Příběh Mařky díky nové knize Adély Marie Jirků žije dál

Recenze - obrázek Kniha Mařka je autorský a autobiografický inkluzivní výtvarně-literární dokument Adély Marie Jirků o přátelství malé holčičky se stárnoucí ženou s tělesným a mentálním hendikepem.

foto k článkuMařka žila ve svém světě na Horní Bečvě na Valašsku, kde celý život pásla ovce a díky malé Adélce i kreslila art brut hlavonožce a psala svérázné deníky. Adéla na knize pracovala šestnáct let. Kniha je šitá a potažená krásným zemitým papírem. Ilustrátorka a spisovatelka Mařky si přála, aby knížka působila skromně, stejně jako její hlavní hrdinka, která nikdy neopustila svůj kilometr čtvereční na valašských kopcích. Autorkou fotografií je Míša Karásek Čejková.

foto k článkuAutentické příběhy Mařky – třeba jak se koupala nebo vítala návštěvy – jsou psány ve valaštině říznuté češtinou.
V knížce jsou zahrnuty i Mařky deníkové zápisky a kresby.

foto k článkuMařka má tři různé obálky. Knižní designér Štěpán Marko na ně využil pokreslené papíry, na kterých si Adéla testovala barevnost pastelek, voskovek a pastelů při malování knížky.

Výstava kreseb

foto k článkuOriginální kresby Adély Marie Jirků si můžete prohlédnout od 28.11.2022 - 7.1.2023 . Výstava kreseb s názvem Mařka probíhá v artotéce Městské knihovny v Praze.
Více informací k výstavě naleznete ZDE
Rozhovor

foto k článkuAdéla Marie Jirků je česká umělkyně a ilustrátorka. Studovala ilustraci na VŠUP v Praze, malbu na stáži v ESADMM v Marseille a absolvovala v Ateliéru grafiky na pražské AVU. Její tvorba je prezentována jak samostatně, tak v rámci skupinových výstav. Příležitostně vystavuje spolu se svým otcem malířem Borisem Jirků. Tvoří a pracuje v Praze, velkou inspirací je jí ale Valašsko. To se stalo i tématem její čerstvě vydané knihy.

ZDE si můžete přečíst rozhovor Lucie Janečkové s autorkou, o její tvorbě, nové knize i plánech do budoucna. Jaké používá nejraději malířské techniky, co ji přitahuje do Beskyd, co pro ni Mařka znamená, jak se kniha rodila a další témata....

Vizitka na Vltavě

A pro kompletní obrázek k autorce knihy i samotné umělkyni doporučujeme pořad Vizitka na Vltavě, kde si s Adélou Marií Jirků můžete poslechnout rozhovor, kde hovoří právě o nové knize Mařka ale také o výtvarné práci svého otce Borise Jirků.K poslechu ZDE

Nakladatelství wo-man

foto k článkuA kdo stojí za vydání knihy Mařka? Malé nezávislé nakladatelství wo-men v čele s jeho zakladatelskou Barborou Baronovou, orientující se na umělecké literárně-fotografické dokumentární knihy. Témata, kterým se nakladatelství věnuje, jsou menšinová, tabuizovaná, nemainstreamová. Dávají hlas lidem na okraji společnosti. Za svou práci získalo nakladatelství několik domácích i zahraničních ocenění, mimo jiné Magnesii Literu nebo titul Nejkrásnější české knihy roku. Jejich knihy jsou zastoupeny v soukromých i veřejných sbírkách po celém světě.
Aktuálně můžete celou knižní produkci tohoto nakladatelství shlédnout na výstavě v Designcentru Neumannka v Prachaticích, 25.11.2022 - 25.1.2023

Mít knihu v knihovně od nakladatelství wo-men je jako mít vzácný šperk ve své šperkovnici. Rozdíl je v tom, že šperk vás okrášlí zvenčí a kniha zevniř.

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Mařka
Autor: Adéla Marie Jirků
Rok vydání: 2022

Koupit tuto knihu u nás

Příběh Mařky díky nové knize Adély Marie Jirk… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

FA – KUDLOV 1 – Kudlovská stodola