Doteky /O knize a autorech/

Recenze - obrázek Karel Demel a Břetislav Ditrych se znají už dlouho, hodně dlouho. První je náš přední grafik, tvůrce řady oceňovaných bibliofilií a ilustrátor, jeho výstavy doma a v zahraničí přesahují dvě stovky. Druhý je autorem několika básnických souborů, dvou knih prozaických a řady publikací z oblasti literat

foto k článkuSpolečně se na stránkách knih setkali dvakrát, poprvé v rozsáhlém Deníku, kde kresby a akvarely Karla Demela volně doplnil Břetislav Ditrych krátkými básněmi v próze. Druhé setkání bylo zvláštní a neočekávané. Bibliofilsky laděná publikace Maldoror obsahuje dokonalé reprodukce třiceti kreseb, uvedených textem Maldoror 2020 s podtitulem Poznámky, výpisky, vzkazy, volání . Už letopočet 2020 napovídá, že se oba pokusili postavit slavné dílo Comte de Lautréamonta Zpěvy Maldororovy z roku 1869 do protikladu nebo nečekaných souvislostí s nesvobodným obdobím příkazů, zákazů a nouzových stavů, nejistoty a strachu.

foto k článkuZatím poslední společná publikace má název Doteky. Výtvarné části dominuje reprodukce triptychu grafických listů Karla Demela Sám, Sama, Sami. Další kresby a akvarely doprovázejí básně, krátké příběhy a rovněž básně v próze Břetislava Ditrycha.

Mimořádnou typografickou úpravou knihu obohatil Jan Jiskra, 120 číslovaných a autory podepsaných svazků vydal a dokonale vytiskl Art D – grafický ateliér Černý.

foto k článkuNa námětu, přesněji ladění a vyznění knihy, se tvůrci domlouvali víc než rok. Nejen proto, že následující 2022 byl pro oba autory významný. Nechtěli, aby kniha byla příliš slavnostní, uhlazená. Nechtěli, aby byla naříkavá, natož beznadějná. Snad není, i když někomu se může zdát, alespoň zčásti, trochu pesimistická. Ale i takový přece náš svět občas je. Nechtěli, aby byla pouhou přehlídkou vzpomínek na uplynulý čas. Jistě, dotýkají se minulosti, vnímají složitou současnost. Připomněli své obavy, občasné potíže, všední strasti a starosti. Připomněli si vědomí konečnosti.

Ale světlo naděje musí trvat, musí alespoň plápolavě hořet, shodli se.

Souhlasíte?

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Doteky
Autor: Břetislav Ditrych (básně) a Karel Demel (reprodukce grafik)
Rok vydání: 2023

Koupit tuto knihu u nás

Doteky /O knize a autorech/ - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Hynek Martinec. Cesta na Island
Hynek Martinec. Cesta na Island
Vyšívané pohádky Venduly Chalánkové
Vyšívané pohádky Venduly Chalánkové
ŘÍMSKÉ FONTÁNY
ŘÍMSKÉ FONTÁNY

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Surrealismus vžitný