Knižní tipy iUmeni.cz

Recenze - obrázek

Jaroslav Koléšek: Works 1996-2021 / Jiřina Žertová: Nejen sklo / Karel Malich & utopické projekty /ŠUR Škola umeleckých remesiel v Bratislave 1928-1939 / JIŘÍ STANĚK — PRÁCE I / Sv. František z Assisi - Chvála stvoření (litografická verze)
Jaroslav Koléšek: Works 1996-2021

foto k článkuPublikace je obrazem sochařské cesty založené na hledání pevného tvaru věcí v pomíjivém prostoru mizejícího industriálního věku. Publikace je věnovaná dosavadní sochařské tvorbě Jaroslava Koléška. Autory monografie jsou Marcel Fišer a Jaroslav Koléšek. Jaroslav Koléšek je členem výtvarné skupiny VY3, s níž vystavoval v řadě českých měst, realizoval i řadu samostatných a kolektivních výstav. Aktuálně působí jako vedoucí Ateliéru sochařství na Fakultě umění Ostravské univerzity.
„…Rozhodl jsem se pro sochařství. Mým hlavním tématem je průnik lidského a technického prostoru. Skrze hledání tvaru věcí se snažím dostat k jejich vnitřní podstatě. To mi pomáhá nalézt vlastní pevný tvar a svoji pozici. Sochařství mi poskytuje možnost opřít se o něco stálého a trvalého. Pro život a tvorbu potřebuji mít pevnou půdu pod nohama. Nemám nic důležitějšího. Vybral jsem si cestu pomalou a komplikovanou, přesto – a možná právě proto – jsem toto rozhodnutí učinil…“
Ostravská univerzita, 208 stran, 899 Kč, Koupit knihu ZDE

Jiřina Žertová: Nejen sklo

foto k článkuPublikace doprovází autorčino životní jubileum. Jedná se o první a jedinou monografii výtvarnice, která mapuje její celoživotní tvorbu, tedy více než 50 let tvůrčí práce na poli ateliérového skla. Přestože je Jiřina Žertová výraznou osobností českého uměleckého skla, stála vždy jaksi stranou, často hluboce nepoznaná. Její tvorba nebyla dosud zmapována a vydána v žádné samostatné publikaci. Jedná se tedy o zásadní knihu, která má ambici tuto mezeru důstojně zaplnit.

Kniha je týmovou prací editorky Kláry Jirkové, hlavní průvodní text procházející jednotlivými díly knihy napsala Sylva Petrová, kurátorka sbírky skla UPM. Součástí knihy je i rozhovor Jiřiny Žertové s kurátorem Jánem Gajduškem. V knize je přes 200 fotografií autorčiných objektů, skic a maleb, řada z nich nebyla dosud nikdy publikována..
Nakladatelství KAVKA, 240 stran, 990 Kč, Koupit knihu ZDE

Karel Malich & Utopické projekty

foto k článkuTeoretik Jiří Ševčík kdysi inicioval digitalizaci skicáků umělce Karla Malicha, které obsahují řadu jeho nerealizovaných sochařských a architektonických projektů. Zdálo se mu, že Malicha lze zařadit do světového umění nejen jako mystika, ale také jako konstruktivistu a utopistu. Na tuto linii navázala před třemi lety výstava v brněnské Fait Gallery a po covidové pauze ji rozvíjí česko-anglický katalog. Ten obsahuje dobové texty Vladimíra Burdy, Jiřího Padrty a Jiřího Ševčíka a nové příspěvky Denisy Kujelové, Filipa Šenka a Jana Wollnera.
Fait Gallery, 364 stran, 1000 Kč,Koupit knihu ZDE

JIŘÍ STANĚK — PRÁCE I

foto k článkuAutorsky první katalog Jiřího Staňka. V každém kuse vložen originál (autorsky pojednaný papír) od Jiřího Staňka, česko-anglická verze. Náklad 300 ks. Fotografie: Vladimír Kiva Novotný, Lukáš Jasanský, Miloš Strnad, archiv autora, galerií a institucí. Editoři: Miroslav Jiřele a Pavla Kosař Design: Tomáš Vrba, Aparat. Vydal Aparat. ve spolupráci s Etcetera Auctions v roce 2022.

Jiří Staněk působí na současné brněnské scéně jako zjevení. Stimul, který jej vede k dílům vyžadujícím maximální koncentraci a vůli setrvávat v klidu navzdory době, jež vyzývá ke spěchu a sebeprezentaci, nelze nazvat jinak než vnitřní posedlostí. Ovšem není to jen sklon k obsesi, který Staňka vyzbrojil darem až zatvrzelé trpělivosti. Jeho specifická tvůrčí zanícenost pramení mnohem hlouběji, v samotném jádru Staňkovy osobnosti, pevně stmeleném hlavním charakterovým rysem umělce – totiž mimořádnou ryzostí.
Etcetera Art, 192 stran, 999 Kč, Koupit knihu ZDE

ŠUR Škola umeleckých remesiel v Bratislave 1928-1939

foto k článkuNová publikace ve vizuálně atraktivní formě přibližuje jednu z nejdůležitějších kapitol moderních kulturních dějin Slovenska spojenou s počátky výuky designu na našem území.

Autorky a autoři jednotlivých textů navazují na fundamentální výzkum Ivy Mojžíšové a doplňují ho o nové poznatky a souvislosti. Čtenáři se tak mohou seznámit is více dosud neznámými dokumenty a artefakty, které jen potvrzují mimořádnou úroveň a nadregionální význam bratislavské ŠUR.
Nakladatelství Slovart, 432 stran, 1799 Kč, Koupit knihu ZDE

Sv. František z Assisi - Chvála stvoření (litografická verze)

foto k článkuOslavě živlů a života sv. Františka (přebásněné Petrem Borkovcem) vizuálně dominuje barevný přechod, který vychází z lidským okem viditelného spektra. Začíná zrozením ve tmě a končí světlem a smířením. Litografické verze v počtu 100 kusů, tištěné vlastnoručně v Litografické dílně Petra Korbeláře. Publikace získala první cenu v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2020 v kategorii Bibliofilie a autorské práce.
Petr Borkovec, 16 stran, 3333 Kč, Koupit knihu ZDE

Knižní tipy iUmeni.cz ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Recenze - obrázek

Ve městě to žije! Jak nečekaně, to odhalí kniha PLANETA PRAHA, nevšední průvodce …

Krajina za hranicemi města je dnes často nudná a jednotvárná. Možná tomu nebudete věřit, ale svou rozmanitostí a nevyzpytatelností je mnohem zajímavějším kusem přírody mě … Celý článek

Recenze - obrázek

Cestovatelské knižní tipy iUmeni.cz

Kambodža v detailech / Japonsko v detailech a ve dvou deníčcích / Mambo? Poa! Zanzibar / 111 míst v Brně, která musíte vidět / 111 míst v Ostravě, která musíte vidět / … Celý článek

Recenze - obrázek

Edice Olomoučtí fotografové získala Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti k …

Výjimečný počin roku v oblasti umění v kategorii literatura. Tomuto přívlastku se nově může těšit edice Olomoučtí fotografové, na které spolupracuje Vydavatelství Univerz … Celý článek

Recenze - obrázek

Bibliomanie aneb sbírám tedy čtu

Základy lidské touhy shromažďovat a vytvářet sbírky jsou položeny v raném dětství, tak proč bychom nedopřály svým dětem knihu do vínku? Nakladatelství Meander poprvé vypo … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- večerní aukce - 7.12.2023 - imgReklama