Nová kniha přináší vzpomínky, jak žil malíř Zrzavý ve Vodňanech

Recenze - obrázek

Příběhy pamětníků z Vodňan i dosud nezveřejněné dopisy či náčrty přináší nová kniha Setkání se Zrzavým. Autorka Martina Havlínová ji vydala ke 130. výročí narození malíře Jana Zrzavého.

Publikace zachycuje na více než 100 stranách letmé i dlouhodobé vztahy umělce s místními, obsahuje 21 příběhů. Ve Vodňanech pobýval malíř v letech 1942 až 1958.

foto k článkuPříběhy pamětníků, kteří se s malířem setkali, dokreslují reprodukce obrazů, dopisy, pohledy, náčrty i fotografie, některé dosud nepublikované

„Jsou tam kraťoučká letmá setkání, ale i hodně vydatné vzpomínky od lidí, kteří se s Janem Zrzavým přátelili dlouhodobě. I korespondence, kterou spolu udržovali v době, kdy už se přestěhoval do Okrouhlice. Příhody, které vypovídají, jaký byl,“ řekla Havlínová.

foto k článkuJeden pamětník vyvrací, že když Zrzavý přijel naposledy do Vodňan, jel se rozloučit s krajinou a stál u rybníku. Pamětník řekl, že ho malíř požádal, aby ho doprovodil k domu spisovatele Julia Zeyera, jemuž se říká U čápů. „A lidé z toho udělali u čapu, jakože u rybníka,“ řekla autorka. Malíř pokojů Bedřich Reichl (1928 - 2012) vzpomíná, jak Zrzavý odešel z Prahy do Vodňan. „Bál se, že se tam něco semele,“ píše se v knize.

Autorka, rodačka z Vodňan, zakončila studium psychologie a arteterapie na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity prací o Zrzavém. Využila i nahrávky pamětníků. V roce 2013 pořádala Zrzavého výstavu ve Vodňanech.

„Moc se tam toho o něm neví. Většinou jen lidé zmiňovali, že mu nebyl prodloužený pronájem bytu a že na Vodňany zanevřel. Zjistila jsem, že nezanevřel, že mu hlavně bylo líto, že tady nemohl žít,“ řekla Havlínová.

foto k článkuBlíž k Zrzavému ji přivedla příhoda, jak se s ním potkala její maminka. Obrazy znala autorka knihy z reprodukcí, které visívaly na školních chodbách, moc ji tehdy nezaujaly. Zlom nastal na výstavě v pražské Valdštejnské jízdárně. „Tam mě nesmírně oslovily, mám z toho doteď pocit, jako by se oči postav z jeho obrazů, třeba návštěva Abrahámova, na mě dívaly. Jako by ke mně promlouvaly. Duchovností,“ řekla Havlínová.

Jan Zrzavý (1890-1977) studoval da Vinciho, vzory nacházel ve středověké malbě, obdivoval italské umění, zaujal jej i Gauguin, inspirovala dekadence, expresionismus, kubismus, avantgarda, okouzlili ho i El Greco a Rembrandt. Všechny podněty, které malíř nosící plnovous a proslulou čepičku vstřebával, pak převedl do tvorby typické autostylizací, biblickými motivy nebo opakováním - celý život neopustil téma fatální ženy, jejíž podobu hledal v mnoha svých Kleopatrách.

Nová kniha přináší vzpomínky, jak žil malíř Zrzavý ve Vodňanech ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Setkání se Zrzavým
Autor: Martina Havlínová
Rok vydání: 2020

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Recenze - obrázek

Helmut Newton SUMO je zpět!

Kniha pro fanoušky legendárního fotografa Helmuta Newtona a každého, kdo chce vlastnit kus historie umění. Legenda žije dál! Letos by oslavil 100 let. Celý článek

Recenze - obrázek

Sbírka balad Kytice se dočkala nového vydání s ilustracemi Míly Fürstové

Sbírka balad Kytice Karla Jaromíra Erbena oslovuje již mnoho generací čtenářů. Ke 150. výročí básníkova úmrtí, které připadlo na sobotu 21. listopadu, vyšlo nové vydání … Celý článek

Recenze - obrázek

SÁZKA NA JISTOTU

Olga Karlíková je v kontextu českého umění pravděpodobně odsouzena k neustálému objevování. Její práce byla po roce 1990 představena na desítkách výstav prakticky ve všec … Celý článek

Recenze - obrázek

Recenze výstavy: Diplomky 2020 Výstava diplomantů Fakulty umění Ostravské univer …

Od 1. září 2020 je možné navštívit v ostravském Dole Michal výstavu diplomových prací studentů fakulty umění Ostravské univerzity. I když se jedná o přehlídku prací umělc … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama