ohledně soupeřivosti autorů: „O rivalitě toho moc nevím, snažím se hlídat si nějakou úroveň. Ale podvědomě možná něco takového funguje. Já jsem komiks maloval úplně separovaný od všech potenciálních rivalů, takže nebylo s kým závodit. Mně osobně navíc moc nejde o soutěživost. Ani si nemyslím, že by o to tvůrci mělo jít. Chci to mít jednoduše takové, abych se pod to mohl podepsat“, řekl serveru DesignMagazin.cz sám Petr Včelka.

Kniha Generace nula určitě pobaví zvídavé čtenáře a navíc připomene, že český komiks není mrtvý!

Foto a zdroj: www.desingmagazin.cz, Albatros

Kniha Generace nula je nadějí českého komiksu ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Generace 0 - almanach českého komiksu
Autor: kolektiv autorů
Rok vydání: 2013

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Recenze - obrázek

Opakovaná jízdenka celou Evropou. Vychází obří kniha o baroku

Rozsáhlá publikace o církevním umění Ars Sacra má mladšího bratříčka. Jmenuje se Baroko, váží přes pět kilogramů a na výšku má čtyřicet centimetrů. Celý článek

Recenze - obrázek

Rozsáhlá monografie o díle Václava Vavřince Reinera

Václav Vavřinec Reiner byl považován za jednoho z hlavních představitelů vrcholného baroka v Čechách. Životopisec a teoretik umění Jan Quirin Jahn jej dokonce označil za … Celý článek

Recenze - obrázek

Román o fotografovi Františku Drtikolovi

Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Za prvé, nebyl by to obyčejný příběh, ale neobyčejný osud; za druhé, jeho hrdinou by byl fotograf, opatr … Celý článek

Recenze - obrázek

Balcar k nám přinesl pop-art. Teď mu vychází monografie

Vychází ucelená monografie výtvarníka Jiřího Balcara. Byl vůbec prvním grafikem, který do Československa 60. let přinesl pop-art a výrazně ovlivnil podobu knižních obálek … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama